| anonim_4396 a întrebat:

Poti ramine insarcinata daca ai facut sex cu prezervativ a doua sau prima zi dupa ciclu?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi verificat după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

Indiferent în ce perioadă a CM faci sex...

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + ( eventual ) un lubrifiant şi/sau un spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci, ai DUBLĂ "protecţie" )!

Toate cele bune.

25 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Nu ai cum sa ramai. Probabil prietena ta a mai facut si alte lucruri pe langa acel contact sexual protejat. Ca de ex, poate nu si-a pus prezervativul de la inceputul actului, a pus mana pe sperma sau lichid preejeculator si s-a atins pe unde nu trebuie sau prietenul ei nu s-a retras inainte sa-i dispara erectia si s-a prelins sperma la ea in vagin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numai daca se rupe prezervativul in timpul actului sexual sau cantitatea de sperma este mare si iese din prezervativ.

| monnyk a răspuns (pentru anonim_4396):

Care ar fi cauza ca prezervativul sa se rupa? si care sunt mai calitative, eu nu am avut inca contact sexual, dar vreau sa previn orice consecinta posibila.

| anonim_4396 explică (pentru monnyk):

Ai si raspuns:calitatea slaba.Care sunt mai calitative? Inca nu le-am probat pe toate.Nu o spun in gluma.

| Chamberlin a răspuns:

Nu, daca il folosesti corect!

| teetrrerretre a răspuns:

Trebuie sa recunosc ca ii si dau dreptate lu TheAvenger00 insa si nu. Daca intrebarea este ipocrita? Da, este. Daca este ireleventa, probabil ca nu, nu este pentru cineva care chiar nu stie.
Insa atunci cand "fatuca" asta iti zice ca este informata "foarte bine" in legatura cu viata sexuala cum anume sa iei aceasta intrebare (si aici il inteleg pe TheAvenger00)?
Eu unul consider ca este penibil sa spui asa ceva (in legatura cu informarea) si apoi sa pui o astfel de intrebare atunci cand ai spus ca esti "foarte bine" informat ar trebui sa stii ca sansele de a ramane insarcinata cand te protejezi cu un prezervativ sunt foarte mici (si aici nu are rost sa mai implicam exceptiile cu rupere si bla bla, stiti foarte bine toti la ce ma refer) fie ca e inainte de ciclu, dupa sau chiar in perioada fertila.
Mai bine taci si nu fa afirmatii tampite la cat de bine de bine esti informat cand de fapt nu esti ca atunci, bine, intelege si omu ca nu cunosti mersu si te ajuta. Insa sa afirmi ceva care nu cunosti iarasi e cu totu altceva.

| TheAvenger00 a răspuns:

Nu...prezervativul a fost creat pentru a prevenii sarcinile asa ca incetati cu intrebarile acestea de dobitoci!

| monnyk a răspuns (pentru TheAvenger00):

Ce folos ca a fost inventat pentru prevenire, prietena mea a ramas insarcinata, macar ca a avut contact sexual protejat, nici ea nu sa asteptat

| TheAvenger00 a răspuns (pentru monnyk):

Din cate stiu eu sperma nu poate trece prin latex...esti sigura ca prietenul ei nu este un cal?

| anonim_4396 explică (pentru TheAvenger00):

Te sfatuiesc sa nu mai folosesti cuvinte jignitoare.Stiu ca sunt intrebari puse in gluma, unele, dar sunt si persoane care chiar intreaba serios pentru ca nu stiu raspunsul.

| TheAvenger00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi spui te rog frumos care este cuvantul jignitor? happy Te rog frumos din tot sufletelul meu de baiat dragut happy

| monnyk a răspuns (pentru TheAvenger00):

Stii eu am intrebat destul de serios, daca nu stii sa vorbesti frumos, mai bine nu raspunde

| anonim_4396 explică (pentru TheAvenger00):

Stii ce inseamna sa faci pe cineva "dobitoc"?

| TheAvenger00 a răspuns (pentru monnyk):

Imi pare rau dar intrebarea ta a fost adresata de multe ori pe siteul acesta... in 5 minute ti-ai fi gasit raspunsul la intrebarea aceasta ipocrita. Nu poti ramane insarcinata cand ai avut o relatie sexuala protejata... doar in cazul in care s-ar fi fisurat sau spart (ceea ce nu ai mentionat) este imposibil sa ramai insarcinata. Prezervativul este facut din latex ( un material foarte elastic si rezistent ) si mai contine si spermicide.

| TheAvenger00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate stiu pentru ca tara in care traim este aproape plina de dobitoci happy

| anonim_4396 explică (pentru TheAvenger00):

Asta este o alta problema.Nu are legatura cu regulamentul TPU.Citeste si conformeaza-te.Mult noroc.

| TheAvenger00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Regulamentul TPU... Intrebarile cu caracter irelevant sau spam sunt nepermise.

| anonim_4396 explică (pentru TheAvenger00):

Corect.Iti repet:Nu toti stiu toate raspunsurile. Unii chiar intreaba serios pentru ca vor sa afle.Trateaza cu seriozitate si fara cuvinte de acel gen.De restul, are cine se ocupa.O zi buna.

| Alcyon a răspuns (pentru TheAvenger00):

Mie nu mi se pare ca dra a pus o intrebare cu caracter irelevant. Asta e doar opinia ta.

| TheAvenger00 a răspuns (pentru Alcyon):

Intrebarea a fost adresata de o doamna in varsta de 20 ani laughing) Daca intrebarea era serioasa atunci este foarte trist crying

| monnyk a răspuns (pentru TheAvenger00):

Pai pe siteuri nici nume nici prenume nu sunt adevarate,de virsta nici nu mai vorbesc,sunt foarte bine informata despre ceea ce inseamna viata sexuala, am vrut sa vad poate cineva a mai patit la fel ca prietena mea, asa ca nu lua asa mare seriozitate pe ata, tot e din viata, p.s nu am 20 de ani

| TheAvenger00 a răspuns (pentru monnyk):

Daca tot esti asa de bine informata... ma gandesc ca ati fi stiut tu sau partenerul tau sa verificati prezervativul laughing))

| monnyk a răspuns (pentru TheAvenger00):

Stii imi place ca esti pozitiv, doar ca eu inca nu am experienta, pun intrebari pentru maxima siguranta si protectie

| Alcyon a răspuns (pentru TheAvenger00):

Daca la 20 de ani esti doamna, pai eu la 30 ce sunt? Mamaie? laughing

| Yay000 a răspuns:

Da poţi.