| AnonimaaaaG a întrebat:

Intrebare pentru fete: A folosit una din voi anticonceptionale Karissa?
Precizez faptul ca sunt recomandate de medic, nu le iau de capul meu dar le iau pentru prima data, in general, iau pentru Prima Data anticonceptionale. Le iau pentru reglarea menstruatiei fiindca mi-a venit de 2 ori luna asta. si vreau sa stiu daca sunt bune, daca ati avut probleme si la cat timp pot intretine relatii sexuale fara nevoia prezervativului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xutza a răspuns:

Eu am luat cateva luni, la recomandarea medicului. M-am ingrasat vreo 15 kg din senin, aveam stari de spirit negative, dar nu mai aveam dureri menstruale, sangerarea era usoara si dura 4-5 zile. dupa 7 zile de la administrare se poate face sex fara prezervativ. nu am avut sarcini nedorite.
acum iau "jasmin". sunt de 3 ori mai scumpe dar sunt mult mai bune. ma simt bine si e totul asa cum imi doresc.
important este sa iei pastila la ora fixa si daca uiti, sa o iei exact atunci. esti protejata si in timpul pauzei de 7 zile, deci nu trebuie folosita alta metoda.
pe prospect sunt descrise riscurile si efectele secundare. ar trebui citit...
multa bafta!
p.s.: trebuie sa iei pastilele pana ai de gand sa ramai insarcinata. fara alte pauze.

| AnonimaaaaG explică (pentru xutza):

Atata timp cat nu aveai dureri si sangerarea e usoara si tot o data nu ai avut surprize de vreo sarcina cat timp le-ai luat, cred ca e ok.

| AliGab a răspuns (pentru AnonimaaaaG):

Sa nu mai spun ca sunt si frecvente cazuri de sarcini cu malformatii sau extrauterine (care de asemenea pot fi fatale), datorita faptului ca nu opresc ovulatia femeii care le ia, ci ovulatia are loc, doar ca aceste pastile opresc, intr-un procent

8 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Indiferent de motivul pentru care le iei si indiferent daca sunt recomandate de doctor, citeste prospectul inainte. Nu gandi "mie nu mi se poate intampla nimic", caci sunt multe cazuri de reactii adverse, incluziv tromboza (care inseamna moarte sigura). Daca iti asumi ca poti face fata reactiilor adverse si iti poti asuma pe deplin sa le iei, atunci sanatate si mult noroc iti doresc. Altfel: Felicitari!

| AnonimaaaaG explică (pentru AliGab):

Am citit prospectul. Urmeaza sa le iau luna asta sa vad cum ma simt. Eram curioasa doar de parerile altor fete.

| AliGab a răspuns (pentru AnonimaaaaG):

Eu sunt femeie, am luat acum 10 ani de zile cateva luni la presiunea prietenului de atunci. Am ignorat riscurile si dupa cateva luni am auzit de un caz de moarte din pricina acestor pastile. Le-am aruncat si de atunci sunt impotriva lor (mentionez ca si eu tot indicatia doctorului am urmat). Iti dai seama ca puteam sa fiu eu cea dusa intre 4 scanduri? Si asta pentru ce? pentru o clipa de placere sau reglarea unei mentruatii? Hai sa fim serioase: chiar crezi ca merita? Pe de alta parte sa spunem ca moartea este cel mai grav, dar nu se intampla, insa poti ramane infertila (adica sa nu mai ai copii), poti face diverse forme de cancer (pentru ca metabolismul tau se modifica datorita nivelului hormonilor) etc. Treaba ta! Eu am scris aici parerea mea si se pare ca nu sunt singura impotriva lor, dar daca doresti sa continui este alegerea ta.

| HadesSs a răspuns:

Luati anticonceptionale la greu si dupa o sa va mirati de ce nu puteti face copii...

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Nu sunt fata dar in cazul de față depinde foarte mult de cum reacționează organismul fiecăreia. În general anticoncepționalele sunt destul de periculoase Chiar și la indicarea medicului.

| AnonimaaaaG explică (pentru BADBUNNYaruncacubanii):

Da, asa e. O sa incep sa le iau de diseara si o sa vad cum ma simt.