| sofisis a întrebat:

Recent am inceput sa vad din ce in ce mai multi copii care isi incep viata sexuala la varste la care eu bazaiam din toti plamanii la mama sa-mi cumpere o papusa Barbie. Bine, ca dupa ce mi-a luat am inceput sa emit pretentii de papusa KEN (sa nu moara blonda de singuratate), haine (originale, nu orice stift), mobila si alte dracovenii care acum stau intr-o cutie, asta e partea a doua. Sorry mami happy Unde eram? A, da. Copii fara copilarie. Fac cunostinta cu "sfantul madular" si "sfanta pasarica" mult prea devreme. Asta nu ar fi neaparat o catastrofa (si-asa femeile se dezvolta repede si la 14 ani cica sunt ca alea de 18 si barbatii sunt datori sa aiba o cat mai vasta experienta sexuala, nu? ), ci faptul ca se arunca cu capul inainte fara sa stie in ce se baga. Aici ma refer si la fete si la baieti, nu mai interpretati voi numai tampenii.Auzi : cu capul inainte. Asa. Revenim (minti bolnave ce sunteti) la problema informatiei. E plin net-ul de intrebari de genul "a ejaculat afara, pot ramane gravida" sau "am facut baie impreuna, pot ramane gravida" sau "s-a masturbat si m-a atins in zona intima, pot ramane gravida" sau ...ma rog, intelegeti voi. Toate se termina invariabil cu : pot ramane gravida? Uf, ma apuca nervii cand ma gandesc la parintii acestor copii. De ce nu le explica nimeni cum sta treaba cu viata asta atat de tabu ..si anume viata sexuala? De ce nu stiu ca TREBUIE sa foloseasca mereu prezervativ? De ce nu stiu ca daca nu ai ciclu perfect regulat in ultimele 8 luni nu poti calcula perioada fertila, de ce nu stiu ca se ramane insarcinata si de la petting si de la sex fara ejaculare? Eu le stiam de mica. Pentru ca m-am interesat. La mama mea. Si cu siguranta si ea avea inima cat un purice cand fi-sa (eu) se ducea cu o moaca tampa la varsta de 13-14 ani sa o intrebe care-i faza cu sexl oral, ce-i aia...dar imi raspundea.Mereu. Si niciodata nu mi-a impus sa nu fac sex. Ba chiar multi ani dupa mi-a spus ca e mirata de varsta la care mi-am inceput eu viata sexuala, pentru ca ea se astepta sa o incep mult mai devreme. straight face mda..mersi pentru votul de incredere. Call me a *** much? Ma rog. Nu vreau sa comunic mare lucru prin postarea asta decat : DRAGI PARINTI, lasati naiba stresul de la job, lasati filmul de la 8:30 de pe PRO TV (se pune ca fac reclama?), lasati gadgeturile IT si luati plodul la conversatii. Explicati-i ce inseamna o viata sexuala anapoda, care sunt riscurile, la ce se expune ca femeie si ca barbat etc. Faptul ca va tineti copilul in lesa si il obligati sa intre in casa la 7 seara NU va ajuta cu absolut nimic. Faptul ca urlati de 3 ori la ea/el ca daca iti vine cu un plod acasa il snopesti in bataie iar nu ajuta.Invata-l ce sa faca pentru a nu deveni copil cu copil. Gata, m-am descarcat de nervi. Si intrebarea : de ce este o asa mare discrepanta intre generatii relativ apropiate ca varsta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte adevarat.
Am 14 ani si ma mir de fetele DE SEAMA MEA! care alearga dupa p***...
Cu totii suntem foarte inconstienti de ce se intampla in jurul nostru.
Ce s-a intamplat de... dintr-o data toti copii s-au schimbat: nu mai invata, isi incep viata sexuala devreme, nu mai sunt civilizati, etc.
Orice ai incerca sa spui, parintii sunt devina si gandeste-te ca si ei vor fi parinti si isi vor educa copii la fel, ca stii vorba asa mama asa fiu.

Asta e, n-avem ce face, nu-i poti opri dupa aceasta "dragoste", adica sa stii tu pe la 11-12 ani ce-i dragostea adevarata? Pentru copii acum dragostea adevarata parca consta in sex, au uitat de imbratisari, saruturi ascunse de pubilc, tinutul mainilor.Acum sunt in stare sa faca sex si in strada (nu ca ar fi ceva nou, multi deja fac asta).
O tara plina de copii inconstienti si fara viitor.dar lasa mai bine aici decat in Africa.

Scuze daca am deviat de la subiect.

| sofisis explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca mai exista copii ca tine. In voi ne punem noi speranta viitorului.
Ceea ce nu inteleg ei, care pe alocuri ne fac antici (laughing ) este ca fiecare varsta vine cu experientele ei. Tin minte si acum cand am avut primul prieten si abia daca ne atingeam degetele de la maini sau ne furam cate un pupic. Nimic nu se compara cu inocenta primelor prietenii. Si a fost frumos pentru ca asa era specific varstei. Pentru ca nu mi-a dat dureri de cap precum sarcini nedorite, dereglari hormonale etc. Mi-am vazut linistita de "dragostea" mea adolescentina. Si nici baietii de atunci parca nu erau asa de insistenti. Pentru ca nu era ceva acceptat si normal sa iti pierzi ca fata virginitatea de la 14-15 ani. Cazurile astea erau exceptii si puteau sa spuna ca rusinoase.Nu cum intreaba acum unele fete "am 17 ani si sunt virgina. Oare e normal? Ar trebui sa-mi fie rusine?" straight face Pai sa nu-ti vina sa-i dai vreo 2 perechi de palme sa-si revina?

| Lifeisbeautiful a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ca stii vorba: asa mama asa fiu"
Eu stiam ca "asa mama asa fiica" era...

40 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nimeni nu te aude decat copii care si-au facut de cap si un tip amabil, de treaba care iti da dreptate in acest moment. Daca la televizor s-ar da reclame cu ce spui aici si pe anunturile publicitare de afara probabil se mai schimba ceva.

| sofisis explică (pentru mgtow):

Oare de ce nu se gandeste nimeni si la o campanie de informare sexuala? Din cei care au posibilitatea de a o face...

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite draga ceva asemanator.
http://www.tpu.ro/......intrebari/
O zi buna:)

| sofisis explică (pentru caramela):

Pai cred ca impartim frustrarile laughing

| JohnnyBi a răspuns:

Pe aia care s-a masturbat singura si a ramas gravida ai omis-o. si pe alea de 13 ani care daca se saruta raman gravide laughing

| sofisis explică (pentru JohnnyBi):

Nu am avut rabdarea necesara sa citez toate aberatiile laughing)
Oricum aveam deja dureri de cap.
Mai stiu eu un caz al unei fete care lua ca si anticonceptional aspirina straight face

| JohnnyBi a răspuns (pentru sofisis):

Ca la categoria sport unde cica iei proteine si pica pielea. Nu ca ar fi proteine in oroce bagi in gura :/

| sofisis explică (pentru JohnnyBi):

laughing)) Deci leprosii au prea multa proteina in ei?
Pai gata, s-a gasit leacul pentru asta.

| Spinoasa a răspuns:

Si eu am ramas socata de tot ceea ce se intampla, cate copile isi strica viitorul. Inteleg frate faci sex, dar nu la 15 ani asteapta in pana mea pana la 18 ani cand esti cat de cat matur in gandire si stii ce se intampla daca nu ai grija.Eu lucrez ca educatoare de un an de zile aproape, doar ce am terminat liceul anul trecut si vad copiii de la grupa unde eu predau ca la 4 ani imi povestesc ca au acasa tableta, si ca se joaca pe iphone ca ii duc parintii la Disneyland si cate figuri pe niste copiii de 4 ani ...si stiti de ce?! pentru ca parintii mereu spun ca nu au timp sa discute cu copiii lor pentru ca au un serviciu care ii solicita din tosate punctele de vedere.Inteleg aspectul asta, dar totusi daca stii ca nu o saai timp sa stai cu copilul tau macar 2 ore pe zi atunci de ce il mai faci?! o alta greseala a parintilor e ca le fac toate mofturile copiilor si ei nu mai stiu ce inseamna sa lupti pentru un lucru pentru ca sunt siguri ca mami si cu tati le pot oferi absolut orice. E foarte trist ceea ce se intampla. Eu cred ca parintii sunt vinovati pentru ca nu le acorda atentia necesara copilului si nu le explica totul ei cred ca sunt mici si ca nu inteleg, dar nu e asa ...copiii inteleg orice trebuie doar sa stii in ce mod sa le explici.

| sofisis explică (pentru Spinoasa):

Exact asta incerc si eu sa punctez. Si trist e ca acei parinti fac parte si ei din generatia noastra sau foarte apropiata de a noastra. De aceea si intrebarea...de unde diferentele astea asa mari?
Acum educatia si iubirea se masoara in tablete, telefoane, ipad-uri etc. Trist. Unde e rabdarea, unde sunt discutiile interminabile din bucatarie, unde e dragostea pura de copil, unde sunt prieteniile sincere, unde s-au dus?
S-au modernizat? Acum majoritatea copiilor isi vad parintii pe skype ..sa fie societatea, parlamentul de vina?
Oricum inteleg ce spui si sunt de acord cu tine.
Multumesc ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi.

| shadow72 a răspuns:

Evolutie cica....telefoanele gandesc mult, noi deloc.
pnm eu la 14 ani ajungeam seara acasa plin de praf si de zgarieturi, acum astia care abia fac buletinul sunt imbracati numa de la firme si stau cu ochii intelefoane mai mari decat capul lor.
din partea mea parintele nu mai are nici o vina deoarece e la fel de manipulat ca si copilul, gandesc cam la fel de mult.
si la faza cu sarcina...pnm nu sunt vreun gigolo dar m-am culcat cu cateva fete la viata mea, incepand de copil pot sa spun si nu am folosit mereu protectia cu toate ca nu m-a invatat mai nimeni, vreo doi prieteni mai mari care m-au indrumat pe calea asta doar m-au mai sfatuit doar.chestia e ca in viata iti trebuie ceva inteligenta in orice ai face, iar telefonul nu dispune de asa ceva.

| sofisis explică (pentru shadow72):

Tehnologia tampeste. Mai stii vremurile cand stiai numarul de telefon fix al prietenilor pe dinafara?
Acum majoritatea nu mai stiu nici numerele membrilor familiei. Pentru ce sa te chinui sa retii un numar, o adresa, data de nastere a cuiva cand exista reminder pe telefon sau facebook care sa faca treaba asta pentru tine?
O sa se dezvolte o societate de androizi programati sa gandeasca limitat, fara pic de imaginatie. Si or sa faca cum ii taie capul pentru ca e mai comod sa nu gandesti. Ai mintea odihnita, nu esti stresat ..si asta nu se aplica doar in materie de sex. Si in materie de scoala, fel de a gandi, comportament etc.
Pe vremuri daca treceai peste niste tanci pe strada iti faceau loc sa treci, acum te injura si poate te trezesti si cu un scuipat intre ochi..pentru ca ei sunt "cool" domne. Habar nu au ce inseamna viata, habar nu au ce inseamna scoala vietii, ce inseamna experientele...
Si ca nota personala : daca cei care ne fac "antici" ar fi trait pe jumatate din experientele noastre, ar fi zis ca traiesc un vis. Trist.
A si da, cu sarcina, mie mi se par mult mai importante cunostintele femeilor la capitolul asta. El trebuie doar sa stie ca nu e ok sa ejaculeze inauntru si ca e nevoie de protectie. Dar ca femeie, sa nu iti cunosti corpul, sa nu stii cand si cum se poate sa ramai, ce sa faci in caz de accidente...mi se pare intolerabil.
Pun pariu ca pe aici sunt nici 10% fete care sa stie alte metode de inducere a avortului in primele zile/saptamani de sarcina in afara de pastila de a doua zi si chiuretaj.
Si ele spun ca vai, prin cate au trecut ele si cata experienta de viata au ele si cum le stiu ele pe toate. A si da, sunt fete moderne ele laughing))

| foxsilver a răspuns:

Scuze ca nu ti-am raspuns in timp util la intrebare, dar aseara ma astepta o reteta delicioasa, de facut laughing.
Iar acum, dupa 12 ore de munca, si inca vreo doua pe drum, intelectul meu e aproape inexistent, ca atare, un raspuns plin de substanta nu as putea sa-ti ofer laughing.
Oricum, am observat unele raspunsuri ( in fuga ) pertinente, si subscriu. Mai putin cel al lui Agakami…Muramoto ( mi s-a incurcat limba in gura laughing ), cu care nu am timp acum sa ma iau la tranta.
Cat despre funda…, sa fim seriosi! Nu mai am varsta la care sa-mi pun funde-n par laughing.
Chiar am fost extrem de incantata ca i-ai oferit-o pustoaicei. A fost simpatica!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pentru ca nimeni nu mai invata si toata lumea sta si-o freaca la PC/Tableta/Smartphone, etc (inclusiv parintii) si pentru ca in mass-media se promoveaza doar dejectii. D-aia sunt copii din ce in ce mai prosti si isi incep viata sexuala din ce in ce mai devreme. Dar nu doar copii findca totul pleaca de la parinti (parintii sunt din ce in ce mai slabi pregatiti in meseria de parinte si din ce in ce mai prostiti la randu lor de media)
O sa-ti zic o chestie : in momentul in care ai tot ce-ti trebuie de mic, dezvolti un IQ si niste caracteristici de copil de bani gata. In momentul in care te nasti in saracie lucie, la un moment dat realizezi ca daca nu pui mana pe carte asa o sa-ti traiesti restul zilelor.
Cum copii din ziua de azi au de toate si stiu ca parintii in scot din orice k kcat se comporta ca atare

| sofisis explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Si eu cred la fel. Parintii incearca sa compenseze lipsa lor fizica, cu tot felul de obiecte mai mult sau mai putin folositoare...
Deja sunt foarte multe persoane in Romania care considera ca nu ai ce sa faci cu cartea si ca poti face bani multi si fara.
Din pacate asociaza cartea strict cu foloasele materiale. Nu isi dau seama cat de mult te ajuta ca om, ca individ sa ai cunostinte din cat mai multe domenii, sa ai o cultura generala, literara etc. Daca inveti, in ziua de azi, esti "de rusine". Tin minte ca noi ne certam pe note mari, nu pe care face cele mai multe absente si care injura cat mai multi profesori.Si nici ai mei nu erau fantastic de dedicati meseriei, stati calmi. Nu am facut scoala in perioada comunista.Chill. Ca stiu ca sunteti cativa care vreti sa sariti in sus sa-mi spuneti iar ca sunt "antica". laughing
Si da, perfect de acord, la TV se promoveaza numai dejectii. Si ce e trist, e ca unii copii chiar iau diverse personaje mai mult sau mai putin penibile, ca model de viata.

| Duucu a răspuns:

Și cum ai de gănd să oprești asta? Lumea se duce dracu și dracu odată cu ea. Măcar mai sunt cățiva pe care-i duc mintea...

| HueyFreeman a răspuns:

Aceleasi acuzatii invechite si inutile, aceleasi aruncari de vina, aceleasi sofisme. "Tehnologia tampeste", cum sa nu. Sa nu uitam de "generatiile noi e nasoale", fraza invocata de cei care se considera ca facand parte din "generatia veche si smechera", generatie care asa ca cele dinaintea lor nu a facut absolut nimic. Asa-zisele generatii noi si nasoale nu pot realiza nimic, atata timp cat nu au nimic cu care sa lucreze, pentru ca asta mostenesc ei (si implicit noi) de la generatiile alea mai vechi si mai smechere, nimic. Sa nu uitam de nostalgia trecutului, "pa vremea mea era mai smecher", nu ma, pa vremea ta trebuia sa te multumesti cu ce aveai, ca nu prea aveai (desi nu era vina ta), acuma cand vezi cat de bine este pe vremea altora ti se urca ciuda la cap. Daca tu ai dus-o relativ nasol altul de ce sa o duca mai bine decat o duceai tu la varsta respectiva? "Pai ca copiii e prosti", gresit. Copiii aia pe care ii acuzi ca sunt prosti sunt viitorul tau, si ce faci? Nimic, arunci toata vina asupra lor si ii numesti prosti, ca nah, atat esti tu in stare, ala smecherul si batran. Nu te obosesti sa-i ajuti pe acei asa-zisi copii prosti, nu ii inveti, nu ii indrumi, nici macar nu incerci sa-i intelegi, de respect nici nu mai vorbim.
Daca tu nu te schimbi, atunci nu te astepta la schimbari. Daca ai de gand sa faci lucrurile "ca pa vremea ta", atunci asteapta-te ca situatia sa ramana la fel.
Sexul nu este ceva special, nu trebuie urcat pe un piedestal. Educatia este absolut necesara. Care este problema daca o fata vrea putina "pul@" la 14 ani? Atata timp cat stie ce face si detine cunostintele necesare atunci nu are decat sa faca ce are de gand sa faca. Interzicerea nu este benefica, ei o vor face fie ca vrei fie ca nu.

Si scutiti-ma de cliseele alea penibile despre dragoste. Oamenii isi exprima iubirea in mod diferit, pentru fiecare om dragostea este diferita.

Disclaimer: Acest comentariu nu este adresat unei persoane anume, ci unui personaj colectiv, supranumit "generatia veche si smechera" (adica parintii si adultii aia "responsabili"). Daca dupa ce citesti aceste randuri te simti cu musca pe caciula, scuteste-ma, ai tot dreptul, esti o parte din problema. Daca te simti insultat atunci scuteste-ma, nu numai ca postarea mea nu contine injurii, eu nu sunt obligat sa te fac pe tine sa te simti bine.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru HueyFreeman):

Eu vreau sa fac o mentiune ca nu-mi place avatarul tau. Mda, nu te asteptai si la asta!

| sofisis explică (pentru HueyFreeman):

Cine ti-a dat tie "generatie moderna" toata tehnologia? Nu cumva generatia de dinainte? Aia care nu a facut nimic?
Cine ti-a modernizat tie totul intr-atat incat tu sa poti sta acum la un calculator si sa imi explici mie ce naspa era pe vremea mea, ca nu aveam de pe ce sa beau apa.
Stai tu chill ca nu fac parte din generatia ceausista. Din contra, sunt mult prea smechera si cu mult prea multa scoala a vietii ca sa iau personal ce ai spus. Iti raspund in numele celor care se vor simti lezati de raspunsul tau.
Daca ai fi stat macar o secunda sa pricepi postarea mea ti-ai fi dat seama asupra cui se rasfrange toata critica...modern mic ce esti tu.

"Sexul nu este ceva special, nu trebuie urcat pe un piedestal. Educatia este absolut necesara. Care este problema daca o fata vrea putina "pul@" la 14 ani? Atata timp cat stie ce face si detine cunostintele necesare atunci nu are decat sa faca ce are de gand sa faca. Interzicerea nu este benefica, ei o vor face fie ca vrei fie ca nu." - IAR NU TE-AI OBOSIT SA INTELEGI CE AM ZIS EU. Tocmai, eu am spus ca, copiii din ziua de azi nu au cunostinte nici cat negrul de sub unghie in materie de sex si il practica fara pic de responsabilitate. Nu am spus ca daca faci sex la 14 ani trebuie sa fii exorcizata ca ai pe dracu in tine.

PS: Generatia mai veche a dus-o de 100 de ori mai bine decat ce urmeaza acum, dupa noi. Si asta nu ai cum sa o contrazici indiferent ce ai spune.
PS 2: Multuemsc ca ai avut rabdare sa dai un raspuns, aici sunt primite cu drag si criticile, nu numai aprobarile.
A si da, nici mie nu imi place avatarul tau.

| HueyFreeman a răspuns (pentru sofisis):

"Cine ti-a dat tie "generatie moderna" toata tehnologia? Nu cumva generatia de dinainte? Aia care nu a facut nimic?" Eu ma refer la avansul tehnologic, la care romanii nu numai ca nu contribuie la nimic, multi sunt chiar impotriva.

"Cine ti-a modernizat tie totul intr-atat incat tu sa poti sta acum la un calculator si sa imi explici mie ce naspa era pe vremea mea, ca nu aveam de pe ce sa beau apa." Modernizat? Romania este considerata o tara modernizata? Tot ce avem noi mai bun intr-ale tehnologiei este internetul, ieftin si bun, dar mai mult de atat nu.

"Stai tu chill ca nu fac parte din generatia ceausista. Din contra, sunt mult prea smechera si cu mult prea multa scoala a vietii ca sa iau personal ce ai spus. Iti raspund in numele celor care se vor simti lezati de raspunsul tau." Nici nu insinuam asta (ca ai fi ceausista), si nu ma intereseaza daca o iei personal sau nu, puteai la fel de bine sa ignori ce am scris. Si nu, nu raspunzi in numele lor, pentru ca tu nu-i reprezinti pe ei. Fiecare dintre ei gandeste diferit, atunci cand imi dai un astfel de raspuns tu presupui ca toti gandesc la fel, generalizezi.

"Daca ai fi stat macar o secunda sa pricepi postarea mea ti-ai fi dat seama asupra cui se rasfrange toata critica...modern mic ce esti tu." Daca ai fi stat macar o secunda sa pricepi postarea mea, ti-ai fi dat seama ca nu te criticam pe tine, ci pe aceia care se cred superiori ca s-au nascut mai devreme.

Sunt de acord, doar ca urasc faptul ca din nou, se arunca vina fara nici cea mai mica problema. Ma deranjeaza faptul ca sexul este demonizat in asa hal de oameni.

PS: Asa vezi tu lucrurile, noi le vedem diferit, iar cei care au sa urmeze le vor vedea diferit, indiferent de ce ai spune.

| Jardelin a răspuns:

"Oare de ce nu se gandeste nimeni si la o campanie de informare sexuala?"

Am citit mai demult un material care m-a surpins. Marea Britanie este tara unde fetele isi incep viata sexuala cel mai devreme! In acelasi timp este tara unde educatia sexuala se face cel mai devreme! Iar acel articol cita niste sociologi care spuneau un lucru foarte interesant ca cica pricipalul motiv pentru care fetele incep asa devreme ar fi tocmai...educatia sexuala timpurie!

Nu as vrea sa se inteleaga ca sint impotriva educatiei sexuale. Pur si simplu v-am spus si voua ce am citit referitor la acest subiect.

| sofisis explică (pentru Jardelin):

Pana la urma stii care e chestia : cred ca oricum viata sexuala se incepe devreme. MAI BINE sa invete despre ce si cum sa faca decat sa se arunce ca vitele la taiere. Parerea mea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca lumea s-a schimbat atat de mult. Cred doar ca datorita internetului a crescut exponential posibilitatea de a interactiona, in diferite feluri, cu aproapele nostru. Imi amintesc ca in clasa a 7-a (12-13 ani?) aveam doua fete care faceau sex cu prietenii lor doar ca nu prea avea lumea acces la internet si nici nu se aratau chestiile astea la televizor. Batai, de asemenea, aproape in fiecare pauza. Acum pare un eveniment national cand doi pusti isi aplica cateva palme.

Copiii sunt ceva mai inteligenti si ageri dar doar pentru ca au acces nelimitat la informatie. Cand ai totul la indemana e logic sa te dezvolti mai repede.

Cat despre cei care pun astfel de intrebari tot timpul sunt sigur ca majoritatea cauta mai mult confort emotional decat un raspuns. Ei vor ca cineva sa-i linisteasca ca sa fie 100% siguri ca nu se va intampla nimic neplacut.

Discrepanta dintre generatii a existat dintotdeauna. Acum este ceva mai mare pentru ca si discrepanta dintre ani este imensa. Tehnologia a evoluat in 50 de ani cat nu a evoluat in toata istoria oamenirii iar aceia dintre noi care sunt pusi fata in fata cu faptul implinit e normal sa trateze altfel situatia decat am trata-o noi, care am vazut ambele fete ale monezii. Si sa nu uitam factorul emotional, copiii din ziua de azi sunt mult mai predispusi sa vada adevarata fata a lumii. Pentru ei lucrurile se petrec mult mai repede si sunt obligati sa se adapteze iar oamenii fac treaba asta foarte bine, inteligenta si adaptabilitatea sunt lucrurile care ne-au permis sa ocupam prima pozitie in lantul trofic (corect, ar fi ultimul loc, dar intelegi ideea). Eu nu cred ca copiii din ziua de azi sunt problema, problema cred ca sunt adultii care nu inteleg ca ei ar trebui sa se adapteze la cum se dezvolta propri copii si nu invers. Vechile mentalitati si controlul prin frica nu fac decat sa inraiasca copiii. In primul rand pentru ca majoritatea au, de mici, un simt foarte ascutit al dreptatii si aleg sa se intoarca impotriva parintilor cand se simt nedreptatiti (si chiar sunt, pentru ca parinti aplica metodele gresite). In al doilea rand copiii de azi sunt mult mai independenti. Inteleg foarte devreme cum functioneaza lumea pentru ca o au la picioare si isi pot satisface orice curiozitate foarte de repede.

Bine, este doar o parere si evident ca nu se aplica tuturor, copiii find la randul lor indivizi diferiti.

| sofisis explică (pentru anonim_4396):

Pai si asta spun si eu.
Ca ar trebui sa stie sa vorbeasca deschis despre orice cu copiii lor.
Mama statea cu mine cu orele la taclale si -mi vorbea despre absolut orice o intrebam. Nu mi-a interzis niciodata sa fac ceva, nu m-a batut niciodata, mereu mi-a zis : fatuca, indiferent ce patesti, imi spui ca sa rezolvam.Nu faci tu de capul tau cine stie ce tampenie ca sa te afunzi si mai tare.
Si chiar mi-a folosit in viata. Nu m-a luat nimic prin surprindere. Am stiut mereu ca cineva e acolo pentru mine indiferent ce s-ar intampla.
Acum nu prea mai au timp sa se ocupe asa de cei mici.Acum le pun cate o tableta in brate si spera ca ei sa-si traga de acolo toate informatiile necesare.
Trist. Si, ma repet, multi din acesti parinti de acum, sunt din generatia noastra.Sau cel mult de dinaintea noastra...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da, postarea mea kilometrica avea menirea de ati sustine punctul de vedere. Eu vad situatia aceasta ca pe un circuit inchis. Copiii pot primi aceasta educatie doar de la parinti care au primit aceeasi educatie, parintii parintilor lor, oferindu-le odraslelor acelasi tratament la vremea lor.

Din cand in cand mai apar persoane indeajuns de inteligente care sa ofere acest tip de educatie propriilor odrasle, chiar daca ei nu au primit-o la randul lor. Problema este ca aceste cazuri sunt extrem de rare pentru ca un astfel de om nu trebuie doar sa fie inteligent ci trebuie sa fie un posesor de inteligenta emotionala mult peste medie si sa aiba si destul timp pe care sa il dedice odraslelor. Din pacate in aceasta era, timpul este extrem de pretios! In plus, cretinii toarna copii fara oprire pe cand oamenii care ar trebui sa faca copii se abtin de la acest lucru tocmai pentru ca le este teama ca nu se vor putea dedica acestora in masura in care ar trebui. Si astfel, in fiecare zi, numarul idiotilor creste in timp ce numarul oamenilor deosebiti scade vazand cu ochii. In acest ritm, peste 100 de ani umanitatea deja se va afla in regres, peste 500 de ani umanitatea va fi formata din autisti retardati (autistii sunt retardati deja dar am ales alaturarea celor doua pentru un impact emotional mai puternic :/ ).

Eu zic ca ai asteptari prea mari de la oameni. In proportie covarsitoare populatia pamantului e formata din cretini, indiferent de generatie. Drept urmare e normal ca si comportamentul majoritatii sa fie cretin, e logica primara.

| sofisis explică (pentru anonim_4396):

Taios, n-am ce zice. Sunt perfect de acord si ma bucur ca suntem totusi cativa care inca mai speram in mai bine. Macar noi sa facem ceva pentru ca generatia urmatoare sa nu fie asa tampa. Ce aiurea mi se pare totul. Si ce aiurea mi se pare sa vad cum unii isi sustin destrabalarea si dobitocenia prin "modernism" straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara.Sotia mea de care sunt in divort are o nepoata eleva si cand venea in vizita la noi era mereu abatuta.Si asa ne-am dat seama ca se gandeste la baieti.Eu spuneam `pune mana pe carte, lasa dragostea`, ea nu.Si acum sufera dupa un baiat de la oras care spune ca e popular in liceu.`Inseamna ca atunci este un baiat serios`, pentru ca popular asta inseamna, sa fie de la tara si cu bun simt, educat de parinti si sa aiba rusine.Ea nu.A spus ca popular inseamna ca are multe fete in jur care se uita dupa el, cum ar fi o vedeta din filme.Acum este repetenta la liceu si s-a facut de rusine.Si asta pentru un baiat.Nu e normal.Alta fata a ramas gravida si a facut intrerupere.Si proprietarea la care stau in chirie are o nepoata la liceu dintr-o comuna tot din Vaslui si tot la fel cred ca e poama rea, se imbraca in blugi stramti si cu tricouri scurte de se vede tot.Iar nu e normal! O domnisoara trebuie sa se respecte.Si sa isi apere onoarea.Imi cer scuze daca am deranjat.
Si fata care i-ai pus floare a vorbit urat.Nu cred ca are paisprezece ani, daca spune ca fetele alearga dupa p. Nu se vorbeste asa de catre o domnisoara.Cum am spus, trebuie sa se respecte.Scuze daca nu am fost necuvincios.
Buna seara.

| ihacoswhy a răspuns:

Nu o să se întâmple nimic. Nimeni nu acționează. Generația „McDonalds" este atât de afectată de tot ce este în jur și își pierd inocența de la vârste foarte fragede.
Ce-am pățit eu luni, n-o să crezi.
Deci eram cu colegele în vestiar că aveam ora de sport și, mă rog profa' n-a venit si am facut mai ce am vrut, si noi cateva fete am stat in vestiar cu o fetita de clasa a 2-a care avea antrenament la volei. Fata aia ne-a povestit atat de multe, in sensul rau. Stia mai multe injuraturi decat noi, ne-a descris cum arata o "(mai bine nu)", stie cum a venit pe lume, parintii ei o fac langa ea si ea se preface ca doarme si vrea sa faca un copil la 14 ani. Ideea e ca exista atata indiferenta si fata de parinti si fata de cei din jur pentru ca copii copiaza exact ceea ce vad si cred ca e la moda sa o faci atat de devreme si vor sa simta sentimentul asta cat mai devreme, ei nu stiu conecintele si nu stiu ca e ceva serios legat de dragoste pe care ei nu au experimentat-o inca in adevaratul sens al cuvantului. Adica serios frate, legat de povestea de mai sus, eu in clasa a 2-a ma jucam afara si cu casa de papusi acasa si o puneam pe mama sa imi cumpere rochii pentru papusa, nu imi imaginez ce ajunge ea in a 8-a. Peste cativa ani o sa vezi copii de clasa a doua cu mame de 23 de ani, ceea ce este anormal.
Sper sa nu mai fie atata indiferenta fata de aceste cazuri. Dupa mine ar trebui sa ii invete la scoala pericolele si daunele ca sa ii mai sperie putin.
Cam asta am avut de spushappy
Ja nee!

| sofisis explică (pentru ihacoswhy):

Din pacate in zilele noastre se aplica bancul ala :
"Mama isi ia deoparte fata de 12 ani si ii spune:
- Draga mea, cred ca ar fi cazul si timpul sa vorbim si noi despre sex.
- Desigur mama. Ce vrei sa stii mai exact? "
Cam asa e acum. Din pacate vad ca daca fata de abuz si abandon se ia o pozitie, fata de educatia sexuala si formarea tanarului adult...e indiferenta.
Pacat.
Multumesc pentru raspuns.

| ihacoswhy a răspuns (pentru sofisis):

Cu mare placere^^

| AleexaIoana a răspuns:

Daca a postat Alcyon o chestie de genul te-ai gandit ca e cazul sa postezi si tu sa nu ramai mai prejos.
Mai trebuie sa vina Greece si Happiness care au aceeasi mentalitate antica si de demult ca sa fie tacamul complet.
Oricum va bateti capul degeaba nimeni nu o sa inteleaga, o sa raspundeti zilnic la aceleasi intrebari idioate!

| Ioana_Alina_1995_FblC a răspuns (pentru AleexaIoana):

Faza ii ca nu conteaza cine posteaza, nu ii o mentalitate antica si nu mi se pare normal ca adolescentii sa-si bata capul cu avorturi si nu numai, pentru ca astea te marcheaza pe toata viata.eu zic ca ii prea devreme pentru varsta lor frageda. depinde si de educatia parintilor si sunt alte multe chestii la mijloc.

| foxsilver a răspuns (pentru AleexaIoana):

Stii AleexaIoana, mentalitatea asta "antica si de demult" ne fereste sa nu ne facem abonament lunar la ginecologie, sau si mai rau, la oncologie.
Daca vezi zilnic o gramada de postari de genul mentionate de Sofisis, nu te deranjeaza, dar postari precum aceasta iti deranjeaza nervul optic, mai ceva decat reclamele din timpul telenovelelor.
Mai sa fie!
Uite ca pe fetele astea nu le deranjeaza sa dea o mana de ajutor zilnic, fara nici un fel de recompensa, ba mai mult, te scutesc pe tine de acest efort (pentru ca se pare ca pentru tine este un efort), adica, de a da sfaturi altruiste, si avizate, sau de a trage un semnal de alarma.
Educatia copiilor se face zilnic, nu doar de Paste si de Craciun.

| sofisis explică (pentru AleexaIoana):

Daca tie ti se pare ideea de protectie "mentalitate antica" imi pare rau pentru tine...

| sofisis explică (pentru foxsilver):

Foarte frumos punctat. Multumesc pentru votul de incredere.
Ei nu isi dau seama ca daca toti am reactiona pasiv si "la moda" s-ar duce naiba toata societatea asta...
Cand cineva vrea sa faca tampenii si i se atrage atentia spune ca e din cauza mentalitatii invechite.
Dragele noastre, si noi am trecut prin dástea. De aceea va spunem ce si cum. Pentru ca poate noi stim ceva mai multe decat voi. Si pentru ca ne pasa. Chiar daca sunteti niste straine pentru noi, incercam totusi sa aducem un plus de cultura in creierele voastre.
Cine vrea sa priceapa bine, cine nu iar bine. Nu sunt pe principiul "bate saua sa priceapa iapa".
Ai merita fundita dar as vrea sa i-o dau Anutzei, care la cei 14 anisori ai ei, are o gandire sanatoasa si un caracter puternic. Pentru ca trebuie sa fii puternic sa nu te lasi dus de societate si sa ai pareri proprii si personale.

| LoriLoL a răspuns (pentru foxsilver):

Foarte adevarat!