| Andrei101010 a întrebat:

Ofer funda! Prietena mea are mestruatie de la 14-15 ani.Nu mai ca acum are 19 ani si o are inca neregulata.Deci cateodata in decursul a 2-3 luni vine fix in aceeasi zi, e regulata dar dupa iar devine neregulata putand sa intarzie chiar si o saptamana.E normal?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate considera ca fiind o situatie cat se poate de normala fiindca modul in care decurge un ciclu menstrual depinde de modul de functionare a glandelor endocrine. De asemenea modul de functionare a glandelor endocrine dirijeaza la randul lor producerea hormonilor feminini care sunt responsabili si imprima tipul ciclului menstrual adica REGULAT sau NEREGULAT. Reglarea unui ciclu menstrual se poate face dor prin folosirea unor produse hormonale, in caz contrar ciclul ramane toata viata asa cum a fost de la inceput adica NEREGULAT. Prietena ta trebuie sa fie consultata de un medic endocrinolog care pe baza rezultatelor obtinute in colaborarecu medicul ginecolog sa-i prescrie tratamentul adecvat de urmat. Doar asa va reusi sa aiba un ciclu menstrual REGULAT. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| RaduCadar a răspuns:

Probabil e insarcinata.

| Andrei101010 explică (pentru RaduCadar):

A facut test de sarcina si e negativ.

| uncopiltampit a răspuns (pentru RaduCadar):

Prietene, am vazut ca esti paralel cu toate subiectele, dar raspunzi pentru orice rahat. Esti virgin si te inteleg dar documenteazate, atunci can o femeie este insarcinata exista cazuri in care decat prima luna sa ii vina menstruatia atat! In rest nu ii mai vine!