| Mahna a întrebat:

Poți să ai simptome de sarcină cum ar fi crampele sau sâni dureroși la câteva zile după ovulație? Sau sunt mai degrabă semne că se apropie menstruația?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primele 2-3 saptamani, cele de dupa fecundarea ovulului si transformarea acestuia in sarcina, aceasta (sarcina) se reduce de fapt la un simplu OVUL de marime MICROSCOPICA care este ''ingropata'' in masa endometrului. In acest stadiu, sarcina, adica ovulul microscopic, NU provoaca nici cel mai mic/neinsemnat simptom de sarcina pe care sa o simta femeia insarcinata. Unicul simptom de sarcina care se va produce negresit va fi reprezentat de lipsa menstruatiei. Primele simptome de sarcina care apar si sunt adevarate/reale, se pot manifesta doar incepand din a 5-6-a saptamana de sarcina si numai in cazul a 5-6 femei din 10, adica in momentul in care ovulul a crescut atat de mult incat a devenit un EMBRION UMAN cam cat un sambure de cireasa si incepe sa interactioneze cu organismul femeii.
In concluzie in primele 2-3 saptamani apar simptome care pot fi crampe uterine, dureri de sâni, dureri ale zonei pelvine si atunci cand exista in acel caz reprezinta SIMPTOME PREMENSTRUALE. In primele 2-3 saptamani NU exista simptome de sarcina dintr-un simplul motiv, fiindca pur si simplu asa ceva in acest moment este 100% IMPOSIBIL sa apara/existe. Sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Crampele de burta pot avea mai multe cauze: indigestie, gaze, enterocolita, infectie locala si evident sarcina.
Sanii sunt durerosi, in general cu 1 saptamana inainte de menstruatie.
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, ca sa aflii sigur daca esti sau nu insarcinata,