| Adda097 a întrebat:

Am o secretie vaginala alba-transparenta,sunt virgina, nu poate fi o boala cu transmitere.Ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.

Daca nu miroase urat, sau nu ai alte simptome, cel mai probabil nu ai de ce-ti face griji.
Unele boli definite ca BTS pot fi luate si prin alte mijloace decat sexul, dar nu cred ca e cazul tau.

| Adda097 explică (pentru Holiday):

Este exact cum ai descris tu.Iti multumesc ca m-ai scapat de griji! Iti dau imediat fundita!

| Holiday a răspuns (pentru Adda097):

Merci! Nu te-ai intrebat pentru ce sunt tampoanele zilnice, alea subtiri? Pentru asta sunt.happy

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca e alb transparenta, nu are miros ciudat sau intepator, nu ai mancarimi sau dureri atunci e secretia normala pe care o au toate femeile. Nu ai motive de ingrijorare daca nu ai simptomele pe care le-am enumerat eu mai sus.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui ( "o secretie vaginala alba-transparenta" ) este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.