| Diav0la a întrebat:

"Prietenia poate duce la dragoste, dar dragostea la prietenie niciodata!". Credeti ca este adevarata afirmatia? Cum comentati?

Răspuns Câştigător
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Este si adevarat si nu. Uneori, foarte rar, se intampla sa ramana prieteni dupa o dragoste, dar iti trebuie o mare tarie de caracter. Vezi tu, un foc se poate aprinde usor, dar este extrem de greu sa-l stingi, cu toate comitetele pentru situatii de urgentalaughing

14 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

NU!, pentru ca dupa o Dragoste, care, din indiferent ce motive, nu mai este,... poate Ramane o Foarte Frumoasa Prietenie, ca o toamna calduta, aurie, nostalgica...

| Mya a răspuns:

Da.De la o simpla prietenie se poate ajunge cu usurinta la dragoste... dar de la dragoste la prietenie, sunt mai putine sanse.In primul rand pentru ca au existat sentimente, fie si doar din partea unuia, iar atunci sigur nu te poate privi ca un prieten, exista acea speranta de a relua relatia.Si in plus, psihologii spun ca nu poate exista o simpla prietenie intre un baiat si o fata...fiindca exista o atractie chiar si inconstienta, care intr-un final iese la suprafata.

| hândel a răspuns:

Eu nu cred, eu stiu sigur ca de la prietenie la dragoste, se poate ajunge usor, la fel cum dupa o dragoste poate ramane o relatie de prietenie.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu cred ca este adevarat... cel putin nu in cazul meu... noi am fost prieteni buni (eu si sotul meu) inca din liceu, am stat in aceeas banca... in fine deci am fost prieteni buni, apoi ne-am indragostit si de 13 ani suntem impreuna... avem si o fetita de 3 ani... ceea ce vreau sa zic ca prieteni suntem si acum, foarte buni prieteni... totul depinde de noi... intr-adevar dupa o relatie - o casnicie sa zicem... mai greu e sa ramai prieten cu fosta sau fostul dar se poate, eu cred ca daca (sper sa nu ajung niciodata) ne-am despartii am ramane prieteni... prietena mea cea mai buna a divortat dupa o relatie de 6 ani, au si o fetita... e regretabil ceea ce s-a intamplat... insa de dragul copilului au ramas prieteni, fiecare incearca sa isi refaca viata, au alte relatii... si au taria sa treaca peste ce a fost, sa se concentreze pe faptul ca sunt parinti si trebuie sa ramana prieteni... si reusesc chiar foarte bine... totul tine de noi, de caracterul ficaruia, de maturitatea fiecaruia si de intelepciunea fiecaruia...

| dulshe a răspuns:

Prietenia la dragoste? in nici un caz

| andreea_8479 a răspuns:

Depinde de situatie, de motivul din care s.au despartit, de cat de mult s.au iubit
frumos este sa ramana prietenie sh dupa o iubire, insa mai greu pentru ca eu cred ca iti este greu sa ii vorbesti k intre prieteni daca ink il mai iubestisad...

| tukhey23 a răspuns:

Sa fiu scurt, nu fii prieten adevarat cu nimeni... toti te vor fura.Profita de prostia altora happy.
Cu drag si respect tukhey23!

| turist a răspuns:

O prietenie oricand se poate transforma in dragoste, cu dragostea e mai delicata problema...se poate transforma in prietenie, eu consider ca dupa 20-25 de ani de casnicie forta ce tine unita un cuplu e prietenia care porneste din dragoste.

| sevraj a răspuns:

E simplu, ambele persoane din cuplur respectiv, ajung la decizia asta, ca ar fi mai bine sa ramana prieteni din diferite motive.

| rachid_4824 a răspuns:

Yo cred ca dupa dragoste nu mai sunt multe sanse la o prietenie, mai ales daca e de lunga durata, in care te implici trup si suflet, acum depinde si in ce conditii se despart cei doi! dragostea e dragoste iar prietenia e cu totul altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da prieteniea pote duce la dragoste, dar si dragostea pote duce la prietenie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm.depinde de situatiehappy uneori da. uneori nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi s-a intamplat sa ma indragostesc de un amic, il iubeam foarte mult intr-un final am stat cu el, dar relatia nu a durat mult timp ne-am despartit dar vorbim la telefon ca intre amici. Se poate ajunge si de la dragoste la prietenie dar trebuie sa sacrificii iubirea pe care o porti si sa o transformi inapoi in prietenie

| ina129 a răspuns:

Da este adevarata afirmatia. dar in cazul meu de la prietenie (amicitie) la dragoste nu a functionar .desii ne cunosteama de la varsta de 2ani... a fost un esec.asa ca nu voi mai incerca asa ceva, sa transform amici in iubiti :p