| CristianBuzz a întrebat:

Prietenei mele i-a întârziat ciclul 18 zile( după un contact sexual neprotejat) a făcut 2 teste de sarcina, a 6-a și a 12-a I, ambele negative, menționez că ei mereu ii întârzie daca nu face sex o perioada și după incepe iar. Să mă ingrijorez?

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Nu te ingrijora. Stai linistit. Tu singur ai spus ca ii intarzie. Pentru a sta linistiti, mai faceti un test de sarcina, oricum daca nu a iesit nimic pana acum, slabe sanse sa iasa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca cele 2 teste de sarcina au fost efectuate asa cum ai precizat in cea de-a 6 si a 12-a zi de ''intarziere'' fata de data la care era calculat sa inceapa menstruatia si mai mult de 21 de zile fata de data ultimului contact sexual neprotejat, in acel caz cel putin ultimul rezultat NEGATIV poate fi considerat VALID/VALABIL. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este cazul sa te îngrijorezi.

| Necunoscut112 a răspuns:

Testele de sarcină se fac la +21 de zile de la contactul sexual neprotejat.