| FLAViЯ a întrebat:

Prezervativul este o metoda sigura de contraceptie? Vi s-a intimplat o astfel de situatie in care sa se rupa prezervativul sau sa se dezbrace involuntar? Ce se poate face in caz de acesta se rupe, pentru a evita o sarcina nedorita?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prezervativul este cea mai sigura metoda de contraceptie avand o siguranta de cam 99, 98%, siguranta care nu poate fi depasita nicicum.
In mod normal, daca folosesti prezervative de buna calitate, cu diametrul potrivit (pe cele de buna calitate este inscris diametrul) si daca respectati toate regulile (fixare corecta, cu spatiul necesar la varf, fixarea cu mana la baza penisului in momentul penetrarii si in momentu extragerii din vagin, extragerea din vagin a penisului imediat dupa ejaculare), riscul de accidente este minim.
Daca se rupe, trebuie sa ajungi la ginecolog in primele 24 de ore de la accident pentru a alege calea cea mai corecta.

Abh
| Abh a răspuns:

Din pacate, nici o metoda contraceptiva nu este sigura 100%. Daca nu vrei riscuri, cel mai sigur este sa practici abstinenta.

| danielacs a răspuns:

Da sa stii ca se poate intampla sa se rupa prezervativul! Si mie mi s-a intamplat si a fost de,, calitate,, si tot degeaba... iar daca ti se intampla si tie (doamne fereste) te duci repede la farmacie si iti pastila de a doua zi (postinor2 sau escapel) si scapi de orice grija! dar sa le iei in primele 72 de ore, pentru ca daca trec 72 de ore la iei degeaba! pusi