| Catrice a întrebat:

Preferințele sexuale sunt înnăscute sau dobândite? (Se exclud bolile psihice sau traumele).

22 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Se dobandesc, desigur, pe baza experientelor traite, indiferent cum.
Innascute pot fi doar elemente disparate - slaba, bruneta, cu pistrui, ochi caprui, etc.

| zăGhost a răspuns:

Daca te referi la orientare, si excludem traumele, e innascuta.

| Adry05 a răspuns:

Innascute in general. E vorba de secretia in cantitate gresita de hormoni, citeste aici la cauze
https://ro.wikipedia.org/wiki/Homosexualitate#Cauze

| RoCkKiD a răspuns:

Ce intelegi prin preferinte? Orientarea sexuala sau chestiile care ne stimuleaza?

| RAY a răspuns:

înnăscute = atractia fizica, sexuala a unui om

dobândite = este ceea ce considera acel om ca ti-ar dori

de asta mereu exista un razboi intre ceea ce a acumulat un om prin educatie, societate, religie vs natura lui genetica, te poate atrage un om la care nu te asteptati pentru ca atractia este involuntara nu noi decidem, de exemplu gay multi neaga natura lor sexuala din cauza prejudecatilor, dar nu au de ales, ei nu o sa fie hetrosexuali nici bisexuali niciodata

| RAY a răspuns:

AnaMaria50 iar scrii prosti mai mari ca si tine, atractia sexuala se produce la pubertate si nu are nici o legatura cu ce preferinte ai putea avea la varsta aia, ce preferinte poate avea o fata la 13, 14 ani aia nici macar nu are habar ce e aia sau un baiat, preferintele sunt involuntare, nu gay aleg sa fie gay, ce copil dintr o familie hetro iti doreste sa fie gay

| RAY a răspuns:

Acum 13 ore | AnaMaria50 a răspuns (pentru dihanie):
Poate daca esti hermafrodit, ca atunci mama natura decide pentru tine

ce legatura are una cu alta femeie? mama natura adica genetica ta hotareste anumite preferinte mostenite genetic, este incredibil cum in anul 2019 inca mai vorbim de asa ceva, cand se stie de la descoprirea adn ului asa ceva, copii mostenesc genetic trasaturi de la parinti, genetice, caracter

| Violleta2022 a răspuns:

Preferintele sexuale sunt luate de decizia ta personala!

| mentholinks a răspuns (pentru Violleta2022):

Hai ca nu e chiar asa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mentholinks):

Poate daca esti hermafrodit, ca atunci mama natura decide pentru tine

| Andreeush a răspuns:

Depinde, pot fi dobândite pe parcurs.

| RainmakerX a răspuns:

Sunt dobandite. Cel putin la mine asa e. Adica imaginea aia fictiva a fetei pe care o caut e facuta din experientele mele.

| Plato a răspuns:

Cred ca ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În unele cazuri sunt dobândite

| Sekim a răspuns:

Bună.
Preferintele sexuale sunt innascute. Nu se pot dobandi cu timpul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sekim):

Scuze

| Goete a răspuns (pentru Sekim):

Chiar esti sigur(a)?

| Paul754880338 a răspuns:

Prin preferinte, te referi la orientarea sexuala?

| Catrice explică (pentru Paul754880338):

Da.
Sau nu e unul și același lucru?!

| Paul754880338 a răspuns (pentru Catrice):

Nu prea este acelasi lucru. La preferinte, daca despre asta ar fi fost vorba, m-as fi grabit sa raspund ca "DA", eu prefer roscatele si nu imi amintesc exact daca din prima zi dar stiu sigur ca de mult;-)).
Dar orientarea, credeam la inceput, ca este ceva din nastere, apoi vad ca a devenit ceva de care unii se folosesc sa iasa in evidenta. Cel mai bine ar putea sa ne raspunda unul dintre ei (sau ele), nu?

| Catrice explică (pentru Paul754880338):

Perfect de acord.

| Mihai4455 a răspuns:

Există doar iluzii a unor preferințe sexuale altele decat cea heterosexuală. Astfel conform unor traume, eșecuri, abuzuri sexuale, abuzuri fizice, singurătate sau chiar dependenta de tehnologie(statul mult pe net) orientarea sexuala primește o iluzie puternica a unei preferințe altfel decat cea heterosexuală. Odată cu eliberarea spirituala, cu un mediu de viață protector, activități in natura, ancorarea in realitate si vindecarea emoțională iluzia orientării respective își revine treptat. Greșeala pe care o fac cei ce zic ca sunt Gay sau Lesbi este ca odată ce se simt atrași de o persoană de același sex spun ca sunt siguri de orientarea lor sexuală, iar in primă instanță încep sa aibă acte sexuale cu persoane de același sex, astfel ei devin siguri ca au alta orientare sexuală.