| andrea_6371 a întrebat:

Buna ziua TPU. Am o intrebare mai ciudata. Poti ramane insarcinata daca ai facut sex neprotejat cu 4 zile inainte de menstruatie? Insa menstruatia mi-a venit, mi-a tinut ca de obicei (a intarziat un pic deoarece m-am stresat)?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste DOAR in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt inceputul unui nou ciclu menstrual, in consecinta prin menstruatie se elimina ovulul "mort"/ degenerat care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul prin procesul de NIDATIE pentru a se instala/forma o noua forma de viata. In cazul in care ultima ta menstruatie a fost la fel/comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se poate confunda cu o simpla sangerare si considerate ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina ipotetica.De asemenea formarea unei sarcini este practic considerata aproape imposibila daca sexul are loc in ultimele 3-5 zile ale ciclului menstrual chiar si in cazul in care sexul a fost neprotejat. In concluzie NU POTI FI INSARCINATA. Multa sanatate

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Cu 4 aile inainte de menstruatie, esti in perioada nefertila, deci nu poti ramane gravida.