| Cristina788 a întrebat:

Poti ramane insarcinata dupa avort? Si cum sa imi dau seama daca m-a afectat avortul
intr-un mod serios?

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Bineinteles ca se poate ramane insarcinata dupa avort.
Dar daca vorbim de o sarcina planificata, ideal ar fi sa asteptati 6 luni pentru a avea garantia unei refaceri complete ale tesuturilor, in special o grosime si o calitate ideala a endometrului.Sau macar 3 luni in cazul in care deja ai peste 35 de ani.

Avortul este putin probabil sa te afecteze, dar daca vorbim de o interventie, in special avort chirurgical, ai fi simtit inca de atunci daca nu a fost facut asa cum trebuie (febra, scurgeri urat mirositoare, hemoragie etc.), iar leziunile, desi extrem de rare, se pot observa ecografic.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata imediat, fiindca nimeni nu stie cand se produce ovulatia, dupa acest avort.
Este indicat sa NU ai relatii sexuale deloc, pana dupa prima mestra, ca sa-i dai timp vaginului, uterului si colulului uterin sa revin ala normal si sa se indece ranile interne, fiindca pot declansa si hemoragii.
Dupa venirea menstruatiei totul ar trebui sa intre in normal, fiind usor sa estimezi ovulatia.
Este totusi indicat sa se foloseasca prezervativul la sex, macar 2-3 luni ca sa nu ai avorturi luna de luna.

| Anuskaa a răspuns:

Cu un simplu ecograf.