| Valentina8 a întrebat:

Ce se intampla in cazul in care o femeie/fata ia anticonceptionale care nu sunt prescrise de medicul ginecolog?
(doar curiozitate)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazurile in care pastilele AC este folosite dupa cum o duce capul pe respectiva femeie sau o foloseste la ''recomandarea'' cuiva care foloseste un anumit tip/marca de pastila AC, exista posibilitatea certa ca formula compozitiei hormonale existenta in pastila respectiva sa fie incompatibila cu cantitatea si nivelul valoric hormonal existent in organism. Fiindca este foarte bine cunoscut si stabilit faptul ca exista dozaje hormonale potrivite fiecarei femei in parte. Exact din acest motiv in cazul in care pastila AC este folosita ''dupa ureche'' dseori poate sa apara situatia neplacuta ca tipul de pastila AC prescrisa de medic, (care a reiesit pe baza profilului ei hormonal) care este potrivita in cazul celei mai bune prietene, tie sa-ti faca rau.
Pentru a evita astfel de situatii, prescrierea corecta a pastilei AC se face doar pe baza profilui hormonal care a rezultat in urma analizelor hormonale efectuate, a rezultatului obtinut privind vitezei de coagulare a sangelui, a examenului mamar amanuntit si atent efectuat si a celui ginecologic. Fiecare fata sau femeie ar trebui sa stie si sa inteleaga faptul ca efectuarea setului minim de analize uzuale (3-4 analize hormonale), este foarte/extrem de important sa fie facute inainte de prescrierea unui contraceptiv oral.

| Cineva797406016386 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da pă tăte le ști?

| Valentina8 explică (pentru Cineva797406016386):

laughing e ginecolog laughing avem noroc noi fetele cu el pe acest site happy

| Cineva797406016386 a răspuns (pentru Valentina8):

Ce numa fetele că toți avem noroc cu el dacă nu era el muream toți de tPu laughing

| Valentina8 explică (pentru Cineva797406016386):

Adevarat laughing

6 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

In cazul pastilei de a doua zi nu e niciun bai, in cazul celor pe termen lung este necesar un medic. Nu te poti juca cu hormonii taj

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MValentin):

în 20 August | mariancercel a răspuns:
In cazul pastilei de a doua zi nu e niciun bai, in cazul celor pe termen lung este necesar un medic. Nu te poti juca cu hormonii tai

Din nefericire situatia se prezinta EXACT INVERS : pastila de a 2-a zi, de regula provoaca efecte adverse extrem de grave si cu totul imprevizibile si de obicei se manifeta pe termen mediu (2-4 luni), dar sunt si situatii in care efectele se resimt si dupa 10-12 luni. Efectele adverse provocate de hormonii existenti in pastilele AC, in cazul in care/sau atunci cand apar, sunt incomparabil mai slabe si sunt de scurta durata.