| FlorinSandu15 a întrebat:

Pot exista spermatozoizi in afara acelui lichid? Gen in afara lichidului seminal?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod natural si normal spermatozoizii exista numai in continutul spermei care este un lichid/plasma produsa de vezicula seminala si de prostata.
Lichidul preejaculator este produs de 2 glande bulbouretrale (Cowper), care sunt situate in cu totul alta parte a organismului. Fiindca intre cele 2 glande bulbouretrale si cele 2 testicule care produc spermatozoizii NU EXISTA nicio legatura directa, reiese ca in continutul lichidului preejaculator asa cum este produs de glandele Cowper este cu totul IMPOSIBIL sa poata sa ajunga si astfel sa existe, spermatozoizi in momentul in care este produs.
Lichidul preejaculator poate sa contina spermatozoizii numai in cazul in care are loc un proces de contaminare, care se produce in interiorul uretrei ca urmare a amestecarii sale cu resturi de sperma ramase in uretra dupa o ejaculare produsa cu putin timp mai-nainte.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Raspunsul este afirmativ.
Intrebarea este: conteaza?

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Spermatozoizi sunt situati in lichidul pre-ejaculator si in sperma. Sperma este produsa in vezicula seminala, localizat in pelvis, iar procesul care are loc in eliberarea spermei este numit ejaculare.