| Lannyster_Cersei_1994 a întrebat:

Am mancarimi in zona intima si pe internet am citit tot felul de pareri. Ca probabil am infectie urinara, asta am avut deja si am luat tratament cu antibiotice, in timp ce aveam infectia (care a durat vreo 2 saptamani) nu aveam mancarimi, acum cand parca infectia a trecut imi tot vine sa ma scarpin. Senzatia nu e prezenta tot timpul, dar e destul de des.
Candidoza nu cred ca ar putea fi, pentru ca nu am scurgeri de niciun fel si nici miros urat.
Altceva nu stiu ce ar putea fi, pentru ca nu am facut sex.
Ce ar trebui sa fac? Chiar necesita un control ginecologic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este o boala cu transmitere sexuala!
Te sfatuiesc sa iti faci programare la ginecolog si un examen citologic, ca-i in faza de inceput, iar netratata duce la infectii ale aparatului reproducator si curand vor apare si scurgerile.

| Lannyster_Cersei_1994 explică (pentru Violleta2022):

De unde daca nu am facut sex?!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lannyster_Cersei_1994):

Ai spus ca ai facut sex in vara, acum 3 luni, deci, ai sanse mari sa fii luat o boala sexuala, chiar facand sex 1 singura data, cu cineva infectat.
La unele boli ca HIV si HPV, primele simptome de boala apar dupa 6 luni, cat si detectarea lor, fiind posibila tot 6 luni.
Posibil sa fie alta infectie, pe care ai luat-o acum 3 luni.

| Lannyster_Cersei_1994 explică (pentru Violleta2022):

Las raspuns aici in caz ca are cineva aceeasi problema si cauta raspuns.
Am fost la ginecolog, si a zis ca am facut ciuperca din cauza antibioticelor dar nu este atat de grava si ca a trecut putin de la sine, caci daca ar fi fost grav ar fi vazut pe peretii vaginali secretii branzoase. Am primit tratament cu ovule si crema.
In rest a zis ca sunt perfect sanatoasa, mi-a aratat si colul, si sa nu imi mai fac griji de altceva.
Mancarimile au mai trecut si nu am secretii de niciun fel deci nu e nicio sansa de boala cu transmitere sexuala si v as sfatui pe unii dintre voi sa nu mai aruncati asa de usor bolile aceastea grave ca bagati in sperieti oamenii degeaba. Si nu ma refer la tine ci in general.
Si nici eu nu sunt chiar atat de proasta sa o fac cu oricine de oriunde, mai ales neprotejat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lannyster_Cersei_1994):

Ciuperca pe care ai facut-o se cheama CANDIDA si este transmisibila si prin sex! Tratamentul trebuie facut cu toata seriozitatea de ambii partneri concomitent, pana la terminarea completa a tratamentului, sexul fiind interzis, pentru a se evita recontaminarea.
Atentie, candida este foarte parsiva, recidivand foarte usor, uneori necesitand 3-4 repetitii de tratament, ca sa scapi de ea.

| SkyPilot a răspuns:

Infectia urinara e una, cea vaginala e cu totul altceva. Incearca sa nu te mai gandesti, poate iti trece. Daca problema e legata de tractul urinar, tot la urolog trebuie sa mergi. Poate ca antibioticul nu a rezolvat problema. De la antibiotice te poti alege cu o candidoza.

| Rotazi a răspuns:

Nu la urolog, cum iti spune @InquireWithin trebuie sa mergi, ci la ginecolog.
Ai o infectie in cel mai bun caz. S-ar putea sa fie o frumusica de boala venerica. Mergi la medic, nu mai lua medicamente dupa indicatiile de pe TPU.

| Daughter a răspuns:

Buna. Esti fata, baiat? Intretii relatii sexuale? Ai folosit toalete foarte murdare in ultima vreme? Exista persoane in familie care sufera de infectie urinara in momentul acesta? (Fiindca infectia urinara se poate lua si asa). Da-ne mai multe detalii.
Fiindca tot ce spui este ambiguu, si toate lumea o sa-ti zica sa vizitezi un doctor.

| Lannyster_Cersei_1994 explică (pentru Daughter):

Sunt fata. Nu am mai intretinut relatii sexuale din vara, si nici nu eram oricum atat de activa din acest punct de vedere. Pot numara pe degetele de la o mana de cate ori am facut o.
Nu am folosit toalete murdare si nu am nici persoane in familie cu infectie urinara.