| lori2 a întrebat:

[Pot ramane insarcinata?]
Buna tuturor! Sper sa ma ajutati, stau intr-un stres continuu.
pe data de 5 mi s-a terminat menstruatia, iar pe 7 am facut dragoste cu prietenul meu. nu ne-am protejat, insa el a ejaculat afara.
Pot ramane insarcinata? stiu ca am fost imaturi, insa v-as ruga sa raspundeti cu seriozitate. multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, data viitoare sa va protejati ca sa nu mai stai in stres continuu, e pentru.binele tau in primul rand.
Deci, teoretic, daca el a ejaculat afara si e foarte sigur de asta, in plus nu erai intr-o perioada fertila, atunci nu prea sunt sanse, dar tinand cont de faptul ca lichidul care il elimina un baiat inainte de a ejacula contine spermatozoizi, in plus doar daca ai menstruatia regulata atunci metoda calendarului e ceva mai sigura.
Dar, poate vei avea noroc...totusi,eu zic sa iti faci un test de sarcina, sa astepti menstruatia urmatoare, sau mergi la medic.
Deci, oricand exista riscul de a ramane insarcinata, chiar si atunci cand folosesti diferite contraceptii, voi v-ati protejat natural, combinand metoda calendarului, adica nu erai in perioada fertila, plus metoda coit interupt, sanse mici dar existente.Ai mare grija pe viitor ca n ue de jucat cu asta, orice act sexual include o posibila sarcina.Nu vreau sa te sperii cu asta dar nu se stie niciodata, foloseste anticonceptionale sau prezervativ, prezervativul e cel mai indicat!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti. daca acceptam ca prima zi de menstruatie fusese pe 1, atunci riscul de sarcina este mic, undeva in jur de maxim 5%.

| IsabelaIssa a răspuns:

Daca esti sigura ca el a ejaculat afara s-ar putea sa nu fie nimic, dar de fiecare data cand nu esti sigura ia pastila de-a 2-a zi. se administreaza in 72 de ore de la contactul sexual. altadata folositi prezervativul sau ia anticonceptionale daca iti cunosti destul partenerul. ia-ti un test de sarcina si verifica.

| madagascar a răspuns:

90 la suta nu, data viitoare aveti grija, daca esti sigura ca a ejaculat in afara nu are cum, e testata metoda asta, eu nu am ramas si ma folosesc de metoda asta de vreo 2 ani, acu depinde si de tine, nu iti recomand sa te bazezi pe metoda asta ca pe o metoda de contraceptie daca nu ai o relatie serioasa si daca aparitia in viata voastra a unui copil nu constituie o problema, mai ales ca nu te protejaza impotriva bolilor cu transmitere sexuala, eu am niste probleme si nu pot lua anticonceptionale sau alte din astea pentru ca sunt alergica la foarte multe substante, tu mergi la doctor si te va ajuta sa gasesti metoda potrivita pentru tine, probabil nu vrei bebe acum, asa ca ai grija

| roxpau a răspuns:

Nici intr-un caz sa nu iei pastila de a doua zi dupa ureche, ia se prescrie de medic, astepata 21 de zile de la contact si fa un test de sarcina, pe viitor protejeazate este mult mai bine scapi de stresul de a ramane insarcinata sau de a te alege cu BTS

| corinapoara a răspuns:

Sansele unei sarcini sunt foarte mici dar data viitoare fiti "mai maturi"winking

| lori2 explică:

Va multumesc mult pentru ajutor>big grin