| jkjhcshbbzmb a întrebat:

Prietena mea cea mai buna face finante banci, ca mine. iubitul ei lucreaza intr. un restaurant din bucuresti iar parintii ei nu sunt de acord, ii spun mereu ca ii trebuie unul bogat, mult mai inalt, avand in vedere ca au aceeasi inaltime, uneori cand ea isi ia tocuri e putin mai inalta, ba ca este urat.chestii din astea. ei au 4 ani impreuna, dar problemele inca sunt. voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E adevărat că un anume procent de misoginismul pe care-l purtăm cea mai mare parte a bărbaţilor sănătoşi la cap, nici măcar nu e din vina femeilor în sine cât a părinţilor lor, aşa cum este cazul aici.
Ce părere am? Păi eu dacă aş fi în locul iubitului ei, aş face fie pe dracul în 4 să ne rupem cu totul de părinţii noştri care ne strică relaţia fie m-aş despărţi de ea.
Dacă iubita mea ar da curs celor spuse de părinţii ei şi, implicit, mi s-ar toca mie nervii doar pentru simplul fapt că nu m-am născut mai înalt şi într-o familie bogată, eu aş spune pur şi simplu PA!
La urma urmei nu-i ultima femeie din lume.
Ce părere am? Unii părinţi pur şi simplu sunt cretini din fire. N-ai ce să le faci. Totuşi, să nu uităm că deseori aşchia nu sare departe de trunchi.
Părere sinceră: Mi-e milă de iubitul ei.
Salut.

| Alisa a răspuns:

@kongeriket are o "mare" dreptate.
Parintii mei sunt la fel ca ai prieteni tale. Nu sunt de acord cu prietenul meu din cauza ca el are nu stiu ce job, ca nu are nu stiu ce fizic, ca nu ne poitrivim, etc. Si lucrurile astea sunt niste aberatii.
Dar nici eu, nici prietenul meu nu dam ascultare la ceea ce zic ai mei, atata timp cat noi ne intelegem si ne iubim, mai ales ca noi nu ne-am certrat vreodata, mereu ma respecta.
Parintii mei sunt exclusi din relatia noastra dupa tot ce au facut si ce au zis.
Prietena ta nu ar trebui sa dea atentie la ceea ce zic parintii ei, pentru ca ea stand deja 4 ani cu acel baiat stie deja pe cine are alaturi, ce fel de persoana e, si parintii ei nu au dreptate.
Parintii uneori exagereaza foarte mult si chiar nu stiu despre ce e vorba si cum stau lucrurile, asta e un mare defect sa judece pe cineva dupa felul cum aratat si meseria sa, mai ales daca munceste cinstit acea persoana. Ar trebui sa fie mandri ca fata lor si-a gasit pe cineva care o iubeste si o respecta.
Spune-i prieteni tale sa isi vada de relatia ei si ca parerea parintilor nu conteaza atata timp cat sunt aberatii.
Numai bine!

| Romancutza a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa nu dea importante parintilor sau alcuiva care ii tot critica. Daca se iubesc ce le mai trebuie? Sa fie si cei mai urati de pe pamant, unul 2 metri unu 1 metru.si ce?
Conteaza daca se iubesc si daca se respecta.Sa nu asculte ce le zic ceilalti, sunt doar ei 2 implicati in asta si gata.Si nu cred ca el este chiar atat de urat sau ca este o foarte mare diferenta de inaltime.

| GenEu a răspuns:

Daca ei se iubesc, se inteleg bine, nimic si nimeni nu ar trebui sa sa impotriveasca fericirii lor.

| jkjhcshbbzmb explică:

Va multumesc mult ca mi.ati raspuns :X