| IancuSilviu a întrebat:

Aptitudinile,sunt oare innascute sau dobandite?

Funda celui mai detaliat raspuns!

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Da, sunt native.
Aptitudine = Talent
Nu-l poti dobandi de-a lungul vietii, te nasti cu el.

| suffarstar a răspuns (pentru zdrangoi):

Nu e adevarat. Aptitudine nu egal talent. Aptitudinile sunt de mai multe feluri:Abilitate, deprindere, capacitate si talent. Talentul e format la confluenta ereditatii si a mediului socio-cultural.Deci depinde si mediul in care traiesti.

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Talentul e innascut. Aptitudinile se dobandesc prin exercitiu.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Aptitudinea o ai din nastere. Daca exersezi, dezvolti, cultivi acea inclinatie spre un anumit domeniu, se transforma in ''talent''

| IancuSilviu explică:

Exact, si eu consider acelasi lucru tinandu-se conta de faptul ca talentul reprezinta nivelul superior pentru aptitudine... daca talentru e innascut atunci de ce aptitudinea nu ar fi?

| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Sunt innascute, ai acel talent.

| Chαяtreux a răspuns:

Te naşti cu predispoziţia, dar dacă nu te antrenezi şi nu le dezvolţi, aptitudinile rămân la un nivel scăzut sau dispar.

| Flavius2106 a răspuns:

Sunt innascute!

| Al99 a răspuns:

Doar înnăscute.

| AnaMaria2719 a răspuns:

Nu sunt innascute neaparat, stii cum e 1% inspiratie 99 % transpiratie.

| Serban_Alexandra_1997 a răspuns:

Ca sa ai anumite aptitudini trebuie sa iti doresti sa muncesti sa-ti dai silinta si sa faci orice pentru a le dobandi. unele sunt innascute precum aptitudinea de a desena, de a invata. Deci aptitudinile pot fi si dobandite si innascute