| Silvara a întrebat:

Problema mare si destul de comuna in dragoste, dar nu stiu ce sa fac. Acum 2 saptamani am vorbit cu un tip din alt liceu, ne intelegem foarte bine, alea, alea dar el vrea sa fim mai mult decat prieteni. Aici vine partea proasta pentru ca eu nu il plac pe el decat ca pe un amic, insa nu mai mult. Mie imi place de un tip din scoala, mai mare. El sta pe langa mine iar cand iesim de la scoala la aceeasi ora, mergem pe acelasi drum, dar nu vorbim sau ceva de genul. Am vorbit pe mess, chestii. dar nu cred ca ma place. However, chiar nu stiu ce sa fac. Prima intrebare : Cum sa ii spun primului tip ca imi place de altul fara sa il 'ranesc'? Si a doua : Ce sa fac cu al doilea? Sa ii spun ca il plac? ):

Răspuns Câştigător
| uirebitpunctro a răspuns:

Draga Silvara, indiferent ce credem noi, viata nu este altceva decat matematica pura.
Daca nu esti decisa si nu rezolvi problema, ramai totdeauna cu tema nefacuta.
Cum sa scapi de asta? Simplu : invata sa spui "NU" scurt atunci cand trebuie sa spui nu.
Poate parea dureros pentru celalalt ( dar e mai bine sa il doara pe el, decat sa te doara pe tine)
Deci, intrucat viata e scurta si nu se merita sa ne irosim timpul cu lucruri sau persoane care nu ne plac, vom spune NU ori de cate ori apare ceva neplacut in viata noastra.

Iar in ceea ce priveste baiatul acela care iti place, cea mai mare greseala din partea ta ar fi sa faci tu primul pas.
Barbatii nu respecta niciodata nimic din ceea ce li se ofera pe tava. Ei sunt "vanatori" si vor sa aiba satisfactia luptei, fugaritului si castigarii pe merit ( cu multa munca).
Daca te oferi, vei pierde automat respectul lui.
Nu ma crezi? Incearca happy

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Spune-i ca-ti place ca amic si il apreciezi prea mult ca sa il lasi sa spere degeaba, tu nu vrei mai mult.Scurt si elegant.Cu al doilea, abtine-te.Nu fa tu primul pas,lasa-l pe el. Eventual, spune-i chiar problema pe care o ai cu primul, poate i se deschid ochii si incepe sa te VADA.Mult noroc.

| dincolodevise a răspuns:

Sa ii spui fara sa il ranesti? Nu poti.Pentru ca el oricum te place si va suferi.Incearca sa ii zici ca tu consideri ca relatia dintre voi nu va merge bine si ca ar trebui sa ramaneti prieteni o perioada.Dar stii si tu niciodata sa nu zici niciodata.Baiatul care zici ca il placi crezi ca te merita? Ai zis ca el nu te place asa ca nu-i spune nimic si indeparteaza-te de el cat mai repede ca o sa suferi si e greu.Dar daca totusi tu crezi ca el te place cat de cat merita sa-i zici ca-l placi.Gandeste-te bine!

| DorelSudoru a răspuns:

Poi il lasi pe ala mai mare si nicerci cu asta acre zice ca te place.
De ce? Pentru ca daca doar tu il placi pe ala mare nu iese nicic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

pur si simplu,spui ca ai prieten iar celui de-al doilea trebuie sa-ti iei inima-n dinti si sa-i spui,de unde nu stii ca este timid? daca iti accepta conversatia pe mess o sa-ti accepte si in realitate,usor usor o sa-si dea seama ca il placi, dar trebuie stiut daca are prietena, sa nu care cumva sa faci vreo gafa de zile mare si sa incerci sa-l desparti ca dragoste cu forta...oha