| Doomslayer2 a întrebat:

Prietena mea are o secreție vaginală transparenta-putin alba și vâscoasă, plus că spune că are dureri abdominale deși în 2 zile se apropie ovulația.Ce se întâmplă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil asa se prezinta/manifesta semnele care sunt caracteristice simptomelor premenstruale in cazul prietenei tale. Se apreciaza ca in general tot la fel se intampla in majoritatea cazurilor in timpul zilelor situate inaintea de ziua de pornire a menstruatiei.
Cu cateva zile inainte care pot fi in jur de 3-5, (dar si in timp ce se produce deja sangerarea menstruala), musculatura uterului se contracta si se contorsioneaza mai mult sau mai putin intens, cu scopul sa fie desprins de pe peretele intern al uterului si sa fie expulzata mucoasa care il acopera numita endometru. Substante asemanatoare hormonilor, care sunt numite PROSTAGLANDINE, sunt produse de anumite glande endocrine cu scopul si rolul de a declansa pornirea menstruatie. Deci PROSTAGLANDINA este substanta care provoaca contorsionarea muschilor uterului si determina aparitia sporadica a durerii. Din cauza inflamarii fibrei musculare se declanseaza contractiile musculaturii uterine. Cu cat nivelul cantitativ al prostaglandinei este mai ridicat, cu atat crampele menstruale devin mai severe si greu de suportat. Multi experti considera ca prin aceste contractii severe a muschilor se contracta si vasele de sange care alimenteaza uterul si astfel este provoacata ruperea lor ceea ce favorizeaza desprinderea endometrului. Daca vei accesa si lectura articolul urmatorul, vei intelege care este originea atat a crampelor uterine cat si a durerilor asociate. Multa sanatate!
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866