| claudia_3049 a întrebat:

Orice tip de anticonceptionale sunt bune pentru reglarea menstruatiei?

Răspuns Câştigător
| andalu a răspuns:

Nu, trebuie mai intai mers la un specialist(medic, bineinteles), si pe baza organismului tau ti se vor prescrie si niste anticonceptionale ok.Insa ai grija ca provoca si multe dereglari hormonale(la majoritatea pers): cresterea parului pe corp(in special pe fata devine f suparator), kilograme in plus. Oricum depinde f mult de organism!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, ele sunt in functie de statusul tau hormonal, de eventuale alte afectiuni asociate, de varsta, de dereglarea pe care o ai. Numai un ginecolog cu experienta iti poate alege anticonceptionalul potrivit.

| anna01 a răspuns:

Nu, dar ce crezi ca sunt, aspirine? Fiecare tip de anticonceptionale are o anumita doza de hormoni, in consecinta, nu orice tip de anticonceptionale este adaptat organismului tau.Nu se iau dupa ureche pentru ca te poti deregla hormonal foarte grav. Daca te decizi sa folosesti aceasta metoda, consulta un dr. specialist.Si poti incerca remedii homepatice pentru reglarea menstrei, sunt mult mai eficente si pe termen lung, protejand organismul. Tinctura de salvie, Menstrofit etc.