| Diana19072000 a întrebat:

Pot fi in perioada fertilă cu 4 zile inainte de ciclu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care data/ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se poate determina precis prin calcul sau observatii mai indelungate, in acest caz determinarea PERIOADEI FERTILE a respectivului ciclu menstrual se face prin scaderea a 18 zile din data/ziua urmatoarei menstruatii si astel se obtine prima zi a si prin scaderea a 13 zile se obtine data ultimei zile a PERIOADEI FERTILE. Pentru a intelege si a exemplifica daca menstruatia ar urma sa inceapa sa presupunem ca in data de 19 Ianuarie, in acest caz 19-18=1 si 19-13=6 reiese ca PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual a inceput in data de 1 Ianuarie si s-a terminat in data de 6 Ianuarie. Perioada cuprinsa dupa data de 6 Ianuarie si ziua urmatoarei menstruatii 19 Ianuarie reprezinta perioada INFERTILITATII ABSOLUTE, perioada in care formarea sarcinii este IMPOSIBILA. Astazi cu 4 zile inainte de viitoarea menstruatie te situezi in perioada 100% NEFERTILA a actualului ciclu menstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu esti in perioada fertila deci sansele de a concepe un copil sunt minime.

| AndreeaAndreeoff a răspuns:

Nu. Primele 10 zile inainte de ciclu poti face sex linistita. La fel si urmatoarele 10 zile dupa terminarea menstruatiei! Ai grija, sunt cele 8 zile in care esti fertila!