| anonim_4396 a întrebat:

Ok deci eu am avut o infectie urinara acum 1-2 luni.Sunt sensibila la ovare si la frig de obc.Am luat tratament si s-a dus insa acum are si iubitul meu infectie urinara.Cum sta treaba cu infectiile astea? El a luat-o de la mine? Cum stiu cine din noi o are?(purtator sa zic asa)
A luat si el o perioada antibiotice, spune ca i-a trecut insa dupa o saptamana iar a inceput iar in prezent el da vina pe mine, iar eu spun ca nu am infectie doarece nu am simptome, insa pe el il ustura atat in timpul zilei cat si dupa contactul sexual.
Infectia asta urinara se transmite? Cum sta treaba?
PS: mentionez ca pana sa o facem iar zilele astea, nu l-a usturat.Decat dupa contact.
PS: mentionez ca o mare tampenie a fost sa o facem in timpul menstruatiei.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tocmai de aceea nu este bine sa faci sex pe menstra, ca te poti alege cu o infectie de toata frumusetea.

| corbulalbrosu a răspuns:

O simpla analiza a unei probe de urina efectuata intr-un laborator de analize medicale va identifica natura exacta, precisa a agentului patogen care provoaca infectia urinara. Pe baza rezultatului obtinut se va prescrie tratamentul adecvat. Multa sanatate!

| Goete a răspuns:

Pune o lingura de bicarbonat de sodiu (se gaseste si in farmacii si in magazine) in 5 litri de apa calduta, si spala-te in vagin cu apa asta de doua trei ori pe zi. Nu ai nimic de pierdut si e foarte ieftin, vorbesc din experienta.

| GeneviveJ a răspuns:

Eu te sfatuiesc ca orice problema ce tine de organele genitale sa o tratezi exact asa cum ti-a indicat medicul. Nu baga nimic in vagin daca medicul nu ti a indicat asta! O infectie urinara este o boala a aparatului urinar, si nu a celui reproducator! Deci in vagin sa nu bagi nimic! Nu fa spalaturi nu fa nimic. Infectia urina afecteaza uretra si caile renale, nu are nicio legatura cu vaginul! Deci te rog eu nu baga nimic acolo ca te poti trezi cu o candida sau vreo infectie oportunista de iti vine sa iti dai palme apoi! Tratati infectia urinara amandoi, nu mai faceti sex pana nu sunteti vindecati complet si nu luati tratament dupa ureche sau cateva zile ca simtiti voi ca v-a trecut! Daca aveti 5 zile de antibiotic 5 luati, daca 6 fix 6 si asa mai departe! Exact cum v-a indicat medicul.