| Anya_1437 a întrebat:

Pe ce data e Sf.Maria si Sf.Ana? Funda la primul raspuns corect! scuze categoria

Răspuns Câştigător
| Bujîe a răspuns:

15 august Maria Mare
8 septembrie Maria Mică
9 septembrie Sf. Ana

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Principala sărbătoare a Mariei este la 15 august ("Sfânta Maria Mare"), sărbătoare care se numeşte oficial în biserica romano-catolică "Ridicarea la Ceruri a Fecioarei Maria", iar în bisericile ortodoxe "Adormirea Maicii Domnului". Recent biserica anglicană a introdus "Sărbătorirea Binecuvântatei Fecioare Maria" pe aceeaşi dată.
În plus, toate aceste biserici sărbătoresc Naşterea Maicii Domnului ("Sfânta Maria Mică"), pe 8 septembrie.
Sfânta Ana este în tradiţia creştină mama Fecioarei Maria şi bunica lui Iisus Hristos. Sf. Ana e sarbatorita în calendarul romano-catolic pe 26 iulie, iar în calendarul ortodox pe 9 septembrie. In aceeasi zi (9 septembrie) este sarbatorit si Sf. Ioachim, sotul Sf. Ana.

| cavaleri a răspuns:

SF.MAria e pe data de 15 august
Sf.ANAestepe DATA DE 9 septembrie
FUNDA!

| TraficantDeCocaCola a răspuns:

8 septembrie-Sf. Maria
9 septembrie-Sf. Ana

| SirLaur a răspuns:

Sf.Maria - 15 august (ortodox)
Sf.Ana - 9 septembrie (ortodox)
happy