| carollina a întrebat:

Prezervativele durex acelea cu striatii contin spermicide? daca da la ce ajuta asta? inainte de a pune prezervativul e normal sa atingi penisul si ramane pe mana lichid preejaculator, spermicidul ii distruge? si durex cu striatii au spermicide? mersi

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Câtă simplitate în gândire!
Din marea ta curiozitate nu ai citit niciun ambalaj de prezervativ să vezi din ce este făcut?
Este vorba de lubrifiant care se găsește pe prezervativ, are rol de alunecare mai ușoară și crește rezistența prezervativului. Striațiile au efect de excitant.
Spermicidele sunt contraceptive locale externe care le introduce în vagin o femeie înainte de contactul sexual, ele au rol de a distruge (omorî) spermatozoizii și toaletarea se face la câteva ore mai târziu după actul sexual, în contact cu apa spermicidul își pierde din eficacitate și riscul unei sarcini este prezent.
Mergi la un centru de planing familial, acolo vei afla tot ce te interesează și mai și citește ceee ce utilizezi.
Pa, pa.

| lindsay a răspuns:

De fapt prezervativele Durex chiar contin o substanta cu rol de spermicid in acel lubrifiant. Asa ca draga legiuitoare si tu ar trebui sa te uiti pe ambalajul produsului cumparat inainte de a te apuca sa dai sfaturi. Intr'adevar ceea ce ai spus tu este adevarat insa irelevant pentru intrebarea pusa de utilizatorul "carollina".
Draga carollina, cu toate ca prezervativele din gama Durex contin spermicid, sunt doar un anumit tip ce contine aceasta substanta. Nu stiu din pacate care, insa poti intreba la farmacie si iti vor spune domnisoarele.
Mult noroc.

| voice a răspuns:

Hmmm nu stiu dar din curiozitate as vrea si eu sa stiuhee hee