| Doremifa a întrebat:

Prietena mea e insarcinata, am inteles ca are vo 3-4 saptamani, e minora si ii e frica sa zica mamei, sunt ceva metode cum sa scape de sarcina fara ginecolog sau sa afle parintii? Va rog sa raspundeti concret cu metode, dar nu cu covingeri sa pastreze copilul
sau sa zica parintilor, multumesc

13 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Stiu bunicii nostri metode pentru ca pe vremea lor se practica. Fara doctor, fara sa stie nimeni, doar ca nu sunt deloc sanatoase, nici indicate si mai exista si riscul ca prietena ta sa ajunga la spital si, deci, sa afle toata lumea sau, daca n-are norocul sa ajunga la spital, sa moara. Eu zic sa va ganditi mai bine si, neaparat, sa va implicati si parintii. Sunteti inca copii, nu cunoasteti prea multe si s-ar putea sa faceti acum ceva care sa va marcheze pe viata. Pe langa toate astea, mamele minore nu sunt chiar asa, o raritate in Romania. Am si eu 2 vecine, verisoare intre ele, care au ramas insarcinate la 16 ani si care acum se bucura de copiii lor. A vorbit lumea putin, apoi s-au obisnuit toti cu ideea. Ganditi-va bine de tot ce faceti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti iresponsabil omule! Fata poate murii in urma unui avort iar tu poti avea probleme grave penal pentru asta... Si pentru ca te-ai culcat cu minori. Din cauza ta se duce dracu tara asta! Sa iti fie rusine si scarba cand te uiti in oglinda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci in primul rand, daca nu vrei sa moara de vreo septicemie, doamne fereste, convinge-o sa vorbeasca cu parintii si sa mearga la ginecolog sa faca avort. Avortul nu se face asa de capul tau acasa sau mai stiu eu pe unde. Plus ca dupa o sa ii fie rau, etc, nu e asa simplu, parintii tot vor afla, asa ca lasati prostiile. s-a intamplat, aia e, spuneti parintilor despre ce e vorba si rezolvati situatia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din intrebarile trecute, vad ca ai mai fost gravida si prin noiembrie. serios?

| Doremifa explică (pentru anonim_4396):

Impart contul cu inca o persoana, am intrebat din curiozitate

| alexandru0sorin a răspuns:

Man nu exista metode sigure sa scape de copil fara implicarea unui doctor profesionist pur si simplu si nu o sa iti recomand nici o metoda din celelalte sunt mult pra periculoase mai bine le zice si daca parinti nu ii permit sa scape de copil, nai ce sa faci. nu mai e decizia ta. decizia ta a fost cand nu v-ati protejat suficient de bine si ai lasat-o insarcinata.

| alexandru0sorin a răspuns:

Scuze credeam ca tu ai alsato insarcinata, reformulez raspunsul :

Man nu exista metode sigure sa scape de copil fara implicarea unui doctor profesionist pur si simplu si nu o sa iti recomand nici o metoda din celelalte sunt mult pra periculoase mai bine le zice si daca parinti nu ii permit sa scape de copil, n-are ce sa faca. nu mai e decizia ei ci a parintilor. decizia ei ar fi fost decat sa se protejeze bine casa nu ramana gravida asta e mai gresesti in viata

| Marian9978 a răspuns:

Dar în primul rând ce drept ai TU să iei decizii pentru ea, e o infracțiune ceea ce faci, mai esti si bărbat, în loc să iei o decizie matură si sa iti accepti greseala.Cum ai putut să faci asta cu o minoră nu ai gasit o fata de teapa ta, si dacă ai facut-o de ce nu v-ati protejat?

| Doremifa explică (pentru Marian9978):

Nu mai, sunt fata, prietena in sens de amica, nu iubita

| Cris988 a răspuns:

Tu ți-ai făcut testul de sarcină? Dar cred că e devreme.Ai zis că ai avut contact sexual neprotejat pe 7 ianuarie. Cum au zis şi ceilalți, cel mai bine e la doctor, cu acordul părinților.

| Cris988 a răspuns:

Să se gândească bine la ce vrea să facă şi cel mai bine să pe spună părinților.

| Ahrixxxx a răspuns:

Nu. Decat daca baiatul care a lasat-o insarcinata sau parintii lui, cunosc vreun doctor care e dispus sa o ajute fara ca parintii ei sa stie, ceea ce este ilegal.
Cel mai bine e sa vorbeasca cu parintii ei, va fi greu la inceput, dar o face pentru sanatatea ei.

| Fcsb_Popica_1997 a răspuns:

Pune-o la marginea unor scari, daca-ti zice ca ii e cald, fa-i vant