| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu a fost plecat 2 luni in germania si cand a venit am intretinut contacte sexuale. El zice ca eu m-am mai culcat cu altcineva pentru ca aveam himenul marit. E posibil ca himenul sa se mareasca fara a intretine relatii cu cineva pe o perioada de timp?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Himenul este o membrana care se rupe la primul contact sexual. Nu se mareste si nu scade. Vaginul, pe de alta parte, se mareste usor dupa inceperea vietii sexuale si revine la dimensiunile initiale (adica se stramteaza) dupa aproximativ 2-3 ani de abstinenta. In doua luni, indiferent daca ai facut sau nu sex, dimensiunile vaginului tau nu au suferit modificari (daca nu ai nascut intre timp). Asa ca eu cred ca ideea partenerului tau e doar un pretext ca sa te umileasca.

| julieta a răspuns:

Dar ce incredere are in tine, gandeste-te mai tarziu cum va face.sincer e un nesimtit!

| matchpoint a răspuns:

Buna,
sunt de acord cu ce spune luchass prietenul tau nu prea stie despre ce vorbeste. Himenul, in cele mai multe cazuri, se rupe dupa primul contact sexual. Probabil din cauza faptului ca a fost plecat si nu ati avut contacte sexuale tu te-ai excitat mai tare ca de obicei, lubrifierea vaginului a fost mai mare si astfel penetrarea s-a produs mai usor. Cu alte cuvinte penisul lui a alunecat mai usor, si el a simtit ca, ma rog, himenul tau s-a largit.
In locul tau eu i-as fi raspuns ca penisul lui s-a ``subtiat``. Asta numai ca sa-si dea seama ca nu stie despre ce vorbeste. Pa

| matchpoint a răspuns:

Mai am ceva de adaugat la raspunsul meu de mai devreme. Daca el nu are incredere in tine, ma intreb ce viitor are relatia voastra, sau pe ce se bazeaza aceasta relatie. Pa

| aney a răspuns:

Parerea mea e ca penisul lui a devenit mai mic de cand e plecat. Hih!
Te sfatuiesc sa ii daruiesti un curs de educatie sexuala

| ////////////// a răspuns:

Nu e posibil ca himenul sa se mareasca, poate te-a pus la o simpla incercare sa vada cum vei proceda, de fapt sa-ti spuna asa ceva se dovedeste ca nu are incredere sau vrea sa te paraseasca ...nimic mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact așa ți-a spus? Păi după un contact sexual himenul se rupe (de cele mai multe ori), prietenul ăsta al tău nu prea știe ce vorbește.