| Andreea3689123 a întrebat:

Buna sad as vrea sa ma ajutati si pe mine cu niste răspunsuri. sfaturi, am ramas insarcinata are vreo 5-6 saptamani. eu am aflat acum o saptamana si am 16 ani aproape 17. parintilor din start refuz sa le spun deoarece mama mea e bolnavă si daca ar afla ar ajunge in spital iar tatăl meu bea foarte mult si mie frica de ce mi.ar face... avort nu pot sa fac ca nu am 18 ani. si nici bani nu as avea. prietenul meu mia zis ca nu vrea copilu dar nici nu ma ajuta sa găsim o solutie,pt el acum sunt alte lucruri mai importante decat mine... deci sunt singura... nu stiu ce sa mai fac. am luat pastile,am băut lapte cu iod,am facut baie cu apa fierbinte, am facut efort si nu stiu ce sa mai fac. poate produc un avort spontan... de cand am aflat ma tot gândesc sa ma omor.e singura solutie care o mai am acum... da imi e frica de toți cei care vor suferi dupa mn. Si de toate planurile mele de viitor. Tot incerc sa produc avortu sa nu pot. Si parintilor nu le fii spune nu am ce sa fac. plâng in continu. voi ce ma sfătuiți sa fac? Dar înafara de parinti asta chiar nu vreau... multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Singura solutie posibila si logica este cea de a-ti anunta parintii deoarece in mod sigur te vor ajuta si vor fi de partea ta chiar daca la inceput te vor certa. Probabilitatea de a reusi sa-ti provoci un avort empiric este foarte mic dar in acelasi timp si foarte foarte periculos deoarece in aproape toate cazurile dupa o asemenea avortare, asistenta medicala devine necesara si ca atare parintii tot vor afla ca ai fost insarcinata. In concluzie daca nu reusesti sa faci rost de banii necesari efectuarii unui avort fara sa afle ei, esti nevoita sa le spui lor deoarece absolut sigur te vor intelege si ajuta. Curaj si Sanatate!

5 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Si daca te sinucizi crezi ca mama ta nu o sa ajunga la spital? Sau mai rau, Doamne fereste!
In ipoteza in care o sa reusesti sa iti produci un avort spontan, va trebui sa mergi de urgenta la spital. Nu vei putea ascunde asta de parintii tai. Crezi ca mamei tale ii va fi bine? Stii ca risti sa ramai infertila sau chiar sa mori?
Ma indoiesc ca o sa iti faca vreun doctor avort fara consintamantul parintilor tai.
Deci singura solutie ar fi sa vorbesti cu ei. Incearca sa ii spui mamei tale.

| MihaelaDart a răspuns:

Ca vrei sau nu vrei, tot trebuie sa vorbesti cu parintii tai despre asta. Te-ai gandit ca provocandu-ti avortul si tu vei avea de suferit din asta? Mai bine ai aduce pe lume copilul si ai da spre adoptie, la o familie care l-ar vrea, decat sa faci fapte rele de prunc ucidere!

Mergi la un medic ginecolog sa iti vada evolutia sarcinii si sa te indrume medicul mai departe de ceea ce inseamna sa ai un copil la varsta asta!

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Va mananca rau intre picioare ba, de ce nu te f.i cu prezervativ? spune le parintilor.

| valeriu1900 a răspuns:

Te-a mancat intre picioare acum indura.Naivele dreacului, credeti ca tot ce zboara se mananca.Imi pare rau ca ti-o spun dar mai bine te arunci de pe vreun pod.

| Loredana_Oprescu_1996 a răspuns:

Buna, eu cred ca ar fi bine sa incetezi prin a-ti provoca avort spontan. Mai bine iti cauti un loc de munca si cresti copilul asa cum poti, plus ca exista multe centre pentru mamici si copii, iar daca nimeni nu te ajuta poti sta acolo gratuit impreuna cu copilul tău. Nimeni nu este mai important decat copilul tău, daca l-ai facut din dragoste, acum de ce vrei sa il omori? Sper sa iei decizia corecta