| lonelyrabbit a întrebat:

Probabil cea mai comuna tematica abordata pe acest site este dragostea din cate am observat la o rasfoire rapida. Asa ca m-am hotarat sa imi incerc si eu norocul desi raspunsul intrebarii mele intr-un fel il stiu deja, dar poate doar vreau sa il imping cat mai departe de realitate. Asa, am terminat cu introducerea pompoasa. Sunt un baiat, actual 25 de ani, nu arat rau (cred laughing ), nici cel mai dobitoc om nu is (sper laughing ), asa, incetisor ajungem la motivul problemei mele si anume fobia de a ma deschide fata de cineva. Si da, cunosc termenul de fobie si implicatiile ei, dar in cazul meu e cel mai apropiat cuvant de a descrie modul meu de a fi. In acelasi timp sunt si un romantic incurabil, de multe ori pierdut in vise de genul "the one" si cum ar fi daca ar fi. Nu ma intelegeti gresit, pentru asta nu inseamna ca nu am prieteni sau o viata sexuala probabil prea "sanatos" de activa, doar ca sub protectia anonimatului de aici imi permit sa spun ca nimeni nu stie nici macar o boaba despre mine, nimic, absolut zero. Toti cunosc o masca inutila si cat se poate de extremista, distrata si superficiala atat din punct de vedere materialist cat si emotional. Relatiile mele se rezuma la entuziasm destul de mare pana ajung sa cunosc cat de cat persoana, si apoi, intr-o clipa, piere irevocabil toata scanteia, iar eu raman plictisit de persoana de langa mine, si chiar daca nu am ajuns sa vad la ea probabil nici 1% din tot ce o face sa "ticaie" in acel punct moare tot. Iar eu zbor la urmatoarea. Daaar, acum aproximativ un an si cateva luni, am intalnit intr-un joc on-line, o fata. Initial, stateam doar la povesti despre ploaie, muzica, prune si avioane, dar din cuvant in cuvant ajungem sa ne cunoastem, sa observam o oarecare asemanare in gandire, idealuri, vise si nu in ultimul rand, personalitate. Am petrecut clipe superbe aruncandu-ne ideeile unul in fata celuilalt, pana in clipa in care m-a lovit sentimentul "ala". Nu vorbesc de nimicuri sau lucruri de genul "ba ce buna e tipa aia" sau "hai sa incercam sa o dregem sa ne cuplam ca poate o merge", vorbesc de caldura/fluturi/sentimentul ca nu esti doar tu in viata ta, ca nu traiesti doar pentru tine, si ca ai da orice sa faci pe cineva fericit, si mai mult, ca ai murii sa stii ca nu esti tu persoana care aduce fericirea aceea persoanei din inima ta. Primul lucru pe care il faceam cand ma trezeam, era sa sar din pat direct la taste sa "ma intalnesc" cu ea, cafelele puteau sa astepte. Din cauza ei am inceput si sa fumez in camera, pentru ca mereu ma lasa insetat sa o cunosc mai bine si sa vad mai mult din "ea". Acest sentiment nu mi s-a mai dat sa il simt pana atunci. Si asa s-a intamplat ceva si mai neasteptat pentru mine. Desi, printre cuvinte, printre propozitii, i lasam de inteles fetei despre care vorbesc ca si eu la fel ca si ea sunt un romantic, fara explicatie sau logica sau control, exact ca o furtuna de vara, scurt si cu toate cartile pe fata, mi-am varsat in cateva minute absolut toata inima pe tava, dar tot. sentimente, modul meu de a fi, dorinte etc. Pentru cat a durat micuta mea "furtuna" nu am mai avut nici cea mai mica retinere. A fost prima pentru care am simtit asa ceva, si nu imi venea sa cred ca nu era nici pe aproape ce imi imaginam eu, lipsea scanteia aia din prima clipa, lipsea contactul fizic de orice natura si nici macar nu o intalnisem personal vreodata. Ne stiam doar din poze si nenumarate ore in fata tastaturii cu o cana de ceai in fata. Dar cu toate astea, era de mii de ori mai bine decat un romantic si-ar putea imagina. Inevitabil, fata s-a speriat, a fost totul mult prea brusc, mult prea violent daca imi permiteti. Si, din cauza vitezei cu care am aruncat atunci cu sentimente si surle si trambite pro-iubire si "forever-uri", lucruri putin contradictorii pentru o persoana care afiseaza masculinitate, plus realitatea dureroasa data de circumstante nefavorabile gen distanta, ea Bucuresti, eu Cluj, (da, nu ar fi problema pentru un sentiment maret, dar necesita curaj si risc masiv) si-a pierdut increderea in mine. Nu am mai vorbit mult timp nimic, si de fiecare data cand incercam sa intru in vorba cu ea era distanta si rece, exact opusul caldurii si apropierii care era intre noi cu ceva timp in urma. Eh, mi-am zis asta e, doar sunt tare si pot trece peste orice ca deh, cine mi-s eu, si ma mai impacam cu ideea ca nu ne intalniseram niciodata personal si ca am fost un Don Quijote si morile de vant, asa ca am reinceput sa ies in oras etc., mi-am mai gasit cate o fata cu care sa imi petrec ceva timp, dar ceva era diferit fata de mine-le dinnainte de fata de care am tot scris mai sus. Acum pur si simplu nici macar cea mai mica atractie nu mai simteam fata de persoanele noilor "achizitii", si ma plictiseam de ele inainte sa isi deschida macar gura. Treptat am inceput sa observ ca ma gandeam la fata aceea in fiecare zi, asa ca am renuntat la a mai incerca sa gasesc alta. Si deja de cateva luni, chiar daca am mai incercat sa recreez sentimentul ala si sa il regasesc in alte fete, ma gandeam mereu la "ea". Am ajuns sa ma simt vinovat pentru experimentul meu disperat, asa ca m-am hotarat sa nu mai ard inimile altor persoane doar pentru setea mea, sau sa imi irosesc si eu timpul. Tocmai de asta nu m-am mai implicat in vreo relatie de cateva luni, si la cel mai mic semn de apropiere din partea unei fete, am inceput sa anunt ca nu sunt interesat in nimic mai lung de o noapte. Pentru mine e clar acum, "ea" e THE ONE. Din pacate, timpul e atat de pretios, iar eu in loc sa incerc sa repar ceea ce am stricat in acele clipe necontrolate am inchis ochii si am stat doar visand. Mai mult, la un momentdat, intors beat acasa, am intrat pe ea si observand ca imi raspunde, m-am apucat sa ceter si sa ma plang, desi nu imi amintesc exact ce am vorbit cu ea (aveam prea putin sange in alcool) sunt sigur ca m-am facut de ras in fata ei, si nici macar nu pomenisem nimic de ceea ce simt, doar vorbeam prostii, care sunt sigur ca au pus ultimul punct. Acum ea are prieten, si pare a fi ceva serios. Iar eu ma aflu intr-o situatie atat de dificila. Ma gandesc absolut zilnic la ea, si crap mereu la gandul ca nu sunt eu cel de langa ea. As face orice, chiar daca asta ar presupune sa stau in ploaie in fata ei cu orele, cantand din toti plamanii cea mai dulce serenada de care cutia mea vocala imbaxita de tabac ar fi in stare. Dar cel mai probabil m-as simtii vinovat daca s-ar despartii de cel cu care e pentru mine, dar iubirea mai e si egoista pe langa perforatoare de inimi (asta daca ar incape poveste macar de asa ceva rolling on the floor vise). Oricum parca universul e impotriva mea acum, si desi consider ca nimic nu e imposibil atata timp cat fizicul iti pemite, sunt atat de multe obstacole, distanta, lipsa de comunicare, ea are o imaginenu prea de laudat a mea, are prieten si in ultimul rand dar cel mai mare obstacol si cea mai grea intrebare "Oare ea mai simte un picut macar din apropierea care era acolo candva?". Si dupa tot romanul care ma indoiesc ca o sa aiba multi rabdare sa il parcurga, a
sosit clipa sa si concretizez intrebarea mea. Sa continui sa o vad ca THE ONE sau sa o privesc ca THE ONE THAT GOT AWAY? Iar daca da, atunci ce as putea sa fac, sa fiu eu cel care o face sa fie fericita? Imi cer mii de scuze celor care o sa va obositi sa cititi tot, dar e o usurare masiva sa ma folosesc de anonimatul asta ca sa ma descarc.

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Bun. Si acum ca toti te-au luat cu zaharelul vin si eu din urma.
Esti ipocrit. Atat fata de lume in general cat si fata de tine, ceea ce e mult mai grav.
Cum poti la 25 de ani sa stai in spatele unui pc si sa nu risti... daca tot zici ca ti s-a pus pata pe tipa asta? Tu ai pretentia ca totul sa iti pice in poala? Crezi ca tu stai comfortabil pe un scaun, trantesti 2 declaratii de amor si gata? Tu nu ai invatat ca nu asa se intampla lucrurile?
Internetul nu este un loc de intretinut o relatie. Este pur si simplu un instrument prin care poti cunoaste un om. Atat!
Trebuia sa te risti si sa mergi sa o vezi "amical" prima data. Nu sa-i bagi povesti de dragoste pe internet.
Esti un romantic? Nu se vede! Daca esti un romantic stii ca gesturile vorbesc cat pentru 3000 de epitafuri de marimea astuia de l-ai scris tu aici.
Prin faptul ca iti ascunzi personalitatea demonstrezi ca esti un om slab, plin de complexe de inferioritate. Iti e frica sa dai piept cu lumea. De ce? Ce ti se poate intampla? Sa suferi? Asa si? Ce se intampla? Sau crezi ca suferinta te darama? NU, nu te darama ci te ridica din ce in ce mai sus.
Iti plangi de mila dar nu faci nimic.
Ai pretentia de la altii de sinceritate dar tu minti si cand respiri.
Mor pe voi, unii barbati, cand va aud : vai am iubit o data si am suferit asa ca ma inchid in fata iubirii? Hai pe bune! O DATA? Ati patit si voi asta o data-2 ori? Eu inseamna ca trebuia sa ma omor de multe ori pana acum.
Trebuie sa iti infrunti temerile. Trebuie sa te decizi sa traiesti cu adevarat. Abia apoi sa te gandesti sa legi ceva de durata cu cineva.
Pana atunci n-ai nici o sansa.
Cat depre fata asta... incearca sa te imprietenesti iar cu ea intai online. Apoi pentru numele lui Dumnezeu, du-te sa o cunosti in persoana. S-ar putea sa ai o surpriza si sa iti dai seama ca nu e deloc ce ai crezut tu si sa-ti treaca obsesia asta asa...instant.
Sau poti avea norocul sa fie ceva impartasit si sa ai ceva frumos de povestit la nepoti.
Imi pare rau daca am fost prea abrupta in exprimare dar consider ca dulcegariile nu ajuta la nimic. Sper ca esti genul de om care prefera o parere sincera si nu una falsa si data la misto.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Intr-adevar aveai nevoie sa te descarci!
De atata timp tii totul in tine, creezi monstri si ingeri, singur in mintea ta, vorbesti numai cu tine si era cazul sa te reintorci intre oameni...happy
Nu stiu de cat ajutor iti pot fi eu, raspunsul lui @Andu21 mi se pare aproape complet, dar o sa incerc.
Iti ascunzi fragilitatea sufleteasca perfect in viata ta de zi cu zi si am impresia ca ti-ai facut o datorie de onoare din a pastra bine ascuns omul din tine.
In conditiile astea, lumea din jur iti da ceea ce-i dai.Raceala si superficialitate.
Da,petreci aparent bine,te "distrezi",ai o viata plina.
Dar nu ai nici o sansa sa cunosti cu adevarat o fata,pentru ca nici nu o lasi,nici nu esti curios.
The One a aparut in conditiile tale de siguranta,acolo unde tu te-ai simtit comod sa te dezvalui,dar tocmai pentru ca n-o mai facusei vreodata,ai reusit sa strici totul. Dragostea este mai sperioasa decat unda apei,ai tulburat-o,a disparut!
Acum,va trebui sa-ti revizuiesti ideile si felul de a fi.E singurul sfat pe care il am.
Faptul ca The One a aparut,chiar daca ai pierdut-o,este o confirmare a faptului ca poti iubi,ca iti poti pune in mainile unei (alte) fete suflet, sperante si romantism.
Nu transforma povestea care s-a sfarsit intr-o obsesie paguboasa, inchei-o si deschide-te spre lumea din jur.
Fii mai atent, in mod sigur esti un romantic incurabil, dar spirit de observatie nu ai.happy
Esti inconjurat de prieteni si fete.Crezi ca nici una,chiar nici una dintre ele nu ascunde un suflet adevarat? N-ai fost curios niciodata sa afli si te-ai aparat cu inversunare,nu cumva sa inteleaga cineva adancurile tale...
Renunta la tactica ta,nu e buna,oamenii se vor comporta cu tine in functie de cum te comporti si tu cu ei.
Permite-le sa se deschida in fata ta,invata sa-i intrebi,sa-i starnesti si vei descoperi adevarate comori.
Toti ne aparam,mai mult sau mai putin, intre ceilalti.Dar o vorba justa, o privire inteligenta, un zambet de intelegere superioara, ne ajuta sa ne descoperim afinitatile si simpatiile.
Da-le o sansa celorlalti.Si tie.
Si fluturii din stomac vor reveni, ca si o reala The One!happy

| neutrino a răspuns:

Mult zgomot pentru nimic. Pacat de cei 25 de ani pe care ii ai. Se zice ca atunci cand Dracul a tuns pisica a spus: zarva multa, par putin.

| lonelyrabbit explică (pentru neutrino):

De ce pacat neutrino? Daca nu esti capabil de a te relata, sau a privii intrebarea din punct de vedere obiectiv, astfel incat sa fi in stare sa dai un raspuns pe tema subiectului/intrebarii, de ce te mai obosesti sa scrii ceva? E nimic pentru tine probabil. Se zice ca atunci cand un om schiop se inscrie la un maraton e si orb si... ma abtin.

| neutrino a răspuns (pentru lonelyrabbit):

E bine sa te abtii, pana inveti putina gramatica. Pana atunci...multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scris o carte pentru a spune un lucru simplu. Ai cunoscut o fata pe internet, te-ai indragostit de ea, i-ai spus, ea nu a raspuns la fel. Nu inteleg ce explicatii mai vrei, daca simtea la fel reactiona cu diferit. Momentan are pe altcineva si e rece cu tine.

The one that got away for sure. Jumatatea plina a paharului e ca oricum nimic nu a fost real. Pe internet e extrem simplu sa te indragostesti de cineva. Cunosti doar franturi din personalitatea cuiva si restul il umpli cu lucrurile pe care ti le-ai dori tu. Te indragostesti de un ideal, nu de o persoana.

Mergi mai departe.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,ar fi trebuit sa o iei cu incetisorul,poate acum nu se mai intampla asa,ar trebui sa o uiti si sa iti faci o relatie serioasa, lasa naibi aventurile de o noapte ca timpul trece si cand vei ajunge batran iti va parea rau ca ai fost atat de neatent cu persoana, iubirea si viata ta, dragule timpul nu iarta pe nimeni! Asa ca te-as sfatui sa lasi convorbirile virtuale si fa-te baiat de casa, la varsta ta ar fi trebuit sa fii si insurat si poate si un bebel! Bafta iti dorescwinking

| kiv1990 a răspuns:

Da tu ar trebui sa te apuci sa scrii romane, ai talent. Insa ceea ce priveste THE ONE, chiar sa stii ca are rost sa mergi la ea, stii citeodata sotii nu stau in calea celor care iubesc cu adevarat, dar prietenii cu atit mai mult.
Insa vreau sa-ti dau o intrebare tu esti sigur ca ea era fata? se intimpla ca sunt baieti care fac haz dindu-se drept fete(eu tot am facut-o ) daca esti sigur fa tot posibilul sa stii ca merita

| Smileygirl23 a răspuns:

Nu stiu cum va decurge relatia ta cu aceasta fata pe viitor, dar probabil ca ar trebui sa mai faci cel putin o incercare inainte sa reunti. Poate una face-to-face de data asta. Nu cred ca ai nimic de pierdut. Iar daca treaba nu o sa iasa cum iti doresti tu, atunci te poti apuca de scris romane, ingropandu-te in munca si ascunzandu-te astfel de prea multe interactiuni directe cu oamenii. Ai talent, captezi atentia si atragi prin stilul folosit atunci cand relatezi ceva, desi cand scrii nu poti folosi o masca si inevitabil, ii vei lasa pe cititori sa te vada asa cum esti.

mult succes in viata pe toate planurilehappy

| Andu21 a răspuns:

Salut, nu stiu cum de am avut rabdare sa citesc atat, dar am avut un sentiment ca situatia noastra se aseamana, in multe puncte de vedere.

Sa iti relatez pe scurt in cateva puncte:
1. Eu Bucuresti (la momentul respectiv), ea Alba Iulia.
2. La fel ca tine (o sa te rog sa imi scuzi repetitivitatea, dar o sa continui cu ea), ne-am cunoscut pe un joc online, din intamplare.
3. La fel ca tine, la inceput vorbeam de lucruri nesemnificative.
4. La fel ca tine, am ajuns sa simt acei fluturi in stomac, nestiind cum, de cand sau de ce.
5. La fel ca tine, m-am deschis in fata ei, mi-am pus sufletul pe tava in doar cateva discutii, mirandu-ma si eu de cum am putut face asta.
6. La fel ca tine, nu am considerat ca distanta era o problema.
7. Etc. (intelegi la ce ma refer)

Dar, diferenta intre situatia ta si a mea, a fost ca ea avea iubit de 5 ani de zile, eu eram "un albin".
In fine, s-a despartit de el pentru mine, relatia a fost una foarte frumoasa timp de 8 luni de zile, cand, deodata, ceva a scartait, ceva s-a rupt, numai era la fel, asa ca am pus punct si am ales sa plecam in tari diferite (ea Germania, eu Anglia), iar de atunci numai vorbim altceva in afara de "buna - buna, ce mai faci?".
Acum revin la acel "la fel ca tine", vreau sa zic ca nu trece o zi pe langa mine sa nu ma gandesc la ea, asta dupa ce a trecut destul de mult timp de la despartire. Am redevenit "albin"-ul dinaintea ei, aici agati cu un suc/votca la pub, intelegi unde bat.

Chiar daca nu este zi sa nu ma gandesc la ea, am reusit sa trec peste, fara sa caut, am gasit pe cineva asemanator, o amica foarte, dar foarte buna, cu care am putut discuta si m-a facut sa ma deschid ca sa ma pot descarca. I-am spus acestei persoane aproape totul si asta m-a ajutat enorm. M-a ajutat sa privesc inainte si sa imi dau seama inca odata ca acel "THE ONE" (cum ii spui tu) nu trebuie cautat, v-a aparea cand te astepti mai putin. Iar din acel moment, am incercat sa ma strofoc si sa port pica cuiva (nu stiu daca m-am exprimat cum ar trebui, dar sper sa intelegi).

Nu trebuie sa iti dau sfatul pe care il cunosti si de care esti constient deja.

Bafta in continuare.