| VirgilTgy a întrebat:

dacă pilula de a doua zi este luată prima capsula in 72 de ore si a doua, după 12 ore mai are efect? Sau trebuie amândouă comprimate in maxim 72 de ore

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar putea avea efect, desii, sansele sunt minime acum.
In orice caz, esti sigur ca fata era in perioada fertila?
Ca nu merita sa-si bage o asemenea bomba hormonala in corp, daca nu este cazul.
Mult prea multe efecte secundare pentru a lua ceva care este oricum inutil dupa 72 de ore, sau probabil nu-i nevoie, daca nu era in perioada fertila.

| VirgilTgy explică (pentru Violleta2022):

A fost cu ceva zile înainte de ziua ovulației, o aplicație îmi spune ca șansele au fost medii, eu am "scos-o" dar vreau sa stau liniștit.D-asta m-am interesat si am aflat ca exista si o pilula de a 5 a zi.(tin sa Menționez ca a fost decât un număr)

| Violleta2022 a răspuns (pentru VirgilTgy):

Pilulele de a 5-a zi nu exista!
Chiar si pilula de a doua zi, luata dupa 72 de ore, are sanse sa nu-si faca nici un efect, daca ea are eficacitate 95% in primele orele, iar dupa 72 de ore, nu mai are nici o eficacitate.
Chiar si cu "scosul" tau, fata poate ramane insarcinata, daca era in perioada fertila.
Dar de ce nu cumperi un prezervativ?
Costa 2-3 lei si nu va doare capul ca nu are efecte secundare! Apoi, nue te musca, nu te mananca, nu te doare dar are un mare avantaj: nu lasa fata insarcinata si nu te contamineaza cu boli sexuale.

| ngllllll a răspuns:

Ramai infertila, si asta pe generatii intregi. America are o mare problema cu infertilitatea.