| Darius_4819 a întrebat:

Poate sa fie gravida prietena mea daca am avut contact sexual neprotejat? A facut teste de sarcina si au iesit negative? Luna asta i-a intarziat de exemplu azi e prima zi care intarzie tot azi a facut un test si a iesit negativ? Poate sa fie insarcinata? Tin sa mentionez ca e minora. Ce trebuie sa fac?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate sa fie insarcinata, fiindca e prea devreme ca sa va bazati pe testul de sarcina. Nu ai nimic de facut deocamdata. Asteapta inca o saptamana si apoi sa faca un test de sarcina din prima urina de dimineata si o vizita la ginecolog. Pana atunci ai grija de ea sa nu se streseze, sa se alimenteze bine, sa nu ia medicamente care ar putea afecta un eventual bebelus. O zi de intarziere este putin, e devreme pentru a va gandi la o sarcina, dar e mai bine sa te asiguri ca totul va fi bine, decat sa regreti apoi.

| AlndChocolate a răspuns:

Du-o la un ginecolog, poate ca i va da ceva anticonceptionale, ceva, eu stiu si mai mare grija pe viitor!

| RainBow_2697 a răspuns:

Da, poate fi insarcinata daca ia ajuns sperma in vagin.
Si. ce poti sa faci.nu poti face nimic decat sa o insotesti la un medic ginecolog.cu unul din parintii ei.bineinteles daca e minora.si atunci vei stii mai multe.