| anonim_4396 a întrebat:

Poti ramane insarcinata chiar daca ai mai avut putin din ciclu?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu inteleg nimic. Cum mai putin: ca durata sau ca cantitate?
In principiu, poti ramane insarcinata in orice zi daca ai contact sexual neprotejat.
Menstrele mai scurte sau mai putin abundente pot fi de fapt niste sangerari pe sarcina, asa ca intelept e ca la 3 saptamani de la contactul neprotejat sa-ti faci 1-2 teste de sarcina din urina de dimineata.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DA! Poti ramane in orice zi! Protejati-va!

| mikiscence a răspuns:

Reformuleaza intrebarea....mai cu logicahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Prin învăluire ai pus întrebarea.
Te referi că ai avut contact neprotejat în ultimile zile ale ciclului menstrual, corect?
Nu, nu rămâi din simplul și logicul motiv că o femeie nu poate avea ovulație sau să rămână însărcinată în timpul menstrei (ciclu!).
Pe viitor te rugăm să vii cu întrebări clare pentru că vei primi răspunsuri pe măsura neclarității întrebării și mai sunt și destule persoane care sunt puse pe "fapte mari„.
Nu trebuie să-ți fie rușine că întrebi, este normal să te documentezi: citește cărți de specialitate, pagini dedicate vieții sexuale de pe internet, broșuri, reviste educative sau de ce nu mergi la un centru de planificare familială pentru toate informațiile de care ai nevoie.
Să nu uiți de protecție care este cea mai importantă în viața sexuală a ta cât și a partenerului. Cea mai la îndemână metodă și ușor de folosit fără contraindicații este prezervativul (ex.: loveplus, durex sunt cele mai bune) care ocupă locul unu privind metodele contraceptive, are dublu rol: antiboală și antisarcină.
Sănătate.
Pa, pa.