| liviu42 a întrebat:

Pentru fetele virgine, cititi cu atentie. Multe persoane au impresia că himenul este situat în vagin. În realitate, himenul este plasat în afara vaginului şi reprezintă un ţesut care acoperă, de regulă, parţial, la fete (şi femei) orificiul vaginal. Aşadar, se află la intrarea în vagin.
În timpul dezvoltării fetale, vaginul nu prezintă vreo deschidere, iar ţesutul care acoperă vaginul este, înainte de naştere, modelat incomplet. Dimensiunile şi forma himenului (a orificiilor sau a "rupturilor" sale) se pot schimba, pe parcursul vieţii; în orice caz, de la fată la fată, aceste aspecte sunt deseori foarte diferite. Sunt şi fete care, la naştere, nici nu prezintă himen, ţesutul rupându-se anterior. Precum sunt şi fete care prezintă himen neperforat (iar ţesutul va trebui, în acest caz, deschis pe cale chirurgicală, înainte ca fetiţa să aibă menstre).
Înainte şi chiar timpul pubertăţii, ţesutul care formează himenul este foarte delicat, fragil. Astfel încât anumite activităţi (sport, joacă) şi chiar tensiuni care afectează zona pot duce la ruperea himenului. Prin urmare, multe adolescente prezintă deja himen rupt sau dilatat. Lărgirea orificiului himenal sau ruperea himenului se pot produce, în această perioadă, şi prin inserarea tampoanelor igienice sau datorită masturbării. De cele mai multe ori, tânăra fată nici nu va şti ce se va întâmplat, căci nu este obligatoriu ca evenimentul să fie însoţit de durere sau pierdere de sânge. De asemenea, el se poate produce când fata este prea mică pentru a înţelege ce s-a întâmplat de fapt. În unele cazuri, deşi menstruaţia se realizează normal, un himen (fibros) poate fi lărgit chirurgical, la cerere, întrucât penetrarea este, din acest motiv, imposibilă sau dureroasă.
Este absurd să mai considerăm, date având cele de mai sus, că virginitatea unei fete ar fi indicată de himen! Nimeni nu poate determina, doar printr-o simplă examinare fizică, dacă o fată/adolescentă/femeie a avut sau nu raporturi vaginale. Doar aproximativ 50% dintre adolescente şi femei sângerează cu prilejul primului raport sexual. Aşadar, nici sângerarea nu este un indiciu al virginităţii. Sângerarea este posibil să nu se producă nici în cazul în care, anterior penetrării vaginale cu penisul, se procedează la o lărgire gradată cu ajutorul degetului/degetelor, În alte cazuri însă, sîngerarea se poate produce şi la introducerea (bruscă) a degetului (sau a unui alt obiect) în vagin. În mod suficient de clar, virginitatea este un aspect spiritual al fetei/femeii, nu unul fizic!
După primele penetrări, himenul nu va dispărea dintr-o dată. El se va rupe sau lărgi suficient de mult pentru a permite penetrarea. Pe de altă parte, e interesant de ştiu că, în unele cazuri, dacă o fată a avut 2-3 raporturi sexuale iar apoi o perioadă îndelungată nu a mai avut raporturi, himenul se poate "strâmta". Această situaţie poate fi recunoscută prin aceea că femeia va acuza, la următorul raport, o jenă, o durere (care va trece ulterior). Astfel de dureri pot surveni şi în cazul în care există disproporţii fizice între penis şi intrarea vaginală/vagin.

Răspuns Câştigător
| baby_6195 a răspuns:

Foarte interesant. multumesc, am aflat lucruri noibig grin

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Si acum pun eu intrebarea! Ce este, si care e rolul Himenului?

| Robert a răspuns:

Care este intrebarea? Sau ai dat raspunsul la o eventuala intrebare legata de himen si pozitionare.