| Secultet_Adina_1991 a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca am facut sex neprotejat in ultima zi de menstruatie? Si a întârziat 3zile..si ma dor sanii.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cele mai multe cazuri, procesul de menstruatie se desfasoara intr-o perioada de circa 3-5 zile, astfel ca bazandu-ne pe acest rationament reiese ca ultima zi a menstruatiei de regula poate fi de fapt cea de-a 4-a, a 5-a, sau a 6-a zi a ciclului menstrual. Atat pentru informarea ta cat si a celorlalti tineri, trebuie sa stii/stiti si sa intelegeti ca ciclul menstrual incepe odata cu PRIMA ZI a menstruatie. Da asemenea, avand in vedere ca cele mai multe cicluri menstruale au lungimea in jur de 26-30 de zile, reiese ca de regula prima zi a PERIOADEI FERTILE poate sa inceapa de obicei cam de prin cea de-a 8-sau a 9-a zi a ciclului menstrual. Astfel ca pe baza acestei observatii, constatari, se poate aprecia ca datorita faptului ca actul sexual amintit in prezenta intrebare a fost intretinut probabil in cea de-a 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual actual, adica cu circa 3-4 zile inainte de a fi posibil sa-ti inceapa zilele perioadei fertile. Fiindca sarcina se poate forma numai in timpul perioadei fertile si probabil ca nici NU a ajuns sperma in interiorul vaginului, se poate aprecia ca intr-o asemenea situatie atat posibilitatea cat mai ales probabilitatea de a se putea forma o sarcina este de maxim 3-5%, care in fapt inseamna ca d.p.d.v. teoretic este apoape IMPOSIBILA. Chiar si in cazul celor mai regulate cicluri menstruale din cand in cand se pot produce mici dereglaria in desfasurarea activitatii hormonale si implicit a lungimii ciclului menstrual. Aparitia si existenta durerii la nivelul sanilor, cel mai probabil reprezinta un simptom premenstrual. Multa sanatate!

| Corina10838 a răspuns:

Da, poți. Mai ales dacă a ejaculat în tine. Dacă nu a ejaculat, riscul este mai mic, dar posibil, din cauza lichidului preseminal. Fă un test de sarcină!