| Coco47 a întrebat:

Am 14 ani, prima menstruație mi-a venit în luna martie. La început mi-a venit regulat, ca să spun asa.Iar din iulie aproximativ, nu îmi mai vine regulat. Ba îmi vine mai devreme, ba îmi întârzie..am citit pe diferite site-uri ca este normal sa nu am o menstruație regulata acum, la nici măcar un an, ca să spun asa. Și profesoara de biologie, la o activitate legată de aceasta chestie, a spus ca fetele la vârsta aceasta au o menstruație neregulata și ca aceasta se va regla în timp.Voi ce credeti? A mai trecut cineva prin asta?
Și vreau sa va mai întreb ceva.Deoarece in unele luni sângerez un pic mai mult decât de obicei, cum credeți ca ma pot proteja mai bine ca să nu mă pătez? Folosesc absorbante de noapte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Am pățit-o, nici acum nu i chiar regulat. Adică sunt luni in care vine când știu, alteori însă nu. E normal, și se va regla cu timpul. Trebuie sa fii mai atentă și folosește absorbante de zi (din acelea portocalii). Sunt eficiente. Eu foloseam pe la 15 ani și 10 pe zi. Una nu mă simțeam eu bine, și a doua trăiam cu frica. Acum nu mai am treabă. Maxim 5-6.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Am avut aceiasi problrma si la ginecolog mi s-a zis ca este perfect normal si ca pana la 16 ani ar trebui sa se regleze. Si daca nu, sunt unele femei cu menstruatie neregulata, deci nu iti face probleme.

Altceva in afara de a iti schimba regulat absorbantele nu prea e de facut. Ar fi bine sa ti-l schimbi cam odata la maxim 8 ore pentru ca sangele e un paradis pentru bacterii.

| MariaaCdr a răspuns:

Eu de la 13 ani o am neregulata si mi-a venit la 11. 2 ani imi venea regulat pe urma dintr-odata gata rarut. Si am aproape 20 de ani. Dar mie mi-a recomandat medicul Mladite de Zmeur si de Coacaz negru sunt 100% naturale nu fac niciun rau si mi s-a reglat dupa ce le-am luat 30 de zile, se dilueaza in apa. Daca nu, du-te la doctor pentru ca trebuie sa te rezolvi, nu te lasa asa ca o sa ai fel si fel de stari din cauza asta, iti spun din propia experienta. Cat despre protejat eu folosesc la fel tampoane de noapte, si mie imi curge foarte mult acum stiu ca o sa razi de mine dar gen cand ma duceam la scoala si stiam ca o sa curga mult puneam 2 tampoane de noapte, unul mai in fata si altul mai in spate (poate pare o prostie da pentru mine a functionat nu m-am mai patat ca alte fete sau colege nici in parti nici pe fund nici deloc) Ai grija de tine!