| anonim_4396 a întrebat:

Prezervativul s-a rupt in timpul actului sexual, nu a existat ejaculare insa o bucata din prezervativ a ramas in interiorul vaginului. Exista vreo posibilitate sa raman insarcinata? Ma gandesc sa iau pilula de a doua zi, insa ma tem de reactiile adverse.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca sarcina poate sa apara NUMAI in cazul in care actul sexual este intretinut in una sau in toate cele 5-6 zile care apartin PERIOADEI FERTILE a respectivului ciclu menstrual;
Si de asemenea bineinteles ca NUMAI daca ajunge sperma in vagin, cu conditia ca acest lucru sa se intample in perioada fertila a ciclului.
Fiindca doar tu esti cea care stii sigur si precis in ce perioada a ciclului ai fost in acel moment al sexului respectiv, rezulta ca in consecinta in functie de aceste 2 aspecte iti poti da seama daca exista posibilitatea sa se poata forma sau nu... o sarcina. Pastila contraceptiva (de a 2-a zi), se foloseste doar in situatia in care probabilitatea de formare a sarcinii este foarte mare de peste 70% Multa sanatate!

| Mkeynes a răspuns:

Cum s-a rupt?

| GeneviveJ a răspuns:

Nu cred ca exista vreo posibilitate, dar ai grija ca bucata aceea de prezervativ sa nu ramana acolo! Scoate-o cumva sau mergi la un specialist pentru ca nu e ok sa ramana nimic acolo. In ceea ce priveste sarcina sansele sunt foarte mici, nu e asa usor sa ramai insarcinata mai ales daca nu a existat ejaculare. Dar sa rezolvi problema cu partea aceea de prezervativ ramasa acolo, trebuie scoasa cumva sa nu te infectezi sau altceva.

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Fata draga nu ramai insarcinata decat daca din sperma ejaculata inauntru tau un spermatozoid penetreaza ovulul tau. Daca chiar trebuie poti sa folosesti pastila de a doua zi

| Johanna014 a răspuns:

Cum e posibil? :O

| SSear a răspuns:

Pot stii pretul acelui prezervativ?
Poate era o bucata de hartie big grin