| elyssa20 a întrebat:

Recent am vazut niste filmulete cutremuratoare cu si despre avorturi care pe mine sincer m-au socat, voi ce parere aveti despre avorturi si despre femeile care le fac?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, e un pare pacat sa faci avort... daca nu vrei sa ramai gravida, atunci ai grija sa te protejezi, daca nu vrei asta, atunci nu te culca cu barbati...nu stiu unele cum pot fi asa, daca a fost voia lui D-ZEU sa ai un copil, atunci asta e, du sarcina pana la capat, suporta consecintele, bine ca unele spun ca nu ai partenerul langa ele, ca duc lipsa baniilor, ca nu au conditii, dar daca sti ca esti in aceasta stare, atunci ai grija... e un mare pacat e practic un omor.nu as face asa ceva in viata mea, indiferent de starea mea materiala sau emotionala...

16 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Este adevarat ca este pacat sa faci avort. dar daca ai 3 4 copii si ai ramas insarcinata ce vei face daca nu ai cu ce creste inca unul? e ingroziytor dar cu stringere de inima si mergi acolo

kratos
| kratos a răspuns:

Filmele sunt educative...mamele criminale.

| pisoias29 a răspuns:

Sincer si pe mine ma socheaza numai cuvantul "avort"... din cate stiu din cazurile din familie e foarte dureros nail biting...si consider ca acele persoane care avorteaza pur si simplu nu au suflet happy. Sunt atatea femei care isi doresc foarte mult copii si nu pot avea... si altele care pur si simplu le iau viata fara mila straight face... un singur cuvant : TRAGIC!

| Paris a răspuns:

Stii. e destul de greu sa te pronunti. Eu ca femeie care nu a facut niciodata asa ceva, care nu a trecut niciodata printr-o sarcina accidentala, pot foarte usor sa critic pe femeia care face avort. Este ceva imoral bineinteles, pentru ca in ziua de astazi metodele de contraceptie sunt gasite peste tot iar avortul imi pare ceva crud, teribil. Dar niciodata nu poti sa te pui in pielea cuiva care se afla intr-o situatie pe care tu personal nu ai intalnit-o. Sa ne fereasca Dumnezeu sa trecem prin astfel de experiente si nu mai judecati-le pe acele biete femei. Mai degraba compatimiti-le. Eu cel putin asa vad lucrurile.

| PauLa.M a răspuns:

Nu mai sariti cu gura doar pe femei! sexul se face in 2 nu?
si barbatii sunt de vina.
intr-adevar este un mare pacat si un copil la casa omului este o fericire.
acele femei poate chiar nu au posibilitatea de al creste, si decat sa moara copilul de foame sau sa stea prin centre de plasament bautut si umilit [ca acum asa e], apoi cand creste sa si urasca mama... ele prefera sa faca chiuretaj. poate sunt criminale, dar nu va faceti griji ca la cat de mult sufera in timpul avortului, sunt pedepsite destul. poate mai ceva ca un criminal in serie care omoara bate si rupe in oras.
pacat.

| PauLa.M a răspuns:

Batut*

| PauLa.M a răspuns:

Da de unde stii ca nu a raspuns nimeni cristinaco?
tu ai impresia ca daca faci un avort esti si fericita dupa sau cum? straight face

Răspuns utilizator avertizat
| deea_8141 a răspuns:

Trebuie sa ai inima de piatra sa faci asa ceva unui suflet nevinovat:-s.sa-ti omori propriul copil e un lucru oribilstraight face. daca s-a intamplat sa ramai insarcinata...chiar daca nu ai vrut.sau pur si simplu nu te-ai gandit care pot fi urmarileoh go on.mai bine pastrezi copilul decat sa ramai toata viata cu faptul ca ai avortat pe constiintastraight face. ar trebuie ca aceste fiinteoh go oncare cu siguranta nu se pot numi oameni sa nu se gandeasca numai la elehappy. ci la acel bebelus :-s caruia ii iau sansa de a trai. rolling eyes

| criss86 a răspuns:

Felicitari monyk16 imi place cum gandesti. Un copil este un dar de la Dumnezeu iar unele femei pur si simplu nu se gandesc deloc inainte de a face un avort de fapt este chiar O CRIMA. Nu vreti copii protejati-va iar daca ramai insarcinata PASTRATI COPILU pentru ca are Dumnezeu grija de el.Asa ca ganditi-va bine ce faceti daca nu vreti sa fiti considerate CRIMINALE.
O zi faina in continuare! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voiam sa pun si eu intrebarea asta dupa ce am vazut cate criminale au spus pe TPU ca au facut avort... nu stiu daca ele sau altele care fac avort se gandesc cu adevarat la ce au facut... e clar ca sunt criminale si ca au omorat un om.pentru ca este om din momentul conceperii...sunt care au facut cateva avorturi intr-un an... trebuie facut ceva in privinta asta. nu credeti? daca s-ar face o campanie impotriva avortului, sa instiintam fetitele si chiar doamne care au o varsta ce inseamna un avort la ce riscuri se expun si mai ales ce consecinte o sa aiba avortul in viata de apoi, asi fi prima care s-ar implica si as ajuta la asta... Trebuie facut ceva! Multi, prea multi copii sun ucisi din inconstienta altor! Daca nu va doriti copiii, abtineti-va si nu faceti sex .pentru ca o data ce faci e clar ca o sa vina un bebe, pentru asta a lasat Dumnezeu sexul pe pamant...nu pentru placere. si orice metoda contrceptiva ati folosi daca vrea El sa va dea bebe o sa va dea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, eu te sfatuiesc cu toata inima si cu tot sufletul meu ca nu este cuvincios un asemnea lucri. D-ZEU ne-a iubit si ne iubeste. El iubeste orice fiinta si nu vrea ca un copil nevinovat sa fie omorat. Este un mare pacat sa faci avort. D-ZEU sa dea intelepciunea necesara celor care conduc tara noastra sa interzica avortul in Romania. Aceasta este parerea mea, sunt crestina si doresc ca D-ZEU sa te binecuvinteze si daca vei ajunge in pragul de a lua decizia importanta D-ZEU sa te lumineze sa nu faci un avort caci este un mare pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare la intrebarea aceasta de ce nu a raspuns si cineva care a facut avort, pentru ca atunci cand cineva intreaba daca sa faca sau nu aceasta crima, multe sunt cele care sunt pentru, pe motiv sa nu sufere saracutii mai tarziu sau alte motive de nimic? Scuzati ca am raspuns cu o intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as putea spune ca am facut 2 avvorturi pana acum.nu puteam sa ii pastrez sunt prea mica am 18 ani. sper sa fac un copil cand as vrea.imi pare rau pentru fetele, femeile care fac avort da nu avem ce face. v-am pupat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesanta intrebare... interesante raspunsuri
parerea mea este asa Da este un pacat din punct de vedere religios dar dc ati citi veti stii ca "Dumnezeu iarta orice numai sa nu renegi duhul sfant " deci esti iertata daca te caiesti, din punct de vedere medical avortul este ceva normal, este o sarcina nedorita fie de comun acord fie separat sincer pacatul in sine este impartit ca la sfanta treime 1 medicul care il face poarta cel mai mare pacat 2 mama care isi ucide viitorul prunc si 3 tatal cel care la creat... deci fetelor face-ti avort dar nu prea multe... a face mai mult de 4 avorturi inseamna prostie omeneasc, iti bati joc de propriul corp iar pe partener nu il afecteaza asa de tare durerea fizica si psihica pe care o face-ti in intreruperea unei sarcini.

| ciresica a răspuns:

Intr-un cuvant sunt niste INCONSTIENTE! NU gandesc, din cauza placerii sexului si al neprotejarii raman insarcinate apoi... avorteaza distrugand un suflet care nu are nicio vina!