| TanteMarianne a întrebat:

Pot sa raman gravida daca nu am avut nicioddata ciclu pana acum?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod teoretic DA, exista o foarte mica posibilitatea de a se forma o sarcina inainte ca fata sa aiba prima menstruatie. Acest lucru se poate intampla, deoarece exista posibilitatea ca sexul sa aiba loc intr-una din zilele PRIMEI PERIOADE FERTILE sau exact in ziua/momentul PRIMEI OVULATII, care au/are loc in mod obligatoriu inaintea de producerea PRIMEI MENSTRUATII, deoarece menstruatia se poate produce NUMAI daca a existat OVULATIA. Insa aproape intotdeauna acel PRIM OVUL produs cu ocazia primei ovulatii este NEVIABIL, INFERTIL, deci nu se preteaza la a fi fecundat deoarece este ori infantil (incomplet dezvoltat) ori lipsit de nucleu. In concluzie exista posibilitatea de a se realiza o sarcina in urma unui sex neprotejat intretinut inainte de prima menstruatie, (de menarha), insa probabilitatea de a se produce o sarcina in realitate este foarte mica de doar cateva procente, insa NU poate fi exclusa complet. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu se poate intampla o asemenea minunatie.

| minrest a răspuns:

Poti sa ramai prin fecundarea primului ovul viabil, avand in vedere ca ciclul incepe tocmai cand e eliminat ovulul ''nefolosit''.

| vocea a răspuns:

Niciodata draga mea

| StefanCosmin a răspuns:

Depinde cati ani ai