| Birdie a întrebat:

Povestea noastră de iubire a început acum doi ani, când ne-am cunoscut la Snagov prin intermediul unui prieten comun. A fost un fel de dragoste la prima vedere, cel puţin aşa ne plăcea nouă s-o numim. El trecuse printr-o despărţire urâtă şi încerca să îşi revină după o relaţie de 2 ani şi jumătate, eu eram tânără şi naivă şi până atunci nu-mi plăcuse niciodată cineva aşa de mult, adică avusesem câteva relaţii dar nu destul de serioase încât să dureze.
Ne-am bucurat să aflăm că stăm în acelaşi oraş, iar pe parcursul a două luni ne-am întâlnit de atâtea ori că nici n-am ţinut numărul.
Lui i-am spus primul "te iubesc" şi a fost primul şi singurul bărbat din viaţa mea.
Cu timpul am ajuns să fim de nedespărţit şi eu am ajuns la concluzia că vreau să-l am mai aproape decât îl aveam deja. În consecinţă, i-am propus să se mute la mine, eu având un apartament primit cadou de la părinţii mei. Prima oară a ezitat, gândindu-se că poate nu e bine, dar în final a acceptat.
Au urmat şase luni frumoase, în care ne-am înţeles extraordinar de bine. Poate vi s-a întâmplat şi vouă să fiţi atât de fericiţi încât fiecare zi să vi se pară frumoasă, să simţiţi că plutiţi, să vă treziţi în fiecare dimineaţă cu o poftă nebună de viaţă, bucuroşi că iubiţi şi sunteţi iubiţi.
Am făcut tot ce mi-a stat în putinţă să nu îl obosesc, să nu-l îndepărtez, în pat am făcut tot posibilul să mă ridic la aşteptările unui bărbat cu 5 ani mai mare decât mine şi cel mai probabil cu multă experienţă, deşi eu eram la primul partener, am încercat mereu să-l surprind cu diferite lucruri şi din partea mea a avut libertate totală, în sensul că nu i-am făcut niciodată scene penibile de gelozie. Am mers întotdeauna pe încredere, pentru că l-am respectat întotdeauna şi niciodată nu mi-a trecut prin gând că ar putea face ceva să mă rănească.
Din păcate, faptul că i-am fost mereu fidelă, încrederea şi respectul necondiţionat, iubirea mea sinceră şi dezinteresată, faptul că i-am fost întotdeauna aproape când a trecut prin perioade mai grele, din toate punctele de vedere, n-au contat deloc atunci când a decis să îşi bată joc de relaţia şi de iubirea noastră şi să mă înşele.
Mi-am dorit din tot sufletul să nu fie adevărat. În prima fază am negat, gândindu-mă chiar că prietena mea (care l-a tot văzut intrând şi ieşind din apartamentul tipei cu care m-a înşelat) doreşte să-mi facă rău. După o săptămână în care n-am mai avut deloc contact sexual (lucru bizar, pentru că erau zile în care o făceam şi de două ori - mai are rost să precizez că toate contactele noastre sexuale erau fără prezervativ?), mi-am luat inima în dinţi şi l-am întrebat dacă este adevărat. S-a bâlbâit, s-a albit la faţă şi mi-a recunoscut. A fost momentul în care am simţit că mi-a căzut cerul în cap.
Sunt încă destul de confuză. De ce ar vrea un bărbat să-şi înşele iubita, în condiţiile în care aceasta nu i-a refuzat niciodată nimic în pat? Şi cum aş putea să trec mai repede peste o astfel de relaţie?

Răspuns Câştigător
| lolly a răspuns:

A fost un prost. Orice baiat si-ar dorii o femeie ca tine! O sa regrete el cand ii vine mintea la cap, dar ii va fi prea tarziu. Femeia cu cu care te-a inselat nu-i va putea oferii iubirea pe care i-ai oferit-o tu! Dupa cum te-ai descris esti femeia cautata de orice baiat cu capul pe umeri! Stai linistita, vremea grea va trece si iti va bate si iubirea la usa! Lasa putin mister in relatie, mereu il va atrage! Cu el sa nu mai dai ochii! Nu-ti mai cauta un barbat, va veni el la tine! Inainte sa-ti pui sentimentele in joc eu iti dau un sfat, fi prietena cu cel pe care-l placi, sa-l cunosti profund, apoi treci la actiune.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca nu o iubeste. daca nu iubesti pe cineva, il poti insela indiferent de ce face respectiva persoana.
Nu poti trece repede peste o astfel de iubire, nici nu incerca sa treci repede. ia fiecare zi pe rand, afunda-te in munca 9e cea mai buna solutie) si in 2-3 ani ai sa reusesti sa-ti vindeci sufoletul si sa te gandesti la o noua iubire.

| Roxana121 a răspuns:

Frumoasa poveste dar cu final trist sad din pacate. Draga mea tot ce poti sa-ti spun este ca nu te merita ascest barbat si de la inceput ai pus prea mult suflet pentru el, in schimb ce ai primti e nasol.Trebuie sa fii tare cu tine sa treci peste acest episod urit din viata ta, cu siguranat iti vei gasi un partener care sa te iubeasca cit 2. Iti DORESC numai bine te pup.

| DeeaMarry a răspuns:

Nu te-a iubit la fel de mult cat l-ai iubit si tu. Altfel cu siguranta ar fi respectat relatia voastra.
Sper sa nu iei in calcul posibilitatea unei impacari. Nu cred ca ar merita.
Sunt constienta de faptul ca o sa iti fie extrem de greu sa il uiti, insa sunt sigura ca te va ajuta gandul ca nu te-a meritat. Trebuie sa te consideri norocoasa ca s-a intamplat acum, si nu mult mai tarziu, cand probabil ar fi fost implicati si niste copii nevinovati.
Gandeste-te la faptul ca alti oameni se confrunta cu probleme mult mai grave, iremediabile chiar. Peste a ta poti sa treci, daca vrei cu adevarat!

| maryus83 a răspuns:

Multi specialisti spun ca intr-o relatie e nevoie de o doza de mister.inca de la inceput ne-am dorit ce nu puteam avea.de aceea am fost ispititi de satana.tu i-ai oferit totul si in pat si probabil si in afara de aceea el s-a plictisit.stia ca esti acolo si stia ca ii oferi tot de aceea a cautat altceva, ceva nou. daca ti-ai pus toata pasiunea si sentimentele in relatia asta nu poti trece usor, dar pe viitor incearca sa nu mai pui asa mult sentiment intr-un timp relativ scurt

| Birdie explică (pentru maryus83):

Ce fraieră sunt. Eu mergeam pe principiul că trebuie să-i oferi totul bărbatului pe care îl iubeşti, tocmai ca să nu caute la altele ce nu primeşte acasă.

| maryus83 a răspuns:

Nu chiar totul pe tava, oricum el este fraieru ca nu a stiut sa aprecieze ceea ce are si de obicei stiu ca asta nu e o consolare dar poate atunci cand va dori o iubire asa cum i-ai daruit tu s-ar putea sa nu mai gaseasca

| amalia025 a răspuns:

Ai o poveste superba, m-a lasat fara cuvinte sincer.Ai trait alaturi de el momente frumoase, de neuitat. I-ai daruit dragostea neconditionata, increderea si libertate. Ce isi mai poate dori un barbat? Dupa parerea mea cred ca ai fost cel mai bun lucru din viata lui, sincer daca el nu a stiut sa te aprecieze, treaba lui el pierde. Nu cred ca v-a mai gasi o partisa ca tine. Daca el a ales sa te insele, este treaba lui, nu merita nici macar o lacrima venita din partea ta. Capul sus, nu te mai chinui cu astfel de ganduri. Gasesteti o persoana care sa stie sa te iubeasca cu adevarat. Bafta!