| Gigel111 a întrebat:

Poti face sex legal daca eu am 16ani si prietena mea are 15?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sexul este intretinut de comun acord, conform legislatiei in vigoare se considera ca fiind un act sexual perfect legal. Multa grija la protectia folosita. Succes!

| Gigel111 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi de ajutor

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Gigel111):

Capitolul III (din codul penal aflat in vigoare)
INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ
Art. 198
Actul sexual cu un minor

,, Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi

Noul Cod Penal actualizat 2018 - Legea 286/2009
CAPITOLUL VIII
Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale
Art. 220

,, Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220
Citeste si ia aminte. Paza buna trece primejdia.....rea...si grea. big grin

| doctorandus a răspuns:

Da, nu te aresteaza nimeni (daca ea nu zice ca e viol). Ai grija sa nu iei boli si sa nu devii tatic.

| Gigel111 explică:

De ce ma