| Anonim2458 a întrebat:

Prietenei mele ii intarzie ciclul de 4 zile. A facut doua teste de sarcina, unul azi si altul ieri, ambele au iesit negative. Din ziua in care ar fi trebuit sa ii vina ciclul in mod normal simte dureri de burta, dar in acestea nu sunt constante (simte durere vreo ora-doua, dupa care ii trec si peste o anumita perioada de timp ii revin). Este cazul sa ne ingrijoram? Trebuie mers la ginecolog? Este posibil sa fie gravida?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intarzierea este inca mica si testele de sarcina sunt irelevante. Pentru a exclude o sarcina, primul test de sarcina se poate face dupa 7 zile de intarziere (adica in a aopta zi, fara sa numeri data in care trebuia sa vina menstruatia, intarzierea incepe de a doua zi, de exemplu: daca menstruatia trebuia sa vina pe 10, primul test se poate face pe 18, din prima urina de dimineata). Apoi testul se repeta, in aceleasi conditii, dupa minim 3 zile.
Asadar, deocamdata nu este cazul sa va ingrijorati. La ginecolog va merge in ziua celui de-al doilea test facut corect (adica dupa 10 zile de intarziere). Daca toate contactele sexuale au fost protejate, nu este posibila sarcina. Daca ati incercat sa obtineti o sarcina avand contacte sexuale neprotejate, atunci sigur ca e posibil sa fi reusit.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea inceperii menstruatiei la data normala poate avea 2 motive si anume : 1. ) o sarcina; 2.) o dereglare hormonala. Pentru ca rezultatul sa fie corect/valabil, testul de sarcina pe baza de urina se poate face doar cu incepere din a 8-a zi de intarziere. Rezultatul testului efectuat mai devreme nu se poate considera ca fiind unul sigur sau corect. Starile de disconfort si durere pot reprezenta simptome premenstruale daca sunt similare/asemanatoare cu cele aparute si alta data. In concluzie se poate presupune ca existand aceste simptome premenstruale, neinceperea menstruatiei poate fi urmarea faptului ca ciclul menstrual este unul de tip NEREGULAT si in aceste conditii nu se poate vorbi de intarziere. In lipsa unor date certe/exacte privind data de incepere a ultimei menstruatii, a datei de intretinere a sexului neprotejat, a tipului de ciclu menstrual regulat sau neregulat, se poate formula doar o simpla presupunere si aceea asa pe ghicite si nu un raspuns catusi de cat cert sau posibil chiar si corect. Multa sanatate!