greece12
| greece12 a întrebat:

Pentru ca nu avem categoria "Fictiune sau Non-Fictiune" o sa pun intrebarea mea aici.
Am citit un articol si as vrea sa-l cititi si voi:

"Cele mai amuzante mărturii ale ginecologilor despre pacienți

Din lipsă de educaţie, prezenţă de spirit, sau ambele, unii oameni sunt uimiţi de lucruri absolut naturale. Află cum a născut o femeie doi copii fără să ştie ce este menstruaţia şi de ce lua un bărbat pilule contraceptive în locul iubitei, în aceste mărturii amuzante ale ginecologilor despre pacienţi.

„Am avut odată o pacientă de 20 de ani care nu ştia că dacă faci sex, rămâi gravidă… Nu avea deloc idee despre asta".

„A venit odată o femeie la un control la noi, cu copilul de 6 luni şi avea în mână un biberon cu ceea ce părea a fi lapte cu cacao. Aşa că medicul de gardă a început să-i explice calm, cât mai politicos posibil, că nu trebuie să-i dea lapte cu cacao unui copil atât de mic. Ea l-a întrerupt şi i-a spus că „dar nu este lapte cu cacao! Este cafea! Pur şi simplu îi place la nebunie", scrie unica.md.

„A trebuit să-i explic unei paciente de 27 de ani că sângerările acelea care durau circa o săptămână în fiecare lună erau normale şi de ce. Avea doi copii."

„A trebuit să informez câţiva bărbaţi veniţi la control că prezervativul nu se trage şi peste testicule, ci numai peste glandul erect."

„Sunt asistentă la secţia de pediatrie. A trebuit să conving mai mult de o mămică să nu mai pună sucuri carbogazoase în biberoanele bebeluşilor lor"

„Am avut o pacientă care a venit la control pentru boli venerice. Era foarte supărată şi tot insista că nu a avut decât un partener intim în viaţa ei. În timp ce eu puneam întrebări ajutătoare, am ajuns să aflu că respectivul se culca, ocazional şi cu alte persoane, dar că asta n-ar fi trebuit să conteze. De ce?„Pentru că iubitul ei folosea de fiecare dată prezervativ şi avea grijă să îl spele bine după utilizarea cu alte femei"

„A trebuit să folosesc în timpul consultaţiei termenul p**ă, deoarece pacientul pur şi simplu nu înţelegea ce este acela un penis"

„Au venit o dată un cuplu la mine, supăraţi că ea a rămas însărcinată, deşi îi prescriam anticoncepţionale de ceva timp. Când i-am luat la întrebări, am aflat că pastilele o deranjau la stomac, aşa că el, cavalereşte s-a oferit să le ia în locul ei."

„Am avut o pacientă care măsura febra bebeluşului ei cu cuptorul. Punea o palmă în faţa cuptorului şi pe cealaltă o plasa pe fruntea copilului. I-a spus asistentei că bebeluşul avea o febră de aproximativ 180 de grade".

„O femeie urma să sufere o amputaţie a piciorului şi trebuia să semneze documentaţia de acord în privinţa intervenţiei. Asistenta o întreabă dacă are nevoie de timp de gândire, pentru aşa o decizie grea, dar ea a răspuns senină că nu este nevoie. Părea dubios de senină şi nu dădea importanţă discuţiilor cu medicul. Suspicios, medicul o întreabă cum de este atât de bucuroasă înainte de amputare. Ea a răspuns că înţelege că operaţia este necesară şi că nu este nicio problemă, pentru că piciorul va creşte la loc."

„A venit un cuplu la mine, deoarece nu reuşeau să aibă copii, deşi încercau de doi ani. Am pus toate întrebările obişnuite (cât de des faceţi sex, aţi avut sarcini anterioare, avorturi, etc) şi ceva părea în neregulă cu răspunsurile lor. Am insistat cu şi mai multe întrebări şi când am ajuns la ejacularea în vagin, au rămas amândoi perplecşi. Se pare că ei nu aveau niciun fel de contact vaginal. A trebuit să le explic cum se fac copiii. Cu diagrame şi poze."„

A venit o pacientă la mine, supărată foc că era însărcinată. Nu înţelegea de ce pilula contraceptivă nu a funcţionat de data aceasta. Am aflat că lua anticoncepţionale numai în zilele în care era activă sexual şi în rest nu." ".

Pentru conformitate:http://www.obiectiv.info/......54853.html

In afara unei simple pareri despre cele de mai sus, chiar credeti ca e necesar si util sa va mirati atat de mult in fata intrebarilor adolescentilor care posteaza aici?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Necunoasterea vietii si a problemelor legate de existenta fie ca sunt la adulti, fie ca sunt la copii, pot sa genereze o serie de efecte, cu totul nedorite.
Intrebarile legate de viata sexuala, puse de puberi ori adolescenti, trebuie clarificate, prin raspunsurile pe care le putem da, noi userii seniori din TPU, la rubrica dragoste si sex, pentru a evita, exemplele date in intrebarea pe care ai postat-o greece 12, ori pentru a evita, pe cat se poate, efectele nedorite, care pot sa apara atunci cand, tinerii in cauza, "trec" la fapte, fara sa cunoasca consecintele.
Apreciez, in mod deosebit, contributia ta greece 12, la educatia userilor TPU, prin raspunsurile sincere si explicite pe care le dai tinerilor ce navigheaza pe acest site si care doresc sa cunoasca acest domeniu al vietii intime si nu au posibilitatea sa discute, in mod deschis cu familia ori cu alti adulti ce i-ar putea indruma.
Pe cine deranjeaza repetitivitatea unor intrebari, care sunt puse de alti si alti adolescenti, ar trebui sa le evite si sa gaseasca alte domenii, in care sa aduca informatii pentru doritorii de pe acest site.
Este intr-adevar situatia de rasu-plansu dar, viata dovedeste ca, sunt inca multi care se confrunta cu lipsa de informatii si apreciaza ca, pe acest site pot sa fie sinceri si sa ceara sprijinul, prin intrebarile pe care le pun.
Apreciez ca oportuna intrebarea si exemplele date in cuprinsul intrebarii, fac tot mai evidenta contributia noastra pe acest site, prin raspunsurile noastre, ajutandu-i pe cei mai putin cunoascatori, sa invete, in fiecare zi cate ceva, care sa-i ajute sa traiasca in lumea reala, intr-un mod in care sa nu-si faca singuri rau, ori sa faca ceva nepotrivit pentru cei din jur.

Nu stiu de ce, cand am vrut sa raspund la aceasta intrebare, nu am putut, decat dupa ce am intrat pe contul tau greece 12, pentru ca, in loc sa-mi deschida la intrebarea pusa de tine, mi-au aparut alte intrebari puse recent.

Un gand bun si multa sanatate, tuturor celor care sunt "acasa" pe TPU si care, se straduiesc, prin munca lor sa faca "un pic lumea mai buna".

| greece12 explică (pentru mariana):

Un raspuns generos de la un suflet si mai generos!
Ai surprins exact intentia mea si apelul la ingaduinta si generozitate pe care incercam sa-l fac,postand aceasta intrebare.

Exemplele initiale sunt doar un semn de exclamatie bitter-sweet la raspunderea pe care ne-o asumam,ca useri activi ai acestui site.
In spatele fiecarei intrebari,se afla un suflet de copil,nestiutor,neinformat,nepregatit pentru viata.Din varii motive.
Problema lui este,pentru el,cea mai importanta si,implicit, are nevoie de o informatie reala, de un sfat corect, lipsit de ironii sau calificative negative.
Cat timp il putem oferi, sa o facem.Simplu,cum o faci tu,de exemplu.
Tonul masurat,caldura care o imprastii in jur si justetea spuselor tale,sunt un exemplu clar a ce ar putea deveni site-ul,daca am avea toti aceeasi intelepciune,acelasi gand bun!
Multumesc-ul meu e cel mai mic semn de recunostinta pe care l-as putea avea,in fata sfaturilor intelepte, a bunatatii si a generozitatii tale!

_____________

P.S.Mi-au semalat si alti useri problema cu intrebarea mea, dar singura explicatie pe care am reusit s-o gasesc ar fi serverul foarte incarcat si erorile care apar, eventual si faptul ca pe contul meu, intrebarile sunt rare.
happy

| mariana a răspuns (pentru greece12):

Multumesc pentru aprecieri dar, eu nu sunt asa activa ca tine si alti useri dar, ma straduiesc ca, atunci cand intru pe acest site, sa-i lamuresc pe cei, la a caror intrebari raspund, sa inteleaga ca, sfatul dat este mijlocul prin care, putem noi userii seniori, le suntem alaturi si dorim sa se familiarizeze cu aspectele vietii si cu problemele care apar si la care sa poata si singuri, avand mai multa incredere in ei insisi, sa gaseasca acele cai, ce pot rezolva situatia cu care se confrunta.
Un gand bun si multa sanatate.

| greece12 explică (pentru mariana):

Nu numarul de raspunsuri conteaza, ci calitatea lor!
Dorinta sa ajuti, generozitatea si ingaduinta cu care tratezi problema fiecaruia si, din acest punct de vedere, raspunsurile tale exceleaza!
happy

52 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Doamne, zici că au trăit în pădure!
Pa, pa.

| greece12 explică (pentru Legiuitoarea):

Buna.
happy
Ma faci sa ma gandesc la traditiile persoanelor care traiesc extrem de izolate si care stiu instinctiv CE sa faca...
Oricum, toti trebuie ajutati, e imposibil de acceptat asa ceva in secolul 21...
Pa!

| DNSK a răspuns:

Pff...

| greece12 explică (pentru DNSK):

Pune si tu un emoticon, sa inteleg daca e "pff" de ras sau "pff" de plans!
Oricum, e rasu'-plansu'.Pff...

| DNSK a răspuns (pentru greece12):

De plans! rad cand mor politicieni, nu cand vad de astea. sunt oameni ca mine...

| greece12 explică (pentru DNSK):

De-asta e nevoie de tine, de mine, de fiecare din noi.
happy
Si cand o muri vreun politician spune-mi si mie, sa ne bucuram impreuna, ca tot nu i-am votat pe niciunul.

| DNSK a răspuns (pentru greece12):

Promit!

| AndreiGabi a răspuns:

Cum sa nu fie amuzant ma clone ale seriozitatii? laughing Pricep partea cu "trist" da nu-mi spuneti ca ati plans in timp ce ati citit... laughing
Ca sa raspund si eu la intrebare, desi irelevant, da, poate informatia este necesara, dar sunt specimene pe aici atat de stupide ca n-au habar sa utilizeze google si de cele mai multe ori demonstraza o varsta mult mai mica decat sustin. Educatia sexuala nu ar trebui data pe TPU, ci prin intermediul parintilor la o anumita varsta. Sunt atat de multi cretini pe aici, incat nu m-ar mira ca unele din personajele din povestirile tale sa fi luat lectii de aici. laughing Auzi, proba temperatura cu ajutorul cuptorului cu microunde... Chiar crezi ca poti invata vreun lucru o astfel de persoana? laughing

| greece12 explică (pentru AndreiGabi):

M-as fi suspectat de vreo deviere comportamentala daca-as fi plans.
Dar cand parintii dezerteaza, cand nu gasesc niciodata momentul potrivit, cand conceptiile lor privind sexul tind sa devina identice cu ale parintilor parintilor lor, n-avem ce face, ne ocupam si de educatia sexuala.
Ne-o cer toate intrebarile din jur...si stii, cateodata ingaduinta mea ajunge pana intr-acolo, incat ma amuza faptul ca acesti copii considera TPU mai grozav decat Google.
Mai zi-le ceva!
laughing

| foxsilver a răspuns:

Acum e randul meu sa fiu uimita de gestul tau!
Dar incerc sa ma dezmeticesc, si sa-ti raspund la intrebare.
De-a lungul timpului, dar si de-a latul Pamantului, am observat o atitudine a romanului, pe care la alte popoare nu am intalnit-o, aceea de a face bascalie de semenul lui, daca acesta nu are aceleasi informatii (de orice natura ) sau nivel de cultura ca si el, fara ca acel om sa-l deranjeze cu ceva anume sau sa-i influenteze cu ceva viata personala.
E adevarat ca romanul face de multe ori haz de necaz, ( o alta chestie specifica lui, cred ), lucru ce il face sa treaca mai usor peste momente dificile din viata, doar ca, din lipsa unei educatii de bun simt nu stie sa faca si o apreciere a situatiilor.
Iar daca hazul de necaz este combinat si cu o atitudine de neta superioritate fata de cei din jur, cel care are nevoie de o informatie care sa-l ajute are mari sanse sa fie batjocorit, si sa ramana cu ochii-n soare sau buza umflata.
Mai grav insa este faptul ca oamenii nu primesc ajutor nici macar din partea familiei sau a prietenilor, cei ce ar fi de presupus sa fie primii care sa ajute.

Acum, citind fragmentele postate de tine, uimirea mi-ar putea confirma tineretea, dar utilitatea acestei uimiri o vad fara rost; nu ma costa nimic sa impartasesc altora din ceea ce stiu eu, si nici recunostinta nu pretind, dar am constiinta impacata ca am fost la momentul si locul potrivit pentru a da o mana de ajutor.
Iar daca ajutorul oferit poate sa schimbe in bine cursul vietii unor oameni, asa cum faci tu de cativa ani pe acest site, mi-as merita cu usurinta titulatura de OM.

| mihai69 a răspuns (pentru foxsilver):

„am observat o atitudine a romanului, pe care la alte popoare nu am intalnit-o, aceea de a face bascalie de semenul lui, daca acesta nu are aceleasi informatii (de orice natura ) sau nivel de cultura ca si el..."
===
Doar de curiozitate - pe câte forumuri în limba franceză (sau oricare alta) ai fost activ/ă în ultima vreme?!? Nu de alta, dar cum se poartă ăia acolo cu useri de tipul celor evocați aici mai sus e de-a dreptul oribil. Și adminii sunt mult mai relaxați cu astfel de atitudini. Io aș fi banat cam 20% din ăia de acolo, dar mna! cred că forumul ar fi pierdut 80% din trafic, iar asta NU prea e de dorit, nu?

| greece12 explică (pentru foxsilver):

Frumos raspuns,mai putin exagerarile din final.
Romanul nu se schimba,dar gestul meu de azi se vrea o chemare la generozitate si modestie.
Nu costa nimic sa vorbesti unui copil despre ceea ce il intereseaza sau despre ceea ce NU ar trebui sa-l intereseze.
Si asta,zambind cu sentimentul datoriei implinite.
Copiii astia,lasand deoparte cazurile de "troll-ita cronica",sunt neglijati complet,scapati din mana si au nevoie de...o informatie,de putina intelegere pentru problema lor,pentru nelinistea lor,pentru frica lor,de putina afectiune!
Nu cred sa fie chiar atat de greu sa putem fi buni si indulgenti,pentru ca nici noi n-am stiut, dar nu aveam pe cine intreba!
Faptul ca poti ajuta un copil, nu inseamna ca-l vei pedepsi pentru ajutorul pe care l-a cerut, ironizandu-l si umilindu-l!
Asta voiam sa spun si-ti multumesc ca mi-ai dat ocazia.
Un picior in dos nu e intotdeauna un pas inainte si daca tinem sa ajutam un copil, trebuie sa-i vorbim pe limba lui.
Daca ar face-o marea majoritate de aici, lucrurile s-ar schimba, macar putin!
happy

| foxsilver a răspuns (pentru mihai69):

Despre forumurile in limba franceza nu ti-as putea spune, dar despre cele cehesti, da.
Cred ca ar fi cazul sa facem si o diferenta intre lumea virtuala, in care oamenii chiar dau frau liber exprimarii in mod exagerat, si real life.
Nu o data mi-a fost dat sa vad cu ochii mei straini lipsiti de informatii ELEMENTARE, dar concetatenii lor le-au dat o mana de ajutor, in mod firesc, si fara sa faca mistocareala de ei; pe cand romanii isi iau (in cel mai fericit caz )un aer de superioritate fata de semenii lor, indiferent unde s-ar afla- in tara sau strainatate.

| Laurentiu_4547 a răspuns:

E de ras și de plâns sincer.
Unde au trăit oameni ăștia în pădure, e destul de trist.

| greece12 explică (pentru Laurentiu_4547):

In padure, pe varf de munte sau pe-o insula pustie, tot oameni raman si au dreptul sa invete, niciodata nu-i prea tarziu.
happy

| RAY a răspuns:

O tara religioasa nu spun mai nimic

| mihai69 a răspuns:

„Copiii spun lucruri trăznite" ar fi găsit destul material aici...
Eu cred totuși în continuare că trebuie și să vrei să știi unele lucruri ca să poți să înveți despre ele. Dacă te interesează doar „rezultatul" (plăcerea, în 99, 9% dintre cazuri), restul e doar un balast nenecesar. Și toți cei ce spun altfel ar trebui oricum ignorați!
Așadar, cei ce nu știu X sau Y lucru despre un anumit subiect (sex, în acest caz particular) vor fi tot mai mulți, nu mai puțini, oricât ne străduim noi să fie altfel.
Atât timp cât se poate „ușor", orice ființă va evita calea mai grea.

| greece12 explică (pentru mihai69):

happy
Ma gandeam cat de total nestiutori eram toti,candva, si cat de greu reuseam sa "aflam" ceva, orice legat de sex.
Noi voiam sa stim si n-aveam de unde, acum e invers sau vor sa afle numai "dupa"...
E bine si-atunci, bine ca macar vor sa afle, desi e trist ca actiunea a luat locul ratiunii...
Ai vazut "Idiocrasy"?

| mihai69 a răspuns (pentru greece12):

Da - e un film premonitoriu. Păcat că mai nimeni nu i-a prins adevăratul înțeles...

| greece12 explică (pentru mihai69):

Nu-l putem recomanda, dar l-as da fiecarui adolescent sa STIE ce se poate intampla...iti jur!
happy

| mihai69 a răspuns (pentru greece12):

Mă tem că nu vor pricepe. Cu câteva excepții.

| greece12 explică (pentru mihai69):

Uneori,ajunge sa VADA.
In timp, unii au sansa sa si inteleaga!
happy

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Chestia asta as putea s-o compar cu administrarea unui medicament, care, desi nu este bun la gust, e totusi necesar insanatosirii.
O idee " bagata pe gat " cred ca are sanse de a ramane undeva stocata in mintea omului, si la nevoie sa iasa la suprafata.
Parerea mea! happy

| greece12 explică (pentru foxsilver):

Vii la vorba lui @mihai69 (numar predestinat) care ne-a spus ca "Eu cred totuși în continuare că trebuie și să vrei să știi unele lucruri ca să poți să înveți despre ele.".
Ca untura de peste si informatiile despre sex, te vor creste mare, frumos si sanatos.
Chiar daca le-nghiti cu noduri, pe-amandoua.
happy

| OnuOnulică a răspuns:

E simplu, majoritatea care posteaza aici sunt copii cu varsta intre 10-15 ani...nu ma mai mira nimic pe site-ul asta.

| greece12 explică (pentru OnuOnulică):

Ramai generos si-ajuta-i, te antrenezi pentru cand ii vei avea pe ai tai.
happy
Intrebarile copiilor au un umor naiv, savuros si au atata nevoie de ajutor...

| neutrino a răspuns:

Trist...dar adevarat. Totusi cred ca mergea mai bine la categoria "Trivia/Amuzante", sau chiar la "Timp liber".

| greece12 explică (pentru neutrino):

La "Sanatate", la "Conversatii",puteam,dar trateaza,totusi, subiectul Sex.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru neutrino):

Amuzant? ce ti se pare tie amuzant?
Sunt realitati!

| neutrino a răspuns (pentru greece12):

Scuza-mi completarea, dar daca vii cu acest contraraspuns total gresit ( si stii bine lucru acesta), de ce nu ai pus intrebarea la "Cariera" sau "Informatii utilitare"? O zi buna si frumoasa!

| greece12 explică (pentru neutrino):

Nu stiu cum reactionezi la pierderea bagajelor,la un mutat sau o catastrofa naturala, dar inteleg ca desi duminica, refuzi sa zambesti.
Pacat.
Poti zambi si amar, dar la fel de bine, poti deveni si generos in tratarea oricarei probleme care apare aici, din partea micilor nostri co-useri!
O zi si mai buna si mai frumoasa!

| Fatamuntilor a răspuns:

Un motiv in plus ca educatia sexuala este tot mai importanta si ca misiunea noastra pe acest site e tot mai grea
Nici nu mai mira ce scriu adolescentii de aici.

| greece12 explică (pentru Fatamuntilor):

Rezultatul are importanta.
Daca macar un adolescent pleaca de aici informat corect, inseamna ca ti-ai indeplinit misiunea cu bine.
Tu unul, eu inca unul si uite-asa articolele astea halucinante, vor deveni doar surse de umor!
happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru greece12):

Ai vazut ca aici parererile sunt impartite in materie de sex

In goana nebuna dupa senzational, adolescentii sunt tentati sa ii asculte pe cei de varsta lor.Ca e de ajuns sa pui prezervativ si totul e ok!

Bine ai venit in randul celor care pun si postari.

| greece12 explică (pentru Fatamuntilor):

Ceea ce ma interesa pe mine aici,altfel nu puneam intrebarea, era cata generozitate mai are romanul in ziua de azi.
Umor va avea mereu, dar ironia gratuita nu serveste la nimic, nimeni nu s-a nascut invatat.
Acum un minut am raspuns unui copil care auzise ca ar exista un prezervativ care ar pastra virginitatea fetelor si ma gandesc cati se vor repezi sa-l ironizeze, in loc sa-i explice ca unui frate mai mic!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nicodata nu e prea tarziu sa inveti.Fie ca ai 13 -14 ani fie ca ai peste 40 suntem datori sa invatam si sa aratam din experienta noastra si altora.
Profiii mei din generala spuneau,, ca nu e rusine sa intrebi, e rusine sa nu stii''
Am observat la unii adoloescenti de aici dand sfaturi chiar utile, semn totusi ca a invatat din cele citite pe aici si se grabesc sa impartaseasca si altota.

In alta ordine de idei observ totusi ca unora le lipseste comunicare, ca in familiile nu se discuta nici macar despre ciclu mestrual

Ca o concluzie spun,, O CARTE TE FACE MAI DESTEPT NUMAI DACA O CITESTI''

| greece12 explică (pentru Fatamuntilor):

"La ce sunt bune cărţile? Îmi vine să răspund: la totul şi la nimic. Poţi trăi foarte bine fără să citeşti. Milioane de oameni n-au deschis niciodată o carte. A vrea să le explici ce pierd e totuna cu a explica unui surd frumuseţea muzicii lui Mozart.

În ce mă priveşte, mă număr printre cei care nu pot trăi fără cărţi. Sunt un vicios al lecturii. Am nevoie să citesc aşa cum am nevoie să mănânc şi să beau. Hrana pe care mi-o oferă lectura îmi este la fel de indispensabilă ca şi aceea materială. Resimt fiecare zi fără o carte ca pe o zi pierdută!

Nicolae Manolescu"

Eu doar subscriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aolo, adolescentii nostri sunt sexperti pe langa ce e aici. laughing) Mi-au dat si lacrimile. rolling on the floor

| greece12 explică (pentru anonim_4396):

Imi dadusera si mie, adauga si gura cascata si vei intelege exact termenul "bouche bee"!
happy

| Happyjump a răspuns:

Am râs cu lacrimi, asta fac aproape de fiecare dată când vizitez categoria dragoste si sex

| greece12 explică (pentru Happyjump):

Ce te faceai daca erai in locul medicilor respectivi?
Aici la noi, e inca bine...
happy

| Happyjump a răspuns (pentru greece12):

TPU 2, mult mai evoluat

| greece12 explică (pentru Happyjump):

Au botezat-o altii, inaintea noastra, viata.
Reala.
Asta-i viata, astia-s oamenii.
happy

| Happyjump a răspuns (pentru greece12):

Reîncarnare

| greece12 explică (pentru Happyjump):

Lumi paralele, si la propriu si la figurat.
happy

| Happyjump a răspuns (pentru greece12):

Mai degrabă paralele

| Happyjump a răspuns (pentru greece12):

Femeia steluță de mare, venită din filmele SF

| greece12 explică (pentru Happyjump):

You made my day!
laughing

| Happyjump a răspuns (pentru greece12):

happy