| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare:daca ai relatii sexuale la o saptamana dupa un avort, poti ramane insarcinata iar? Eu pe 23 decembrie am facut avortul, la o saptamana am avut relatii sexuale cu sotul. 6 februarie si inca nu mi-a venit ciclul, e posibil sa fiu iar insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa fii din nou insarcinata, dar mult mai probabil este sa fi suferit leziuni uterine grave. Minima igiena impune sa nu ai relatii sexuale minim 6 saptamani dupa un avort. Incalcarea acestei reguli duce de obicei la complicatii severe, unele acute (infectii, rupturi uterine), altele cronice (instalarea menopauzei, infertilitate definitiva, tumori uterine sau de col uterin). Nu am mai auzit niciodata de o femeie care sa intretina relatii sexuale la o saptamana dupa un avort, asa ca mi-e greu sa spun ce ti se poate intampla. Oricum, nimic bun. Avortul este o mare trauma fizica si psihica pentru femeie. Uterul ei nu va mai fi niciodata acelasi, sanatos ca la inceput. Nici sufletul ei nu va mai fi acelasi. Sunt uimita ca dupa o saptamana de la o asemenea tragedie (omorarea copilasului tau) ai avut puterea sa faci sex. Ma gandesc ca probabil mintea ta a fost tulburata in urma tragediei si de asta ai ignorat orice sfat medical, ca a fost un gest aproape sinucigas. Ce pot sa-ti recomand este sa te duci urgent la ginecolog, Urmeaza o perioada extrem de grea, cu multe probleme si cu cat le identifici si tratezi mai repede, cu atat vei avea sanse mai mari la o viata normala.

13 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Dunmnezeu pedepseste pe cei slabi si le da cat nu poate sa duca,, asa e si cu tine, nu ai vrut o sarcina, dar poate ca iata o ai, gandeste-te de doua ori, inainte de a lua viata cuiva, caci Domnul nu te va ierta,- el a dat-o sa o primesti ca pe un dar si nu ca pe o povara, acum poate ca voia domnului se va implini, dar cu ce sacrificii pentru tine ( sarcina prinsa pe un uter inca neformat, sarcina pusa in pericol din start si care te va face poate sa o traiesti numai in spital si la pat ( in cel mai fericit caz ). Pareri de rau si fara de cuvinte, pacat ca nu stii ca asemenea daruri, Nu se refuza, ci se accepta cu bucurie si speranta ca esti implinita ca fiinta, ca om mai ales. Iti doresc sanatate si ai grija de tine, iar sotul tau... si El trebuie azi, pus la zid, o Merita din plin... Lucien.

| drpopa a răspuns:

In mod normal ar fi trebuit sa astepti cel putin 2 saptamani, acesta este termenul cand se efectueaza consultul ginecologic, este recomandat sa faci cat mai repede un consult ginecologic, exista intr-adevar riscul unei noi sarcini care se poate fixa pe peretele uterin in alta zona de cat cea in care a fost fixata sarcina anterioara, nu trebuie sa te sperii in ceea ce priveste cresterea riscului de cancer, sterilitate, mucoasa uterina se racleaza superficial in cazul unui avort, si se reface fara probleme daca manevra de raclare s a efetuat fara a afecta musculura uterina. imi pare rau pentru raspunsurile pe care le ai primit nu cred ca suntem pusi aici sa judecam pe nimeni ci sa ajutam, nu cred ca cunoaste nimeni motivele pe care le ai avut atunci cand ai luat aceasta hotarire.

| mihaa a răspuns:

Ai facut cea mai mare gafa din viata ta, cel putin 5 saptaminii, trebuia sa fii cuminte, nici nu stii ce riscurii poti avea 1 o sarcina, 2 leziunii, 3 poti ramine foarte larga joss4 poti face o infectie de toata frumusetea

| EUSIATIT a răspuns:

Da poti sa ramii. de ce nu ai putut sa l faci sa intelega ca nu se poate sau cel putin puteai sa te protejezi. prezervativ ceva.risti sa te duci peste 6 saptamana la medic iar. e gresea; a ta. barbatii sunt. nerabdatori dar tu.nu ai citit nicaieri nu ai vb cu nimeni mai in virsta.citi ani ai? de cind esti maritata?/ ar fi trebuit sa stii anumite lucruri.scuze

| Roby67 a răspuns:

Este foarte simplu de rezolvat "problema" ta. Fa un test de sarcina si o sa afli raspunsul. Ca sa eviti aceste situati, ai putea lua anticonceptionale sau sotul tau sa foloseasca un condom, si atunci nu ai mai avea probleme de genul asta. In special un avort, cea ce eu il numesc o crima. Gindeste-te la ceea ce am scris eu. Iti doresc sa nu il faci pe al doilea. Bafta!

| octavianpas a răspuns:

Posibil.

| sabela a răspuns:

Ar fi trebuit sa te stapanesti vreo 5 saptamani(40 zile-aproximativ). Dupa un avort ramai foarte repede insarcinata. A face un avort nu inseamna ca ti-a venit si menstruatiabig grin

| misiik a răspuns:

Aici si sotul tau are o parte de vina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti inconstienta. Scuza-ma, dar nu-ti poti stapani sotul, presupun ca el a avut initiativa? Chiar nu-ti pasa de sanatatea ta, de indicatiile medicului, de viitorul tau? Daca ceea ce ti-a spus Brigaela, nu te-a speriat, si a fost blanda, atunci nu ai scapare. Ai curmat o viata si la o saptamana in euforia sarbatorilor ai conceput alta. De ce oare nu au copii atat de usor cele care isi doresc si sunt responsabile, cele care stiu sa pretuiasca darul lui Dumnezeu, copilul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceea ce nu inteleg eu de fapt este de ce ai facut avort daca esti casatorita? pentru ce? cu ce va distrugea viata copilul acela? ce femeie! straight facestraight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti o inconstienta! Criminala! crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, le inteleg pe toate.si eu sunt impotriva avortului si sa ma pedepseasca d-zeu exact cum merit dar nu aveam alta optiune.Doamna Luciana si inca o doamna care m-a numit criminala; nu treceti prin ce trec eu si nici eu prin ce treceti voi dar sunteti femei.asi fi vrut sa ii zic in momentul acela sotului...nu renunt la sarcina, ramaneam singura, insarcinata, muncesc 15 ore pe zi, fara contract de munca, nu imi acorda nimeni nici un ajutor pentru ca sunt insarcinata. E simplu pentru o doamna care sta in romania, posibil are o familie, fericita, copii, un venit, o casa de vacanta...sa ma judece pe mine.Am facut un test de sarcina si a iesit negativ, mai fac unul in doua zile si sper sa iasa bine. Voi tine cont de sfat si ma duc urgent la ginecolog, sper sa nu am nimic.Sa ma ajute Dumnezeu, si sper sa va scriu odata aici ca sunt fericita, am copii frumosi, un sot de invidiat, si o casa la tara.Multumesc

| cristina_2765 a răspuns:

Drpopa iti multumesc.