| Privatenumber a întrebat:

Pentru femei...
Cistita se manifesta si la virgine? Am o prietena care sustine ca are problema asta de aproape o jumatate de an si incearca sa ma convinga ca inca e virgina.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cistita este o infectie a cailor urinare, nu are absolut nici o legatura cu virginitatea. Deci da, se manifesta in egala masura la virgine si la virgini, la femei si barbati activi sexuali, si este destul de frecventa la bebelusi (mai ales la fetite)

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul este DA, fiindca cistita poate sa afecteze orice femeie indiferent de varsta si starea sa : de virgina sau activa sexual. Femeile cele mai afectate de aceasta boala sunt cele care din nastere au uretra este mai scurta. Factorul principal si favorizant al aparitiei/producerii cistitei se datoreaza germenilor sau a infectiilor provocate de bacteriile care ajung din zona anala in zona vulvara si urinara. Pentru a preveni aparitia cistitei se recomanda ca de fiecare data cand mergeti la toaleta sa va stergeti "pasarica" corect folosind miscarea din fata catre spate, pentru a evita aducerea bacteriilor din zona anala in cea vulvara.
De asemenea se recomanda ca dupa fiecare act sexual, sa se urineze pentru a elimina eventualitatea ca unele posibile bacterii sa ajunga in uretra. De asemenea mediul rece si umed favorizeaza aparitia cistitei deci este indicat sa evitati sa stati in apa rece si pecat posibil sa nu mergeti/umblati cu picioarele goale/ descaltate pe gresie sau faianta. Ca si concluzie finala probabil ca prietena ta chiar este virgina. big grin

| alin1317 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Meriti funda pentru acest raspuns bun si explicativ! Bun! Bafta in continuare

| Fatamuntilor a răspuns:

Virginitatea NU are nicio legatura cu cistita!

| Goddess23 a răspuns:

Da, se manifesta la orice femei. Cistita reprezinta inflamatia vezicii urinare.