| anonim_4396 a întrebat:

happy
am o prietena, care cere niste sfaturi, nu are cont pe TPU, si nici internet, am decis ca impreuna cu voi, sa o ajutam, sau cel putin sa-i dam niste sfaturi, cum voi stiti mai multe ca mine am sa va povestesc. Ea spune ca s-a culcat cu pr ei, de mai multe ori si foloseau metoda coitus intreruptus, nu e o metoda riscanta, adevarat dar nu a ramas insarcinata. Insa luna trecuta au facut-o din nou, dar el s-a scapat, ea zice ca a luat pastila tot escapelle [ i-am spus eu despre patania mea, desi nci la mine nu e sigur ] ea zice ca ii este frica sa nu ramana, e posibil sa ramana daca a luat pastila? zice ca nu a avut si nu are reactii adverse, doar putine dureri de cap, si de spate. Vreun sfat pentru ea? i'am spus sa mearga la ginecolog, eu am folosit pastila dar la noi s-a rupt prezervativul si nu stim daca si-a dat drumu, dar la ea, si-a dat drumu sigur. :-s

Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Coitus interruptus nu este o metofa riscanta? din contra, chiar este riscanta! drept exemplu, uite ce i s-a intamplat prietenei tale!
daca a luat corect, in timp util pilula de a doua zi, nu are de ce sa isi faca probleme!
eventual poate incerca sa-si faca un test de sarcina daca are unele dubii!

| Mishelle060612 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Vroiam sa scriu ca este! greseala mea. scuze Deci ar trebui sa-i transmit, sa faca un test? zice ca a 2 zi a luat pastila de la farmacie.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Mishelle060612):

Bine ca stii ca este nesigura happy
daca are indoieli ( desi nu vad de ce ), sa isi faca totusi un test! asa se va linisti complet si nu se va mai stresa asa mult!

9 răspunsuri:

Si eu am avut o asemenea problema. Am luat aceiasi pastila si din fericire si-a facut efectul. Daca pastila a fost luata in primele 48 de ore dupa "patanie" este ok si nu mai are de ce sa isi faca griji. Succes!

| Mishelle060612 a răspuns (pentru Unknown1318):

Are cam 20 de ore. zice ea.

Atunci e ok...

| danden a răspuns:

Depinde cat e de fertila, o prietena de-a mea a patit-o. A lasat in ea,a luat de urgenta pastila, dar tot a ramas insarcinata, doctorul i-a spus ca motivul e fertilitatea ei ridicata. Sfat: repede fa o programare la ginecolog, si poti sa intrebi pe langa control sa iti dea o metoda ce contraceptie ideala pentru tine,,, sau ma rog, prietena ta

| Mishelle060612 a răspuns (pentru danden):

Prietena mea, la mine s-a rupt prezervativul am luat aceeasi pastila.Dar eu nu am nici un simptom de graviditate! ma simt super bine.

| Mishelle060612 a răspuns (pentru Mishelle060612):

Plus ca pr. meu a zis ca nu si-a dat drumu dar tot am luat-o!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Mishelle060612):

Multumesc pentru fundita kiss