| anonim_4396 a întrebat:

Pilula de a doua zi își face efectul dacă e luată după 3 ore de la sexul neprotejat?

6 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Pilula de a doua zi trebuie luată după maxim 72 de ore. Cu cât mai repede, cu atât mai bine. 3 ore ar trebui să fie ok.

| ania a răspuns:

Efectul de a ucide un copil dacă ești în perioada fertilă și a avut loc fecundația.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este incetatenita informatia complet falsa/incorecta conform careia eficienta contraceptiva a pastilelor Escapelle si Postinor2 va fi maxima numai in cazul in care timpul de administrare a pastilei este ''foarte mic'' de numai cateva ore (2 - 4 de ore), fata de momentul in care actul sexual s-a terminat in mod "nefericit"/ nedorit in una din zilele perioadei fertile a ciclului menstrual.
Intr-adevar eficacitatea pastilelor Escapelle si Postinor2 depinde de numarul total al orelor care au trecut de la actul sexual neprotejat insa EFICACITATEA este MAXIM in primele 24 de ore :
- In termenul cuprins intre 0 - 24 de ore, eficacitate este de 95%
- In termenul cuprins intre 25 - 48 ore, eficacitate este de 85%
- Iar intre 49 - 72 ore, eficacitate in procente scade la doar 58%.
Bineinteles ca exista si posibilitatea ca efectul pastilei sa fie 0 (zero) si sarcina sa se dezvolte in continuare dar acesta situatie se poate produce/intampla numai in cazul in care OVULUL a fost eliberat din OVAR cu circa 24 de ore si a fost deja fecundat in momentul in momentul in care era administrata pastila de a 2-a zi (contraceptiva).

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. Scrie si pe prospect si pe mai toate site-urile online, ca merge luata chiar pana la 72 de ore. Dar eficienta este maxima cat mai devreme posibil.
Si daca tot ai intrebat asta, ma gandesc ca nu te-ai informat asa bine, sa stii ca nu este bine pentru organism sa o iei mereu, asa ca aveti grija cu sexul neprotejat data viitoare.

| Catalin77945 a răspuns:

Da,cu cat mai repede cu atat mai bine

| Mirella2344 a răspuns:

Da