| tonyc7 a întrebat:

Pentru a-ti da seama ca o femeie e maritata, la care mana (si mai exact la care deget) poarta verigheta / inelul? Pentru ca unele femei poarta pe mana dreapta, altele pe stanga, altele pe ambele maini sau pe mai multe degete si nu mai stii ce sa crezi...

6 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Verigheta se poartă pe cel de-al 4-lea deget (degetul inelar) al mâinii stângi (atât pentru femei cât și pentru bărbați). Această tradiție a pornit de la faptul că ei credeau că, în degetul respectiv, există o venă care duce direct la inimă (așa sunt toate venele, dar ei nu știau).

| tzionut a răspuns:

happy cel mai simplu e sa o intrebi. daca ai sti cate femei maritate nu poarta verigheta...

| tonyc7 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Si daca poarta pe un cu totul alt deget (aratator, mijlociu, etc.) ori la mana cealalta (dreapta) probabilitatea de a mai fi maritata este exclusa total?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru tonyc7):

Da! Am o colegă care poartă inel cu diamant pe degetul arătător de la mâna dreaptă și nu e măritată!

| mihai69 a răspuns:

În Rusia, verigheta se poartă "pe dos" față de cum e la noi.
Plus că e posibil ca vreuna să facă la fel ca unii bărbați: s-o scoată de tot!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate dai peste una care are inel la degetul de la picior ce te faci?laughing