| tonyc7 a întrebat:

Orice femeie (tanara) care poarta inel/verigheta la mana stanga inseamna ca e maritata sau logodita in mod sigur?

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Verigheta la mana stanga inseamna ca e maritata sigur.
Ai grija, sa nu te trezesti cu barbatul ei la usa! happy

| tonyc7 explică (pentru cristi202):

Si daca m-as trezi cu barbatul ei la usa, ce te face sa crezi ca nu o poate incasa chiar el? laughing))

| cristi202 a răspuns (pentru tonyc7):

Atunci e grav. Biata femeie poate ramane fara sot! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, stiu multe fete care poarta inele pe degetul respectiv si pentru ele nu inseamna nimic, dar stiu si despre altele ca nu pun nimic pe degetul respectiv tocmai pentru ca ar putea sa insemne ceva. Parerile sunt impartite, nu poti fi sigur decat daca intrebi

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Pai cum sa intrebi direct asa ceva daca acea femeie iti e complet straina? Poate fi o vanzatoare de magazin sau o simpla femeie care trece pe strada...

| Valentina8 a răspuns:

Nu sigur laughing Mie de exemplu imi place personal sa port tot pe mana stanga, insa daca vezi o femeie de 30 de ani sigur aceea va fi maritata laughing

| oykoj98 a răspuns:

Verighetă pe degetul inelar de la mâna stangă - Căsătorită
Verighetă pe degetul inelar de la mâna dreaptă - Logodită

Dacă se află pe alt deget decât pe inelar, nu înseamnă nimic.

La fel este și la bărbați.

| tonyc7 explică (pentru oykoj98):

Esti sigur pe ceea ce spui? Sau vorbesti doar din ce crezi tu?

| oykoj98 a răspuns (pentru tonyc7):

Așa e tradiția la noi. Că în ziua de azi nu toți o respectă nu o dezminte ca principiu de orientare. Sunt mai multe cazurile în care se respectă decât în care nu.

| doctorandus a răspuns (pentru oykoj98):

Verigheta este simbol păgân, măi "creștinule"!

| oykoj98 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu orice nu e creștin în origine e neapărat păgân. Verighetele au originea în Roma antică, dar era un obicei secular care nu avea legătură cu religia romanilor și pe care îl practicau cei înstăriți. Era un fel de cadou de nuntă.