| simonae a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca iau anticonceptionale si in acelasi timp si branca ursului pentru fertilitate?

Răspuns Câştigător
| bunica18 a răspuns:

Anticonceptiionalele provoaca un avort spontan, acum depinde cine ti-a dat tratamentul si in ce scop, sunt anumite tratamente hormonale care pot ajuta fertilitatea. daca obiectivul tau este sa ramai insarcinata asculta sfatul unui medic si mergi si la un preot sa se roage pentru voi, rugaciunea te ajuta foarte mult daca iti doresti un copil

5 răspunsuri:
| justfreelove a răspuns:

De ce iei una si de ce iei alta? De ce le iei pe amandoua? Eu nu inteleg. Tu iei anticonceptionale pentru ca iti place sa faci sex si nu vrei sa ramai gravida sau le iei numai pentru ca iti place sa faci sex? Iei branca ursului pentru fertilitate (draq stie ce e aia ) pentru ca vrei sa ramai gravida si nu poti? sau pentru ca vrei candva sa ramai gravida? Ceea ce spui tu este ceva de genu: daca arunci apa si benzina peste foc arde sau se stinge?

| simonae explică (pentru justfreelove):

Buna anticonceptionalele le iau pentru ca am av o extrauterina si nu am av voie sa raman un an iar branca ursului iau pentru ca am av ceva probleme

| justfreelove a răspuns (pentru simonae):

Mai bine intrebi un specialist. Eu am impresia ca ele se anuleaza reciproc.

| Zartbitter a răspuns:

Răspunsul este „nu".
Branca ursului este o plantă a cărui efect nu este unul strict medicinal ci unul terapeutic. Adică te ajută să scapi de stresul ce te împiedică să ai o viață sexuală activă și benefică, dar nu modifică hormonii.
Anticoncepționalele sunt tratamente hormonale ce împiedică ovulația. Astfel că, deși spermatozoizii pătrund în corpul tău, ei nu au ce fecunda (pentru că tu nu produci ouă).
Deci nu poți rămâne însărcinată.
În același timp, este esențial să înțelegi că nu tot ce se spune este adevărat. Tratamentul cu Branca ursului nu este dovedit clinic (științific), astfel că este bine să iei concluziile cu o doză de dubiu.