| asenov a întrebat:

Seara/ziua frumoasa, am decis sa folosesc si eu TPU pentru ca sincer am vazut ca exista foarte multe persoane pe aici care chiar dau sfaturi bune si sunt intelegatoare (excluzând persoanele care sunt aici doar pentru a face caterinca de prost gust, youtuberii cringe care vor audienta), sincer am si eu problema urmatoare: Precum multi altii m-am simtit foarte singur in ultima perioada, vesnica problema... ca n-am iubita desi am incercat de multe ori sa-mi fac una dar degeaba as dori niste sfaturi cum pot uita de acest sentiment mentionez ca am munca si programul il am tot full ocupat dar tot nu pot uita de sentimentu acesta.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Iubitele se fac dupa ce intai iti faci o prietena, cand o cunosti bine si apar sentimente reciproce, va intelegeti si asa ajungeti sa deveniti iubiti.

Gasitul fetelor se poate face oriunde pe lumea asta, exceptie facand online-ul unde NU se gasesc fete pentru relatii serioase, acolo fiind doar un spatiu virtual in care putem fi orice vrem noi, flirtand, mintind si inventand povesti neadeavarate, deci online-ul nu este pentru relatii serioase si reale.

Vrei o relatie serioasa, de prietenie cu o fata?
O gasesti in viata reala, oriunde te uiti in jur: poate fi una din vecinele tale, o fosta colega de scoala, o prietena de-a sorei tale, o vanzatoare din magazin, o colega de calatorie, o colega de servici, o fata intalnita la cafenea, la biblioteca, la biserica, la piata samd.

| asenov explică (pentru Violleta2022):

Iti dau dreptate la partea cu online-ul, insa chiar si offline este dificil sa iti faci prietene, chiar as incepe sa nu mai dau vina pe mine pentru ca am tot incercat si fara nici o reusita, desi pare simplu cum spui tu nu este de loc asa

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Iubita iti alegi ca o iubesti si ca ea te iubeste pe tine, nu-ti faci iubita la comanda si doar din obligatie. Nu-ti faci iubita ca sa scapi de criticile celor din jur. Nu-ti faci iubita doar pentru a le face pe plac parintilor tai.

Mai bine ramai singur decat sa te angajezi intr-o relatie pentru care n-ai tragere de inima.

A-ti face iubita nu e cum ai cumpara un catel. Iar daca nu dispui de timp pentru ea, mai bine nu-ti faci iubita.

| asenov explică (pentru doctorandus):

Ba... ai si tu dreptate DAR nu ma obliga nimeni sa-mi fac iubita doar sentimentu meu ca sunt singur si as vrea sa am pe cineva alaturi.

| dullcat a răspuns:

Buna.Asa cum mai vorbeam astazi cu cineva, ideea este sa fii tu relativ implinit pe aproape toate planurile, nu sa doresti cu ardoare sa iti gasesti pe cineva, in mintea ta avand impresia ca o relatie va rezolva totul, fiindca nu, din contra, doar va risca sa accentueze greul si toate problemele tale, proiectandu-se ulterior pe amandoi.Ea la randul ei va veni cu propriile probleme si nu iese nimic bun.De aceea doresc sa subliniez ca nu trebuie sa iti gasesti jumatatea ca asa te preseaza societatea.Tu esti deja intreg, iar atat timp cat ai viata in ordine si esti ingrijit, prezentabil, nu ar trebui sa intampini dificultati uriase la capitolul relatii.

Apoi, unde ai cautat mai exact? Mna, adevarul este ca e mai dificil sa ai niste pasiuni de la o varsta incolo, daramite sa mergi si la activitati si evenimente unde poti intalni oameni cu aceeasi pasiune, ca sa aveti un punct de plecare comun frumos, si sa iasa o relatie amoroasa.Nu e imposibil, dar totusi... Daca inca ai 20 si ceva de ani, nu e chiar asa sumbru tinzi sa crezi, mai ai timp berechet.chiar si daca ai 30 de ani, consider la fel, mai ai tim, trebuie doar sa ti-l gasesti, faci, ca nu va cadea nicio iubita din cer in timp ce stai inchis in casa.Succes.

| asenov explică (pentru dullcat):

Dap, nu zici rau ca iubita nu va cadea din cer daca stau doar in casa dar sincer ce sa mai fac am incercat abordari de tot felul cu persoane pe care le cunoasteam mai mult sau mai putin, am mai incercat si cu Facebook, insta, etc, nimic, munca imi permite sa intalnesc multe persoane pe zi dar oricat incerc tot nu reusesc nimic, la evenimente gen, spectacole sau altele, sincer nu am reusit nici acolo nimic, presupun ca "voi lasa sa vina de la sine" asa cum ma sfatuieste toata lumea dar e destul de dureros pentru mine sa doar stau si sa astept dar alte oportunitati chiar nu am.

| dullcat a răspuns (pentru asenov):

Hmm, inteleg.Da, e foarte nasol, dar poate ca merita sa incerci si strategia in care urmaresti ce se intampla cand nu te mai dai peste cap.Adica, prin absurd, chiar se intampla si ca lucrurile pe care ni le dorim cel mai mult sa fuga de noi, direct proportional cu efortul depus pentru a le obtine, pentru a atinge acel tel.laughing Ironia sortii...

| Lupică27 a răspuns:

Gabicoo e om de baza, de la el poti cere sfaturi a fost si mare gagicar in tinerete.
Acu e martoaga batrana dar inca mai duce la galop.
E om serios, te poti baza pe sfaturile lui!

| AntonIacobescu619 a răspuns:

Incearca sa le eviti pe dullcat si violeta ca ele sunt rupte de realitate

| EmeraldCharm a răspuns:

Dacă vrei poți să-mi lași un mesaj în privat, să discutăm despre acest subiect. Ca să poți face acest lucru, mai întâi va trebui să modifici setările contului, ca să poți primi/trimite mesaje userilor juniori.

| EmeraldCharm a răspuns (pentru EmeraldCharm):

Ca eu să-ți pot răspunde la mesaj, trebuie să intri în setările contului și la secțiunea "Vreau să primesc mesaje de la", să selectezi "Toți membrii TPU"